Doplnky stravy proti stresu

Produktov: 11
Radenie
:
Predvolené

Doplnky stravy a vitamíny na stres a nervy

Stres predstavuje takmer každodennú súčasť života, či už v škole, práci alebo osobnom živote. Krátkodobo nás môže stres vybičovať k vyššej produktivite, z dlhodobého hľadiska však ide o problém, ktorý môže negatívne ovplyvňovať imunitný či kardiovaskulárny systém, zhoršovať výkonnosť i sexuálne zdravie. Okrem faktorov životného štýlu je možné stres čiastočne znižovať vďaka vhodne zvoleným doplnkom stravy, ako napr.

  • horčík je prvok ovplyvňujúci činnosť centrálnej nervovej sústavy, jeho nedostatok sa tak často prejavuje únavou, podráždenosťou či úzkosťou;
  • vitamíny skupiny B podporujú normálnu činnosť nervovej sústavy. Vitamín B6 navyše podporuje účinnosť a vstrebateľnosť horčíka;
  • vitamín D, ktorého nedostatkom trpí značná časť populácie, má priamy vplyv na pocity úzkosti a depresie;
  • tryptofán je prekurzorom hormónov serotonínu a melatonínu, nepriamo sa tak podieľa na proces ovplyvňujúci psychický stav a náladu;
  • l‑theanín predstavuje aminokyselinu vyskytujúcu sa v zelenom čaji. Okrem podpory relaxáciezníženia stresu ovplyvňuje aj kognitívne funkcie.

Špeciálnu skupinu predstavujú tzv. adaptogény – látky, ktoré napomáhajú organizmu sa vyrovnať s vonkajšími stresovými podnetmi. Medzi najúčinnejšie adaptogény sa radí maca, ashwagandha, ženšen, eleuterokok či rozchodnica ružová. Pre pozorovateľné účinky sa odporúča tieto látky užívať dlhodobo.

Pocitu relaxácie možno docieliť aj vďaka bylinkámbylinným čajom. Medzi najpopulárnejšie bylinky sa radí valeriána, medovka, harmanček alebo mučenka.

Ako sa zbaviť stresu?

Stress management čiže schopnosť sa vysporiadať so stresom predstavuje často podceňovanú napriek tomu nepostrádateľnú súčasť zdravého životného štýlu. Vďaka niektorým návykom tak možno obmedziť či predchádzať dlhodobému stresu a vyvarovať sa negatívnym dopadom na život. Medzi obľúbené antistresové techniky sa radia:

Pre správne zvládanie stresu je tiež dôležité dbať na dostatočný spánok, vyváženú stravupravidelný pohyb. V prípade dlhodobých problémov a neschopností sa so stresom vysporiadať sám je vhodné konzultovať situáciu s terapeutom.