Podpora trávenia

Produktov: 31
Radenie
:
Predvolené

Doplnky stravy na trávenie a zažívanie

Akútne problémy s trávením a zažívaním, ako sú nadúvanie, plynatosť, nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha či pálenie záhy, môžu postihnúť každého. Stačí k tomu aj len „malý prehrešok“ v podobe sviatočného prejedania, nadmerná konzumácia alkoholu a sladkých či tučných jedál. Nech už leží problém kdekoľvek, správne fungovanie tráviaceho traktu môžu podporiť niektoré doplnky výživy:

  • vláknina je nevyhnutnou súčasťou jedálnička. Má sýtiacu schopnosť, podieľa sa na regulácii krvného cukru a slúži tiež ako výživa pre črevný mikróbiom. Medzi najlepšie doplnky sa radí napr. psyllium či inulín.
  • probiotiká obsahujú zdraviu prospešné živé mikroorganizmy, ktoré podporujú rozmanitosť črevného mikrobiomu. Okrem probiotík môžeš kúpiť aj synbiotiká, ktoré sú obohatené o prebiotiká, „výživu“ pre probiotické kultúry.
  • tráviace enzýmy predstavujú katalyzátory chemických procesov, ktoré majú na starosť rozklad zložitých molekúl tak, aby boli lepšie vstrebateľné. Doplnky sú vhodné pre jedincov s ich nedostatočnou tvorbou či s laktózovou intoleranciou.

S podporou trávenia môžu pomôcť aj zelené superpotraviny bohaté na antioxidanty ako spirulinamladý jačmeň či bylina pestrec mariánsky. Z hľadiska príjmu vitamínov a minerálnych látok je vhodné si overiť možný nedostatok zinku, horčíka, vitamínu B alebo vitamín D.

V prípade, že sa problémy so zažívaním a trávením prejavujú dlhšiu dobu, je vhodné navštíviť lekára. Tieto problémy by mohli predstavovať prejavy chronických ochorení, ako je Crohnova choroba či ulcerózna kolitída.