MCT olej

Produktov: 2
Radenie
:
Predvolené
Vilgain MCT kokosový olej C8
Vilgain MCT kokosový olej C8 ⁠–⁠ prírodný zdroj kyseliny kaprylovej, podpora výkonu, chudnutie aj trávenie
500 ml
19,99 €
(4,00 € / 100 ml)
OstroVit MCT OIL LIQUID
OstroVit MCT OIL LIQUID
500 ml
12,79 €
(2,56 € / 100 ml)

Čo je MCT olej?

MCT olejezdravé tuky so stredne dlhým reťazcom (z anglického Medium Chain Triglycerides), ktoré sa extrahujú z dužiny kokosových orechov. Nejedná sa tak o bežný kokosový olej, ktorý má iné zloženie mastných kyselín. Za najhodnotnejšie tuky sa považujú kys. kaprylová (označovaná ako C8) a kys. kaprinová (C10). Jedná sa o lepšie stráviteľné tuky, ktoré majú množstvo využití v zdravotníctve i športovej výžive.

Účinky MCT olejov

Užívanie MCT kokosových olejov sa spája s niekoľkými zdravotnými benefitmi. MCT oleje môžu:

  • podporovať zdravie srdca (prevencia kardiovaskulárnych ochorení),
  • zlepšovať kognitívne funkcie mozgu,
  • podporovať zažívanie a obnovu črevného mikrobiomu,
  • zmierňovať príznaky alzheimerovej choroby či epilepsie.

Okrem toho sú stále viac obľúbené aj ako doplnok športovej výživy. MCT tuky (C6‑C10) fungujú, vďaka rýchlemu a ľahkému vstrebávaniu, ako okamžitý zdroj energie - sú okamžite spracované pečeňou a neukladajú sa ako klasické tuky. Ovplyvňujú tiež tvorbu laktátu, čo zaisťuje väčšiu športovú vytrvalosť.

Využitie nájdu aj pri redukčných diétach, pretože podporujú termogenézu. Svoje miesto majú tiež medzi zástancami keto diéty, pretože napomáhajú navodeniu stavu ketózy.

Užívanie MCT olejov

Vďaka neutrálnej chuti a vôni majú v kuchyni nespočetné množstvo možných využití v šalátoch, zálievkach či smoothies. V teplej kuchyni treba brať ohľad na to, že bod zafajčenia je okolo 160 °C. Odporúčanú dávku predstavuje 10‑15 ml (2‑3 polievkové lyžice) denne. Zo začiatku je lepšie užívať nižšie dávky, pretože MCT oleje môžu pôsobiť laxatívne.

Zobraziť viac Zobraziť menej