Športová výživa

Produkty športovej výživy pomôžu tvojmu telu dodať potrebné živiny. Vyvážená a zdravá strava ti umožní dosiahnuť vytúžené výsledky. Máš už svojich favoritov?

Radenie

Športová výživa

Prečo užívať športovú výživu?

Športová výživa je dôležitou súčasťou úspechu nielen profesionálnych športovcov. Svoje miesto má aj v strave ľudí, ktorí si udržujú dobrú fyzickú kondíciu, cvičia alebo vykonávajú akýkoľvek šport pre potešenie. A práve prípravky športovej výživy ti môžu pomôcť doviesť svoju stravu/výživu k dokonalosti. Napomáhajú k zefektívneniu vydaného úsilia pri športových aktivitách, dodávajú tvojmu telu látky potrebné na regeneráciu, tvorbu potrebnej energie či ochranu a podporu telesných štruktúr. Stále totiž platí, že strava je základ - aj napriek tomu, že človek vytrvalo športuje, nedosiahne očakávané výsledky bez správne nastaveného jedálnička.

All-in-one

All-in-one produkty sú také, ktoré obsahujú celú škálu všetkých základných živín v jednom prípravku. Nájdeš v nich napr. bielkoviny, sacharidy, vitamíny, minerálne látky, ale aj enzýmy a probiotiká. Môžeš ich používať pri naberaní svalov alebo naopak pri chudnutí či udržiavaní telesnej váhy či zlepšení funkcií svojho organizmu.

Aminokyseliny

To, že sú aminokyseliny základným prvkom pre bielkoviny v tele už vieš. Okrem toho ale majú aj ďalšie funkcie – niektoré aminokyseliny podporujú regeneráciu po tréningu (bcaa, glutamín), niektoré môžu byť používané pred fyzickou aktivitou či cvičením na zvýšenie a zefektívnenie výkonu (taurín, beta-alanín). Za zmienku ale stojí aj pozitívny vplyv na imunitné funkcie (glutamín).

Anabolizéry a NO doplnky

Anabolizéry zahŕňajú prípravky podporujúce efektivitu výkonu pri tréningu, ktorý je následne stimulom pre optimálny rast svalovej hmoty . Ďalej tu nájdeš produkty zvyšujúce tzv. "pump efekt" alebo prípravky zabraňujúce proteolýze svalovej hmoty. NO doplnky potom napomáhajú prekrvovaniu svalov a zvyšovať tak prívod kyslíka a ďalších potrebných živín/látok. NO doplnky naopak napomáhajú prekrvovaniu svalov a zvyšujú tak prívod kyslíka a ďalších potrebných látok.

Energetické gély

Tieto doplnky stravy pre športovcov sú určené na rýchle aj postupné doplňovanie energie pri dlhotrvajúcich tréningoch a fyzickej aktivite. To je umožnené vysokým obsahom rôznych typov sacharidov (tu od toho sa bude odvíjať tá rýchlosť vstrebávania), niektoré produkty sú navyše obohatené o kofeín alebo vitamíny. A čo je na tom najlepšie? Energetické gély môžeš konzumovať samotné, bez miešania s vodou či zapíjania!

Gainery a sacharidy

Sacharidové prípravky ti pomôžu s rýchlym doplnením glykogénu po tréningu a umožnia ti podať ďalšie kvalitné výkony v kratšom časovom horizonte! Siahnuť môžeš po čisto sacharidových produktoch, alebo dať prednosť gaineru, ktorý kombinuje obsah sacharidov a bielkovín. Pomôže ti tak jednoducho navýšiť kalorický príjem a budovať svalovú hmotu.

Kĺbová výživa

Napriek tomu, že je fyzická aktivita pre telo prospešná, niektoré štruktúry počas nej dostávajú poriadne zabrať. Často zabúdanou súčasťou pohybového aparátu sú práve kĺby. Dopraj im preto s kĺbovou výživou adekvátnu starostlivosť.

Kreatín

Kreatín je jedným z najlepšie preskúmaných doplnkov stravy vôbec - vieme, že slúži na regeneráciu energetických molekúl . Môžeme tak očakávať zlepšenie silových schopností, výbušnosti, rýchlosti aj celkovej regenerácie organizmu. Tým však zoznam jeho pozitívnych účinkov nekončí, kreatín tiež podporuje funkciu mozgových buniek , napomáha zlepšeniu dlhodobej pamäte a spolu so silovým tréningom prispieva aj k lepšej mineralizácii kostí.

