Naozaj existuje Blue Monday? Ako najlepšie predchádzať hromadeniu stresu a zahlteniu?

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Naozaj existuje Blue Monday? Ako najlepšie predchádzať hromadeniu stresu a zahlteniu?
obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Blue Monday je známy termín, ktorý označuje najdepresívnejší deň v roku.
  • Niektoré faktory typické pre zimné mesiace môžu skutočne zvyšovať riziko psychickej nepohody.
  • Odpočinok je najefektívnejšou stratégiou na zvládanie stresu a predchádzanie vyhoreniu – nie každý však vie skutočne odpočívať.

Najdepresívnejšie deň v roku alias Blue onday

Možno ste už počuli o tzv. Blue Monday alebo modrom (resp. smutnom) pondelku. Má ísť o vôbec najdepresívnejší deň celého roka a pripadá vždy na 3. pondelok v januári. V roku 2024 teda ide o pondelok 15. 1. Tento pojem zaviedol v roku 2005 waleský psychológ Cliff Arnal, podľa ktorého je tento deň priesečníkom nepriaznivých vplyvov pochádzajúcich z meteorologických, psychologických a ekonomických sfér.

Odborníci však aktuálne tento pojem nepovažujú za relevantný, pretože sa ukázalo, že Blue Monday bolo spojené s marketingovou stratégiou, ktorá mala zabezpečiť navýšenie predaja letných dovoleniek. Ani samotný Arnal si ale podľa všetkého nevedel predstaviť, akým trendovým sa koncept Blue Monday stane, a neskôr sa za svoj výrok ospravedlnil a dokonca proti nemu aj čiastočne vystúpil.

Čo je pravda?

Hoci Arnalovu rovnicu pre výpočet jediného konkrétneho dňa vyznačujúceho sa neutíchajúcimi depresívnymi stavmi nemožno brať celkom vážne, v širšom meradle možno na tomto koncepte nájsť trochu vedecky overenej pravdy.

Január je totiž charakteristický studeným počasím, krátkymi dňami a nedostatkom slnečného svetla – faktory, ktoré sú ako stvorené na rozvoj sezónnej afektívnej poruchy (SAD). Tento stav postihuje zhruba 6‑20 % populácie a typické sú pre jeho výskyt práve zimné alebo jesenné mesiace. Nenechajte sa ale zmiasť, pretože SAD môžete zažívať napr. aj na jar. Pokiaľ vás téma SAD alebo aj cirkadiánneho rytmu zaujíma, prečítajte si náš článok Ako ráno pohodlne vstávať, keď je vonku tma.

Ďalšou nespochybniteľnou rovinou je, že po prvých pár týždňoch nového roka na vás môže začať naplno doliehať ťarcha veľkého množstva financií investovaných počas vianočných sviatkov alebo rozčarovanie z novoročných predsavzatí. Chcete svoje predsavzatia skutočne dodržať? Poradíme vám ako na to! Ako dodržať novoročné predsavzatie po celý rok?

Sú teda vaše problémy „normálne“?

Pokiaľ teda práve pociťujete zvýšenú mieru stresu alebo pocity úzkosti, môže to byť vzhľadom na vyššie spomínané faktory pomerne logický jav. Rozhodne by ste sa však nemali upínať na teóriu, že tieto negatívne zážitky sú dôsledkom Blue Monday. Namiesto toho skúste odhaliť príčinu svojich problémov a v závažnejších prípadoch sa neváhajte poradiť s odborníkom. Pomôcť vám môžu aj niektoré naše články:

Ako predchádzať hromadeniu stresu a zahlteniu? Naučte sa odpočívať

Odborníci aj väčšina laickej verejnosti dnes už s istotou vedia, že stresu sa nemožno úplne „zbaviť“. Jediný spôsob, ako s ním efektívne pracovať, je teda naučiť sa ho ovládať a korigovať, do akej miery vás môže ovplyvniť.

Teoreticky je to vlastne úplne jednoduché – ak pri plnení svojich denných povinností potrebujete byť kreatívni, produktívni a musíte zvládnuť nejednu stresovú situáciu, vaše telo i myseľ potrebujú čas aj na to, aby si mohli „vydýchnuť“ a mobilizovať ďalšie sily.

Okrem kontinuálneho nočného odpočinku, ktorý by skrátka mal byť v rebríčku priorít na prvom mieste, by ste však nemali zabúdať ani na vedomý odpočinok počas dňa. Práve tieto krátke úseky určené na relaxáciu vám totiž pomôžu vyčistiť si hlavu pre ďalšie úlohy, utíšiť svoju myseľ po náročnej schôdzke alebo pripraviť sa na dôležitú skúšku. Odpočinok počas dňa môže navyše pozitívne ovplyvniť aj samotný spánok – a to najmä skrze schopnosť celkového upokojenia.

Odpočinok vám ďalej môže pomôcť

  • efektívne riešiť problémy,
  • kriticky myslieť,
  • mať vyššiu mieru trpezlivosti a schopnosť empatie (tu nepochybne budú individuálne rozdiely),
  • znížiť mieru stresu a napätia,
  • zlepšiť náladu,
  • zvýšiť kreativitu (tu nepochybne budú individuálne rozdiely),
  • lepšie kontrolovať svoje emócie.
Naozaj existuje Blue Monday? Ako najlepšie predchádzať hromadeniu stresu a zahlteniu?

Viete odpočívať?

