Spaľovače tukov

Produktov: 57
Radenie
:
Predvolené

Čo je spaľovač tuku?

Za spaľovač tuku sa považujú doplnky stravy s obsahom účinných látok, ktoré, v kombinácii so správne nastaveným stravovaním a fyzickou aktivitou, podporujú stratu telesného tuku a chudnutie. Vďaka týmto látkam dochádza k lepšiemu využívaniu telesného tuku ako zdroja energie, k spotrebe viacerých energie na tvorbu tepla, alebo zníženiu chute do jedla.

Ako fungujú spaľovače tuku?

Účinné látky v spaľovačoch zvyčajne obvykle fungujú na základe iba jedného z vyššie spomínaných telesných mechanizmov. Pre maximalizáciu vytúženého účinku sa tak v komplexných spaľovačoch využíva tzv. synergický efekt, čo je jednoduchá kombinácia viacerých účinných látok v jednom spaľovači. Vďaka tomu môže dôjsť k:

 • podpore uvoľňovania mastných kyselín z tukového tkaniva a ich následné využitie ako zdroja energie (najmä pri telesnej aktivite),
 • zvýšenie produkcie tepla, a tým aj zvýšenie celkového energetického výdaja,
 • zníženie chuť do jedla a tým aj príjem potravy, a
 • vďaka stimulačným účinkom niektorých látok, povzbudenie k lepšiemu tréningu a tým pádom k väčšiemu výdaju.

Spaľovanie tukov

Od spaľovačov nemožno čakať zázraky, a je nutné pamätať na to, že nič nie je zadarmo. Pokiaľ sa pokúšaš schudnúť či redukovať hmotnosť, všeobecné odporúčania, na ktoré by si mal dbať sú:

 • dodržiavanie kalorického deficitu, teda že výdaj energie je vyšší ako príjem,
 • pravidelná fyzická aktivita,
 • dostatočný príjem bielkovín na udržanie svalovej hmoty,
 • a až potom zaraď medzi svoje doplnky aj spaľovač tuku.

Komplexne sa téme venujeme v jednom z našich článkov, kde ti komplexne poradíme, ako efektívne spaľovať tuk.

Pri fyzickej aktivite nie je potrebné si kontrolovať správnu tepovú frekvenciu na chudnutie, do tréningu je možné zahrnúť vysoko i menej intenzívne cviky, vždy ale tak, aby človek zvládol celý tréning. Dôležitá je pravidelnosť fyzickej aktivity.

Kedy užívať spaľovač tuku?

Ako už bolo spomenuté, spaľovače tukov najlepšie fungujú v spojení s fyzickou aktivitou. Najčastejšie sa odporúča spaľovač prijať zhruba 30 minút pred začiatkom fyzickej aktivity. Dôležité je aj načasovanie vzhľadom k poslednému jedlu pred aktivitou – pre účinnejšie a rýchlejšie vstrebávanie je vhodné si tu nechať časovú medzeru (pokiaľ to citlivejším jedincom nespôsobuje tráviace problémy).

Látky podporujúce spaľovanie tukov

V komplexných spaľovačoch tuku sa najčastejšie vyskytujú tieto účinné látky:

 • Kofeín je jednou z najobľúbenejších psychoaktívnych látok a stimulantov, ktorý zároveň pôsobí ako účinný spaľovač tuku. Kofeín v tele podporuje termogenézu, teda produkciu tepla.
 • Synefrín zvyšuje, cez aktiváciu špecifických receptorov, mieru termogenézy a tiež celkový výdaj energie. Čiastočne tiež znižuje chuť do jedla.
 • EGCG nepriamo predlžuje účinnosť látok, ktoré podporujú vylučovanie mastných kyselín z tukového tkaniva. Extrakt zo zeleného čaju najlepšie funguje v kombinácii s ďalšími látkami.
 • CLA alias konjugovaná kyselina linolová je látka prírodného pôvodu, ktorá sa v malom množstve vyskytuje v mliečnom tuku aj mäse. CLA v tele reguluje tvorbu a ukladanie tukových buniek.
 • Karnitín je látka telu vlastná pomáhajúca transportovať mastné kyseliny do mitochondrie, kde sú spálené a využité ako zdroj energie. Karnitín tak napomáha zvýšiť potenciál na spaľovanie tuku. Jeho suplementácia má však zmysel iba u ľudí s jeho nedostatkom (vegetariáni, jedinci na keto diéte).

Okrem týchto látok sa v spaľovačoch vyskytujú aj rôzne formy chrómu, zázvoru či škorice, ktoré zabraňujú vzostupu inzulínu v krvi a tým aj pocitu hladu či chuti na sladké. S dodatočnou termogenéziou pomahájí aj guarana alebo kapsaicín, známy najmä z chilli. Lepšiemu vstrebávaniu extraktu zo zeleného čaju napomáha bioperín, látka obsiahnutá v korení.

Ako vybrať spaľovač?

Pokiaľ nevlastníš sadu Malý chemik a netúžiš si svoj spaľovač namiešať sám, najjednoduchším riešením je siahnuť po komplexných spaľovačoch, ktoré vsádzajú na už spomínaný synergický efekt. Najčastejšiu kombináciu predstavuje kofeín, synefrín a EGCG, ktoré majú spoločne jeden z najvyšších potenciálov pre spaľovanie tuku. Ďalšie prímesi obvykle zvyšujú mieru termogenézy, podporujú metabolizmus tukových buniek alebo pôsobia proti oxidácii účinných látok.

A presne taký je náš Vilgain Spaľovač tukov 2.0, ktorý v sebe kombinuje 10 synergicky pôsobiacich látok a vychádza z posledných vedeckých poznatkov. Z ďalších spaľovačov by sme odporučili napríklad Grenade Thermo Detonator alebo jeho hardcore verziu Black Ops.

Na čo si dať pri výbere pozor?

Na "zaručené chudnutie" z pohodlia obývacej izby bez akéhokoľvek pohybu, na unikátnej formule spaľovačov tuku pre ženy alebo spaľovačov na brucho  Nič také nie je a najskôr asi ani nebude, bez pohybu a správne nastaveného jedálnička to jednoducho nejde. Muži a ženy sú síce odlišní, ale čo sa spaľovania tuku týka, tak sme všetci skoro rovnakí. A až niekto vymyslí spaľovač pôsobiaci lokálne, najskôr získa Nobelovku.