Srvátkové proteíny / whey protein

Srvátkové proteíny pôvodom z mlieka patria medzi najpoužívanejšie a najúčinnejšie doplnky stravy na podporu rastu svalovej hmoty, regenerácie, ale aj na podporu chudnutia počas diéty.

Prečo proteín a ako si ho vybrať
Radenie

Srvátkové proteíny / whey protein

Srvátkové proteíny patrí medzi najrozšírenejšie a najpoužívanejšie doplnky stravy u športovcov a všeobecne všetkých, ktorí sa určitým spôsobom zaujímajú o aktívny životný štýl a zdravý spôsob života. Srvátkový proteín, čiže whey proteín patrí medzi suplementy, ktoré sú najmä vo forme nápoja ideálne pre začínajúcich športovcov, ale nezaobídu sa bez neho ani skúsení profesionáli. Srvátkové proteíny sa všeobecne používajú pre doplnenie potrebnej dávky bielkovín, ktoré sú pre ľudské telo nevyhnutné a predstavujú dôležitý stavebný prvok organizmu. Whey proteíny predstavujú kompletný zdroj aminokyselín, vynikajú obsahom rýchlo vstrebateľné bielkoviny, ktorá nezaťažuje trávenie, podporujú svalový rast a sú nevyhnutné pre kvalitnú regeneráciu. Zdrojom proteínu zo srvátky je mlieko, jedná sa teda o živočíšny zdroj bielkovín.

V závislosti na technologickom postupe výroby je možné sa stretnúť s niekoľkými typmi srvátkových proteínov. Najobľúbenejším proteínovým prípravkom je srvátkový proteínový koncentrát (whey concentrate). Ten spravidla obsahuje od 50 - 80 % srvátkových bielkovín a veľmi rýchlo sa vstrebáva. Medzi veľmi populárne srvátkové proteíny v tejto kategórii patrí Impact Whey Protein od britského výrobcu Myprotein. Z Veľkej Británie pochádza tiež Whey Protein 80 od spoločnosti The Protein Works čiže TPW. Produkt Whey Protein 80 ponúka aj ďalšie britský výrobca GoNutrition. Obľúbený je tiež True Whey Protein od výrobcu GymBeam. Všetky tieto whey proteíny ponúka i ochutený srvátkový proteín, teda nepreberné množstvo príchutí, z ktorých si vyberie určite každý. Nechýbajú klasické príchute ako sú čokoláda, vanilka alebo jahoda, ale zvoliť si je možné tiež rad ďalších a mnohokrát aj neobvyklých príchuťou. Vďaka maximálnej kvalite, čistému zloženie a vysokej biologickej hodnote predstavujú tieto proteíny jedny z najobľúbenejších produktov tejto kategórie. Mimo nich je možné vybrať aj Naked Whey Protein 80 od TPW, Basic Whey Protein 80 spoločnosti Prom-IN, alebo napríklad Whey Protein 80 CFM značky SizeAndSymmetry Nutrition. Žiadnym týmto produktom určite neurobíte chybu.

Ďalším typom whey proteínu je srvátkový proteínový izolát. Narozdiel od srvátkového proteínového koncentrátu disponuje izolát vyšším množstvom bielkovín, ktorých je viac ako 80 %. Obsahom iba srvátkového proteínového izolátu sa pýši napríklad ISO Whey ZERO Native od spoločnosti Biotech USA, HydroPure ™ Whey Protein od spoločnosti Amix Nutrition, alebo Diet Whey proteín 90 Isolate od TPW. Mnoho výrobcov vo svojich produktoch kombinuje práve srvátkový proteínový koncentrát spoločne so srvátkovým proteínovým izolátom. Obľuba týchto produktov neustále rastie, disponujú poctivú dávkou bielkovín, podporujú svalový rast, urýchľujú regeneráciu a navyše majú výbornú rozpustnosť, stráviteľnosť a tiež chuť. Radí sa medzi ne Whey Protein 100 od Bodylabu, 100% Whey Protein od výrobcu Nutrend, 100% Whey Protein Professional od britskej spoločnosti Scitec Nutrition, bezlepkový 100% Pure Whey proteín americkej značky Biotech USA, Gold Standard 100% Whey od Optimum Nutrition, Whey pure Fusion Protein od Amix Nutrition, alebo napríklad produkty Natural Whey a Instant Whey PRO spoločnosti Reflex Nutrition. Všetky uvedené produkty sú ponúkané v niekoľkých hmotnostných variantoch, kedy je možné zakúpiť 28 g, 30 g, 454 g, 500 g, 900 g, 908 g, 920 g, 1000 g, 2200 g, 2270 g, 2300 g, 2350 g, 3000 g, alebo dokonca aj 5000 g verziu v závislosti na konkrétnom produkte. Veľmi rôznorodé sú tiež príchute, ktoré potešia určite každého.

Produkty s kombináciou srvátkového proteínového koncentrátu a izolátu dopĺňajú tiež tie, ktoré okrem spomínaných zložiek obsahujú aj srvátkový proteínový hydrolyzát. Ten predstavuje ďalšiu formu spracovania koncentrátu alebo izolátu, kedy sa pôvodná bielkovina enzymaticky štiepi na kratšie bielkovinové reťazce pre lepšie a rýchlejšie vstrebateľnosť. Túto zmes koncentrátu, izolátu a hydrolyzátu ponúka napríklad produkt Just Whey od GymBeam alebo Core Series Whey od výrobcu Mutant. Pri výbere proteínu sa môžete stretnúť aj so skratkou CFM, teda Cross Flow Microfiltration. Jedná sa o prírodné a nechemický proces výroby proteínu prostredníctvom metódy mikrofiltrácia so skríženým tokom. Pri tomto procese dochádza k odstráneniu nežiaducich zložiek za pomoci keramických filtrov a vzniká tak menej denaturovaný a lepšie využiteľný proteín s vyšším množstvom vápnika, nízkym množstvom sodíka a vysokou biologickou hodnotou. K proteínom spracovaným metódou CFM patrí napríklad Essential CFM Evolution od Prom-IN, 100% Whey Tasty Protein a CFM 100% Whey Protein od českého výrobcu Smartlabs, alebo už spomínaný Whey Protein 80 CFM od spoločnosti SizeAndSymmetry Nutrition.

Ako vybrať najlepší srvátkový proteín, záleží na preferenciách a cieľoch každého z nás. Každý človek je jedinečný a každému bude preto vyhovovať niečo iné. Niekto hľadá ideálne proteín do diéty, iný zase proteínový komplex s čo najlepšou stráviteľnosťou, a pre iného bude zase rozhodujúce pestrá paleta ponúkaných príchuťou. Pomôcť pri výbere môžu tiež rozsiahle diskusie a recenzie jednotlivých proteínov, kde sa ostatní športovci radi delia o svoje skúsenosti. Či už sa jedná o srvátkový proteínový koncentrát, izolát, hydrolyzát, alebo ich kombináciu, ani v jednom prípade však nemožno urobiť chybu.