Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?

Komentáre
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Je to vlastne taký malý problém každodenného života. Biele škvrny sa objavia, migrujú nechtom ďalej a ďalej, až sa nakoniec zastrihnú a zmiznú nadobro... aspoň kým sa neobjavia nejaké nové. Keďže si ich všímajú aj malé deti, sú témou nejednej diskusie medzi zvedavým dieťaťom a matkou snažiacou sa o presvedčivé vysvetlenie. Vieme ale, aká je skutočná príčina týchto bielych škvŕn?

„Máš biele škvrny na nechtoch? Tak to ti v tele chýba vápnik...“

Asi tak nejak vždy vyzerali odborné rady, ktoré zaznievali na účet nositeľa strakatých nechtov. Následne bola vo väčšine prípadov odporúčaná jogurtová a mliečna diéta, ktorá mala nechty zázračne „vyliečiť“ vďaka zvýšenému príjmu vápnika z týchto potravín.

Či to fungovalo, alebo nie, sa už mnohokrát vlastne vôbec nezistilo, pretože odrastanie celého nechtu zaberie približne dva mesiace, a tak to pozorovateľa čoskoro prestalo baviť a vedecký experiment zmizol tak nejako do stratena.

obrázok z gettyimages.com/Nadya So

Čo spôsobuje biele škvrny alias leukonychia punctata

Belavé škvrny zdobiace nechty nie sú dnes už žiadnou tajnosťou. Odborne sa im hovorí leukonychia punctata a vyskytujú sa v každom veku, v ktoromkoľvek ročnom období a u oboch pohlaví. Vlastne sa objavujú u takmer každého jedinca, takže sa za nejakú občasnú škvrnu rozhodne nemusíš hanbiť.

Aj príčina je viac‑menej objasnená – biele škvrny sú spôsobené vonkajšími mikrotraumami (klepanie nechtov o stôl, o dvere a i.) alebo hryzením nechtov. Keďže rast nechtov je pomalý, môže sa následok takého malého poranenia prejaviť pokojne až po niekoľkých týždňoch.

Samozrejme nejde o nič vážne, z času na čas sa s nimi stretne prakticky každý a nedá sa s tým veľmi robiť nič iné, než počkať, kým nechty postupne neodrastú.

Akú úlohu v tom zohrávajú minerálne látky a vitamíny?

Hoci niektoré štúdie dávajú do súvislosti biele škvrny na nechtoch s nedostatkom niektorých minerálov (predovšetkým zinku alebo vápnika), nezdá sa, že by šlo o dominantnú príčinu vzniku bielych bodiek.

Stále však platí, že niektoré minerálne látky majú obzvlášť pozitívny vzťah k správnemu stavu nechtov, takže ak im chcete zabezpečiť potrebné živiny, dbajte na dostatočnú konzumáciu potravín s vysokým podielom selénu a zinku.

Odkiaľ čerpať vysoko koncentrované zdroje zinku a selénu?

  • Selén nájdeš vo veľkom množstve v para orechoch, kde dennú dávku získaš už jedným kusom orecha. Z ďalších zdrojov je zaujímavé bravčové mäso, vaječný žĺtok alebo tuniak.

  • Zinok sa zase vo veľkom vyskytuje v ústriciach, tam nájdeš dennú dávku zinku už v jednej ústrici. Medzi ďalšie zaujímavé zdroje patria napríklad orechy, pečeň alebo ovsené vločky.

Ak ti dopĺňanie minerálnych látok robí problémy, môžeš zvážiť aj kvalitné suplementy, ktoré ti s doplnením dennej dávky môžu pomôcť. Pri zinku dbaj na kvalitnú formu (najlepšie sú organické formy ako citrát alebo bisglycinát), pri seléne si zase daj pozor na možné predávkovanie, pretože selén vo vysokých dávkach je pre telo toxický.

obrázok z gettyimages.com/PeopleImages

Čo si z toho odniesť?

Ak sme tí teraz narušili predstavy o tom, že nedostatok vápnika je jasným vinníkom bielych škvŕn na nechtoch, tak sa ospravedlňujeme. Pravda je ale taká, že belavé škvrny na nechtoch máš spôsobené pravdepodobne predovšetkým z drobných otrasov, rán či z manikúry, nie z nedostatku vápnika. Než sa biela škvrna objaví, môže to trvať pokojne až niekoľko dní. Ďalších približne osem týždňov bude trvať, než odrastie celý necht. Robiť s tým nemôžeš v podstate nič, azda len byť do budúcna o trochu opatrnejší/ia.

Ak chceš svojim nechtom dopriať potrebné živiny, dbaj na dostatok zinku a selénu v potrave. Z bežných potravín tí môžu pomôcť orechy, ovsené vločky, mäso alebo vajcia. Super‑zdrojom zinku sú potom ústrice, selén zase ľahko načerpáš už z jedného väčšieho para orecha.

8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Energy drinky: Kedy pomáhajú, kedy škodia a koľko ich môžete maximálne vypiť?
Energy drinky: Kedy pomáhajú, kedy škodia a koľko ich môžete maximálne vypiť?
Niektorí na „energeťáky“ nadávajú, iní na ne nedajú dopustiť. Možno majú pravdu obe strany. Ale iba čiastočne. Energetické nápoje majú svoje negatívne stránky, ale aj tie pozitívne. Ako ich teda využiť vo svoj prospech?
Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo
Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo
Sychravé počasie vie preveriť našu imunitu a mnoho z nás v rámci prevencie skúša rôzne druhy otužovania. Jeden svojrázny Holanďan však svojou metódou vyvolal obrovskú vlnu záujmu naprieč laickou i odbornou verejnosťou, a tak poďme spoločne nakuknúť pod pokrievku „ľadového muža“.