Vysoká miera povinností často prispieva k tomu, že odpočinok môže z vášho dňa úplne vypadnúť, alebo sa môžete mylne domnievať, že práve odpočívate, ale realita je úplne iná. Pokiaľ si totiž počas obedovej pauzy medzi jednotlivými sústami čítate emaily alebo cestou z práce prechádzate dnešné správy, váš mozog v skutočnosti neodpočíva.

Stretnúť sa môžete dokonca aj s pocitmi viny a presvedčením, že namiesto odpočinku by ste predsa mali byť produktívni. Pár chvíľ relaxácie vám pripadá ako sebecká, neefektívna a zbytočná strata času, a to dokonca aj cez víkendy alebo po skončení času vymedzeného pre vašu prácu. Hoci si treba jasne vymedziť a dodržiavať dobu určenú pre každodenné povinnosti, znehodnocovanie dôležitosti odpočinku je nebezpečný spôsob správania, ktorý môže viesť až k vyhoreniu.

Prečo nie ste schopní odpočívať?

Neschopnosť skutočnej relaxácie je dnes rozšírenejším problémom, než sa môže zdať. Pokiaľ totiž máte tendencie k vyššie spomínaným pocitom viny a neustálym mysleniam na prácu, môže pre vás odpočinok paradoxne znamenať nepríjemný stav spojený s úzkosťou. Kedy môže k tomuto stavu dochádzať?

  1. Pri odpočinku vychádzajú na povrch starosti a potlačené emócie: Niektorí ľudia majú tendenciu neustále zamestnávať svoju hlavu stále väčším množstvom nových úloh. V neustálom záprahu sa totiž ich myšlienky nedostanú k závažnejším problémom alebo potlačeným emóciám, ktoré v nich vyvolávajú pocity strachu a úzkosti. Len čo sa však okolitý zhon utíši, tieto dojmy sa začnú ozývať.
  2. Mozog je prednastavený na stresovú reakciu: Tento stav sa najčastejšie spája s posttraumatickou stresovou poruchou, v dôsledku ktorej sa mozog adaptoval na stále hroziace nebezpečenstvo, a považuje ho za novú „normu“. Aj pri snahe o upokojenie pretrváva nadmerná činnosť sympatického nervového systému, ktorá vás potom nabáda k ostražitosti a nabudeniu.
  3. Váš mozog neustále túži po informáciách: V dôsledku strachu zo straty kontroly nad nejakou situáciou ste si možno vytvorili návyk, pri ktorom váš mozog neustále túži po nových informáciách, aj keď vám už nemajú čo ponúknuť a len vás zahlcujú. Dostatočná informovanosť je totiž jedným z bežných mechanizmov reagujúcich na bezmocnosť – akonáhle však táto reakcia presiahne zdravú hranicu, váš mozog sa snaží vyhľadávať nové podnety, ktorými by sa zaoberal.
  4. Neviete, ako by mal vyzerať skutočný odpočinok: Ako už bolo spomenuté vyššie, scrollovanie na sociálnych sieťach a hltanie stále prichádzajúcich podnetov nemožno považovať za skutočný odpočinok. Cieľom odpočinku je dostať vašu myseľ do prítomnosti a usmerniť ju, ako práve potrebujete.

Ako teda odpočívať správne?

Keďže má každý človek odlišné záujmy a vášne, je ťažké plošne určiť činnosti, ktoré by vyhovovali všetkým. V zásade ide ale o to, aby sa vaše telo či myseľ (alebo ideálne oboje súčasne) nemuseli príliš namáhať a sa nachádzali v stave flow.

Základom sú techniky ako mindfulness, dychové cvičenia, meditácia, joga, journaling alebo iné zásady psychohygieny, ktoré vám pomôžu s uvoľnením tela i mysle. Zvoliť však môžete aj „úplne rutinné“ činnosti, ako prechádzka v prírode, horúca vaňa, masáž, sauna, čítanie knihy alebo sledovanie filmu (tu sa vyvarujte multitaskingu a celú svoju pozornosť skutočne venujte jeho deju). Stále obľúbenejšou je aj kreatívna činnosť vo forme kreslenia, maľovania či modelovania, ktoré je známa pod názvom arteterapia.

Čo si z toho odniesť?

Hoci teória Blue Monday nie je podložená vedou, zimné mesiace môžu byť pre psychický stav skutočnou výzvou. Jedným zo základných predpokladov, aby ste boli schopní zvládať každodenný stres a vyhnúť sa zahlteniu, je dostatočný odpočinok. Nie každý však odpočívať skutočne vie – a existujú aj stavy, keď vám mozog skrátka nechce uvoľnenie napätia dovoliť. Pri výbere relaxácie myslite predovšetkým na to, že by pre vás mala byť táto činnosť príjemná a poskytnúť úľavu vášmu telu aj mysli.

Adaptogény: napomáhajú lepšiemu zvládaniu stresu a zvýšeniu psychickej pohody
Adaptogény: napomáhajú lepšiemu zvládaniu stresu a zvýšeniu psychickej pohody
Adaptogény sú známe pre svoju podporu efektívnejšieho zvládania stresu. Akým mechanizmom v organizme pôsobia a ktoré látky sú skutočne overené výskumom?
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
Nie je stres ako stres. Akým stresovým situáciám by sme sa mali radšej vyhnúť a ktoré môžu byť pre náš imunitný systém z dlhodobého hľadiska prospešné?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Či sa nám to páči alebo nie, stresu sa pri každodennom živote nevyhneme. Jedinou možnosťou je teda naučiť sa s ním pracovať a nenechať sa ním ovládať. Dnešný článok vám prináša 10 jednoduchých tipov, ako znížiť mieru stresu a byť spokojnejší.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!