Je to vlastne taký malý problém každodenného života. Biele škvrny sa objavia, migrujú nechtom ďalej a ďalej, až sa nakoniec zastrihnú a zmiznú nadobro... aspoň kým sa neobjavia nejaké nové. Keďže si ich všímajú aj malé deti, sú témou nejednej diskusie medzi zvedavým dieťaťom a matkou snažiacou sa o presvedčivé vysvetlenie. Vieme ale, aká je skutočná príčina týchto bielych škvŕn?
„Máš biele škvrny na nechtoch? Tak to ti v tele chýba vápnik...“
Asi tak nejak vždy vyzerali odborné rady, ktoré zaznievali na účet nositeľa strakatých nechtov. Následne bola vo väčšine prípadov odporúčaná jogurtová a mliečna diéta, ktorá mala nechty zázračne „vyliečiť“ vďaka zvýšenému príjmu vápnika z týchto potravín.
Či to fungovalo, alebo nie, sa už mnohokrát vlastne vôbec nezistilo, pretože odrastanie celého nechtu zaberie približne dva mesiace, a tak to pozorovateľa čoskoro prestalo baviť a vedecký experiment zmizol tak nejako do stratena.
Čo spôsobuje biele škvrny alias leukonychia punctata
Belavé škvrny zdobiace nechty nie sú dnes už žiadnou tajnosťou. Odborne sa im hovorí leukonychia punctata a vyskytujú sa v každom veku, v ktoromkoľvek ročnom období a u oboch pohlaví. Vlastne sa objavujú u takmer každého jedinca, takže sa za nejakú občasnú škvrnu rozhodne nemusíš hanbiť.
Aj príčina je viac‑menej objasnená – biele škvrny sú spôsobené vonkajšími mikrotraumami (klepanie nechtov o stôl, o dvere a i.) alebo hryzením nechtov. Keďže rast nechtov je pomalý, môže sa následok takého malého poranenia prejaviť pokojne až po niekoľkých týždňoch.
Samozrejme nejde o nič vážne, z času na čas sa s nimi stretne prakticky každý a nedá sa s tým veľmi robiť nič iné, než počkať, kým nechty postupne neodrastú.
Akú úlohu v tom zohrávajú minerálne látky a vitamíny?
Hoci niektoré štúdie dávajú do súvislosti biele škvrny na nechtoch s nedostatkom niektorých minerálov (predovšetkým zinku alebo vápnika), nezdá sa, že by šlo o dominantnú príčinu vzniku bielych bodiek.
Stále však platí, že niektoré minerálne látky majú obzvlášť pozitívny vzťah k správnemu stavu nechtov, takže ak im chcete zabezpečiť potrebné živiny, dbajte na dostatočnú konzumáciu potravín s vysokým podielom selénu a zinku.
Odkiaľ čerpať vysoko koncentrované zdroje zinku a selénu?
Selén nájdeš vo veľkom množstve v para orechoch, kde dennú dávku získaš už jedným kusom orecha. Z ďalších zdrojov je zaujímavé bravčové mäso, vaječný žĺtok alebo tuniak.
Zinok sa zase vo veľkom vyskytuje v ústriciach, tam nájdeš dennú dávku zinku už v jednej ústrici. Medzi ďalšie zaujímavé zdroje patria napríklad orechy, pečeň alebo ovsené vločky.
Ak ti dopĺňanie minerálnych látok robí problémy, môžeš zvážiť aj kvalitné suplementy, ktoré ti s doplnením dennej dávky môžu pomôcť. Pri zinku dbaj na kvalitnú formu (najlepšie sú organické formy ako citrát alebo bisglycinát), pri seléne si zase daj pozor na možné predávkovanie, pretože selén vo vysokých dávkach je pre telo toxický.
Čo si z toho odniesť?
Ak sme tí teraz narušili predstavy o tom, že nedostatok vápnika je jasným vinníkom bielych škvŕn na nechtoch, tak sa ospravedlňujeme. Pravda je ale taká, že belavé škvrny na nechtoch máš spôsobené pravdepodobne predovšetkým z drobných otrasov, rán či z manikúry, nie z nedostatku vápnika. Než sa biela škvrna objaví, môže to trvať pokojne až niekoľko dní. Ďalších približne osem týždňov bude trvať, než odrastie celý necht. Robiť s tým nemôžeš v podstate nič, azda len byť do budúcna o trochu opatrnejší/ia.
Ak chceš svojim nechtom dopriať potrebné živiny, dbaj na dostatok zinku a selénu v potrave. Z bežných potravín tí môžu pomôcť orechy, ovsené vločky, mäso alebo vajcia. Super‑zdrojom zinku sú potom ústrice, selén zase ľahko načerpáš už z jedného väčšieho para orecha.