BCAA

Vetvené aminokyseliny (BCAA) obsahujú tri základné esenciálne aminokyseliny v rôznych pomeroch. Tento pre človeka nevyhnutný komplex leucínu, izoleucínu a valínu je primárne určený pre podporu regenerácie a zabránenie procesu katabolizmu, však má aj anabolické účinky a veľmi efektívne odďaľuje vyčerpanie svalového glykogénu počas športovej aktivity vďaka svojim energetickým funkciám v organizme.

Radenie

BCAA

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, čiže BCAA, sú tvorené tromi základnými aminokyselinami v rôznom pomere. Jedná sa o kombináciu leucínu, izoleucínu a valínu. Patrí medzi esenciálne aminokyseliny, telo si ich teda nedokáže samo vyrobiť. Tieto látky tvoria významný podiel v rámci všetkých aminokyselín, ktoré vytvárajú svalové tkanivo. Príjem BCAA je veľmi dôležitý predovšetkým pre športovcov, fyzicky zaťažovaných jedincov a tiež osoby s nedostatočným príjmom bielkovín. Počas športového výkonu dochádza k stratám BCAA a tým dochádza k narušeniu aktívnej svalovej hmoty. Včasným podaním BCAA aminokyselín pred začatím fyzickej aktivity je svalová hmota chránená a je tak zabránené jej možnému narušeniu a devastácii. V klasickej strave je vo väčšine prípadov podiel týchto zložiek nedostatočný. Príjem BCAA je teda nevyhnutný predovšetkým formou doplnkov stravy.

Doplnkov stravy zameraných na dodanie BCAA aminokyselín do tela je na trhu nepreberné množstvo. Rozdielne sú tiež formy týchto produktov. Môžeme sa stretnúť s doplnkami stravy v instantnej práškovej forme, vo forme kapsúl, tabliet, alebo s už hotovými nápojmi, vďaka ktorým je dodanie BCAA najrýchlejší a tiež najviac pohodlné.

Medzi veľmi obľúbený produkt s obsahom BCAA v instantnej forme patrí iBCAA od britského výrobcu The Protein Works (TPW). Vetvené aminokyseliny BCAA sú tu v optimálnom pomere 2: 1: 1, ponúka komplexnú ochranu pred rozpadom svalových buniek a podporuje regeneráciu. Optimálnu dávku aminokyselín obohatenú o vitamín B6 pre podporu vstrebávanie obsahuje produkt BCAA Synergy od českej značky Prom-IN. Produkt zlepšuje výkon, podporuje zotavenie a taktiež chráni svalovú hmotu. Nesmieme zabudnúť ani Bodylab BCAA Instant v niekoľkých lahodných príchutiach, kde najobľúbenejšie sú tropické ako napríklad ananás.

Z pohľadu jednoduchosti použitia sú veľmi populárne kapsule alebo tablety. Umožňujú pohodlnné dávkovanie bez potreby shakera a ľahko sa tiež prenášajú.

Najviac pohodlnú a tiež najrýchlejší možnosť ako doplniť BCAA aminokyseliny však ponúkajú už hotové tekuté nápoje, ktoré sú pripravené na okamžitú konzumáciu. Do tejto kategórie sa radia predovšetkým produkt BCAA od švédskeho výrobcu NOCCO. Jedná sa o funkčné energetický nápoj, ktorý podporí športový výkon, regeneráciu a oddiali vyčerpania. Vetvené aminokyseliny a telu prospešné vitamíny ponúka tiež produkt AminoPro švédskej značky FCB. Tento osviežujúci funkčný nápoj podporuje imunitu organizmu a znižuje pocit únavy a vyčerpania.

Doplnky stravy podporujúci príjem aminokyselín s rozvetveným reťazcom sa teší veľkej popularite a patrí medzi neoddeliteľnú súčasť mnohých fitness nadšencov a priaznivcov aktívneho životného štýlu. Vďaka rozsiahlej ponuke produktov aj foriem podanie si navyše svoj ideálny doplnok BCAA nájde určite každý.