Športová výživa

Produktov: 1319
Radenie
:
Predvolené

Čo je športová výživa?

Doplnky stravy pre športovcov, známe ako suplementy, predstavujú balíček prípravkov, ktoré pomáhajú nielen športovcom dosiahnuť ich (športový) cieľ. Medzi najčastejšie dôvody užívania športových doplnkov stravy patria:

  • podpora regenerácie po výkone,
  • nárast výkonnosti športovcov,
  • podpora chudnutie, alebo
  • doplnenie živín, ktoré nemožno adekvátne nahradiť z bežnej stravy.

Fitness výživa sama o sebe ale zázraky nevie. Obyčajným pitím proteínu nikto svaly nenabral, rovnako tak samotný spaľovač tuku z nikoho kráľa kulturistických prehliadok neurobí. Pri rozumnej kombinácii s vyváženou stravou a fyzickou aktivitou, ale pomôcť rozhodne môžu.

Základné športové doplnky

Za športový doplnok stravy č. 1 by mali byť považované vitamíny a minerálne látky, na ktorých nedostatok trpí, kvôli jednotvárnej strave, väčšina populácie, a ktoré sú pre správne fungovanie tela nevyhnutné. U športovcov sa ich potreba spravidla zvyšuje, a to až niekoľkonásobne. Komplexne je možné všetky dôležité látky prijímať vo forme multivitamínu. Samostatnú kapitolu predstavuje horčík, ktorý zaisťuje správnu činnosť nervovej a svalovej sústavy.

Vitamínom a minerálnym látkam sekundujú v športovej výžive proteíny, zaisťujúce dostatočný príjem bielkovín, ako základných stavebných kameňov všetkých buniek. S príjmom bielkovín pomôžu aj proteínové tyčinky, sušené mäso alebo ďalšie proteínové snacky.

Suplementy na rast svalov

Pri ceste za väčšími svalmi treba splniť tri základné podmienky : silové cvičenie, kalorický nadbytok a zvýšený príjem bielkovín. S príjmom bielkovín pomôžu proteínové prípravky (či už sa jedná o srvátkové, kazeínové alebo iné), alebo gainery, ktoré navyše navyšujú energetický príjem vďaka sacharidom.

Rýchlejšie budovanie svalov môžu podporiť aj kreatín, ktorý zvyšuje svalovú silu a prostredníctvom efektívneho tréningu podporuje nárast svalovej hmoty, alebo BCAA, vetvené aminokyseliny nevyhnutné pre syntézu svalových bielkovín.

Suplementy na chudnutie

Rovnako ako pre rast svalov, aj pre chudnutie existujú základné predpoklady : vyvážená strava, kalorický deficit a fyzická aktivita. Keď sú všetky tieto predpoklady splnené, je možné siahnuť po spaľovači tukov, ktorý lepšie využíva telesný tuk ako zdroj energie. Medzi tie najefektívnejšie sa radí synefrín, karnitín, alebo kofeín, prípadne prípravky s ich kombináciou.

A čo proteín na chudnutie? Tie so spaľovaním tukov nijako nepomôžu, napriek tomu by ich nemal nikto pri redukcii váhy zabúdať. Proteíny zaistia, že človek zbytočne nestráca svalovú hmotu, navyše sú zo všetkých makroživín najviac sýtivé. Ak sa chceš predsa len vyhnúť každému zbytočnému gramu tukov a sacharidov, siahni po srvátkovom izoláte, vegán alebo vaječnom proteíne, prípadne si poctivo prečítaj zloženie jednotlivých prípravkov.

Ďalšie doplnky športovej výživy

  • Anabolizéry a nakopávače podporujú fyzický aj psychický výkon, a to v posilňovni, na ihrisku alebo v škole. Príjmom doplnkov s obsahom spektra účinných látok pred tréningom je možné oddialiť únavu aj zakyslenie svalov a dosiahnuť tak lepšie výkony.
  • Doplnky stravy na kĺby sú určené pre všetkých, ktorí už bolesť kĺbov pociťujú, rovnako tak aj tým, ktorí ju chcú predísť. Okrem kĺbov tiež pozitívne pôsobí na väzy, šľachy a kosti.
  • Doplnky stravy na podporu spánku. Čo má spánok spoločného so športovým výkonom? Všetko! Počas spánku dochádza k psychickej aj fyzickej regenerácii a zlý spánok nás tak okráda o lepšiu výkonnosť.
  • Zdravé tuky dávajú na frak všetkým, ktorí sa príjmu tukov obávajú. Zdravé tuky podporujú činnosť a zdravie srdca, a vo výžive sú nevyhnutné.

Športová výživa nepredstavuje skratku k vysnívanému telu či ideálnemu výkonu, napriek tomu nás v kombinácii s ďalšími faktormi môže dostať o niečo bližšie. Pokiaľ pokukuješ po doplnkoch športovej výživy, nezabudni ani na zdravú výživu, ktorá zaistí príjem všetkých dôležitých látok.