Nápoje

V kategórii Nápoje nájdeš iontové nápoje, ktoré dopĺňajú pri športe stratené látky a zabraňujú poklesu výkonnosti počas fyzickej aktivity, proteínové nápoje bez pridaného cukru na rýchle doplnenie bielkovín aj energetické a BCAA nápoje, ktoré vďaka obsahu kofeínu, vitamínov a aminokyselín skvele zapadnú do náročného tréningu.

Podpora spánku

Dostatok kvalitného spánku je nevyhnutný pre optimálny fyzický aj psychický výkon počas dňa. Produkty podporujúce spánok tí spolu so správnymi návykmi pomôžu s upokojením, relaxáciou alebo rýchlejším navodením spánku.

Podpora testosterónu

Testosterón je veľmi dôležitým pohlavným hormónom, ktorý je nevyhnutný na budovanie svalovej hmoty, dostatok energie, vitalitu, reprodukčnú funkciu, libido a tiež rast a zdravie kostí . S pribúdajúcim vekom, nedostatkom spánku alebo nevhodným životným štýlom sa však jeho hladina v organizme znižuje. Tieto podporné produkty ti pomôžu s jeho tvorbou.

Podpora trávenia

Trávenie hrá veľmi dôležitú úlohu nielen v oblasti prijímania potravy a nevyhnutných živín, ale aj v kontexte celkového zdravia . Podporiť ho môžeš rôznymi produktmi - už len zvýšeným príjmom vlákniny ideálne vo forme drveného psyllia, alebo probiotikami a tráviacimi enzýmami. Tvoje telo ti poďakuje!

Proteíny

Prípravky s obsahom bielkovín tvoria základ každého suplementačného plánu, pretože sú fundamentom pre rast svalov a sú tak najčastejšie využívanými doplnkami stravy pre športovcov . Vieš ale, že majú aj veľa iných funkcií? Sú nevyhnutné pre správne fungovanie všetkých reakcií v tele, optimálne zdravie kostí, tvorbu a udržovanie hladín hormónov, podporujú imunitu av neposlednom rade dobre zasýtia a pomôžu ti skrotiť chute na sladké.

Snacky a proteínové chuťovky

Si doma, v práci alebo v škole a prepadá ťa chuť na niečo dobré, alebo by si si dal malú desiatu ? Také krekry s minimom cukru alebo proteínové nátierky ti ti pomôžu zahnať hlad a zasýtia ťa na dlhšiu dobu. (Psst, máme aj čokolády s vyšším zastúpením bielkovín!).

Spaľovače tukov

Produkty, ktoré najviac oceníš, pokiaľ sa snažíš zhodiť nejaké to kilo dole. Spaľovače podporia tvoj organizmus na efektívnejšie spaľovanie tukov pri fyzických aktivitách. Nezabudni však, že základom je správne nastavený jedálniček.

Stimulanty a energizéry

Potrebuješ zlepšiť sústredenie alebo nabudiť sa pred tréningom? Na to sú určené práve stimulanty a energizéry , ktoré ťa v ťažších chvíľach podržia a dodajú ti potrebnú energiu. Tréning po práci alebo dlhé a únavné písanie seminárok do noci? S týmito prípravkami žiadny problém!

Tuky

Tuky sú vo výžive často považované za nevhodné – to však zďaleka neplatí pre všetkých. Tuky, najmä nenasýtené mastné kyseliny, sú nevyhnutné pre správne fungovanie tvojho organizmu , tvorbu bunkových membrán, tvorbu hormónov a dôležitú úlohu v reprodukčnom systéme. Niektoré tiež podporujú zdravie tvojho srdca a ciev alebo mozgu.

Tyčinky, sušienky a brownies

Hľadáš kvalitný zdroj bielkovín či vlákniny so sebou na cesty? Proteínové tyčinky alebo naše cookies sú ideálnymi adeptmi. Už ani nemusíš premýšľať, akú stravu si pripravíš, pretože rýchlu a výživnú desiatu máš hotovú!

Vitamíny, minerály a antioxidanty

V rámci športovej výživy by si nemal/a zabúdať ani na potrebné minerálne látky, vitamíny i antioxidanty , ktoré chránia a pomáhajú nášmu telu v nespočetných funkciách - od podpory imunitného systému, svalov a kostí počnúc, a ochrany buniek, zraku i vlasov končiac.