Psychohygiena: cesta za duševným zdravím

overil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Kovářová
Komentáre
Psychohygiena: cesta za duševným zdravím
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Cieľom psychohygieny je prehĺbiť či znovuobjaviť duševné zdravie.
  • Udržuje jedinca v psychickej rovnováhe.
  • Je užitočná pre každého z nás bez výnimky.

Čo je psychohygiena?

Psychohygiena, často nazývaná „duševná hygiena“, je súbor pravidiel a metód, ktorých cieľom je prehĺbenie či znovunájdenie duševného zdravia človeka.

Poskytuje návod, akým spôsobom je vhodné prispôsobiť svoj životný štýl a okolité podmienky, aby sa zabránilo nepriaznivým vplyvom číhajúcim v prostredí dnešnej doby, ako je stres, neustále náhlenie a pod. Navyše by sa proti týmto vplyvom mal človek stať odolnejší a vyrovnanejší, čo všeobecne prispieva k preventívnej ochrane pred psychickými ťažkosťami, ktoré sa v krajnom prípade môžu premietnuť aj na fyzickej úrovni človeka a prejaviť sa napr. potením, búšením srdca atď.

Pre koho je určená?

Ako prvé psychohygiena cieli na duševne zdravých ľudí a jedincov na hranici medzi zdravím a chorobou. Prináša podnety, ktoré upevňujú ich zdravie a stimuly ukazujúce človeku, ako efektívne vzdorovať a bojovať proti chorobám a ktoré navyše pomáhajú nájsť príčiny prípadných začínajúcich ťažkostí. V neposlednom rade je nevyhnutná aj pre ľudí, ktorí už nejakým duševným ochorením trpia – môže im pomôcť skrátiť ich dobu liečenia. Jednoducho povedané, psychohygienu potrebuje úplne každý z nás!

Problém psychohygieny dospelého človeka

Vlastne by úplne jednoducho stačilo, keby sa dnešní „dospeláci“ zamysleli sami nad sebou a urobili len drobné úpravy vo svojich životoch. Niektorí sú neúspešní len pre to, že nevedia, ako si zorganizovať život. Ďalší si zase stanovili príliš vysoké ciele, ktoré nezodpovedajú ich schopnostiam a zručnostiam.

Psychohygiena veľmi úzko súvisí so systémom hodnôt človeka a každý z nás by si, práve najneskôr v dospelom veku, mal sám pre seba ujasniť, čo je pre neho dôležité, čomu dať prednosť a kam bude smerovať svoje úsilie ďalej.

Metódy a pravidlá psychohygieny

Rôzne metódy a pravidlá psychohygieny je vhodné mať na pamäti priebežne, kedykoľvek počas dňa, a to aj keď sa človek cíti dobre a spokojne. Jedinec tak neustále pracuje na udržiavaní svojej psychickej rovnováhy a duševného zdravia. Ak sa však ocitne v situácii životnej krízy, je ich prevádzanie do praxe viac ako žiaduce.

Medzi typy psychohygienických metód a pravidiel môžeme zaradiť napríklad:

Psychohygiena: cesta za duševným zdravím

Psychohygiena ako vhodná ochrana duševného zdravia

Duševné zdravie má priamy vplyv aj na telesné zdravie. Veľmi veľa chorôb začína práve poruchou duševnej rovnováhy. Do týchto chorôb patria najmä civilizačné choroby typické pre dnešnú dobu, ktoré sú v prvom rade spôsobené faktormi neovplyvniteľnými, kam je možné zaradiť:

  • pohlavie,
  • rodinnú anamnézu.

Ďalej na ne majú vplyv faktory premenlivé, ktoré je možné dodržiavaním pravidiel psychohygieny určite ovplyvniť. Ide napríklad o:

  • nadpriemernú konzumáciu vysoko kalorických potravín, cukru, kávy a alkoholu,
  • nedostatok pohybu.

Do najčastejších civilizačných chorôb zaraďujeme cievne ochorenia, cukrovku a ďalej aj rôzne psychické problémy ako je depresia, únavový syndróm, syndróm vyhorenia a ďalšie.

Ďalšie faktory

Medzi iné dôvody preukazujúce dôležitosť duševného zdravia patrí sociálna oblasť človeka. Je dokázané, že medziľudské vzťahy posilňujú odolnosť voči stresu a nadmernej záťaži a začlenenie človeka do sociálnej štruktúry je tak ďalší významný faktor psychickej pohody a zdravia.

Jedinec, ktorý nie je úplne duševne zdravý, znamená možné riziko pre tieto vzťahy. Neurotický spôsob správania je totiž sociálne veľmi nákazlivý a navyše správanie nevyrovnaného jedinca zraňuje a vyčerpáva často práve ľudí jemu najbližších, citovo s ním najhlbšie spútaných – najčastejšie z manželského či rodinného života.

Možno teda súhrnne povedať, že všeobecnou podmienkou duševného zdravia je vnútorná harmonická asertívna osobnosť s vysokým sebavedomím žijúca v pozitívnych vzťahoch. Medzi základné kritériá duševného zdravia patria:

  • realistické poňatie seba samého a tendencia k sebarealizácii.
  • vnútorná integrácia založená na jednotnom poňatí sveta a seba samého – aj svojho miesta na svete (zmysle života).
  • autonómia – relatívna nezávislosť na vonkajšom prostredí a jeho zvládanie.

Čo si z toho odniesť?

Psychohygiena obsahuje súbor pravidiel, ktoré prehlbujú alebo pomáhajú znovu nájsť duševné zdravie človeka. Duševná hygiena poskytuje návod, ako vhodne prispôsobiť svoj životný štýl, aby sa človek ochránil pred nepriaznivými vplyvmi svojho okolia. Je vhodná úplne pre každého, či už je človek zdravý, alebo chorý.

Psychohygiena má svoje pravidlá a metódy, ktoré v prípade, že človek bude poctivo a priebežne praktizovať, mal by si tým zaručiť dokonalú prevenciu a následnú odolnosť a vyrovnanosť svojho psychického života.

Pomôžu akupresúrne podložky s bolesťou chrbta, stresom či poruchami spánku?
Pomôžu akupresúrne podložky s bolesťou chrbta, stresom či poruchami spánku?
Akupresúrne podložky v poslednej dobe zažívajú veľký boom – sú však sľubované benefity skutočne podložené štúdiami? A kto by sa mal tejto metóde radšej vyhnúť?
Adaptogény: napomáhajú lepšiemu zvládaniu stresu a zvýšeniu psychickej pohody
Adaptogény: napomáhajú lepšiemu zvládaniu stresu a zvýšeniu psychickej pohody
Adaptogény sú známe pre svoju podporu efektívnejšieho zvládania stresu. Akým mechanizmom v organizme pôsobia a ktoré látky sú skutočne overené výskumom?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Či sa nám to páči alebo nie, stresu sa pri každodennom živote nevyhneme. Jedinou možnosťou je teda naučiť sa s ním pracovať a nenechať sa ním ovládať. Dnešný článok vám prináša 10 jednoduchých tipov, ako znížiť mieru stresu a byť spokojnejší.
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Príde vám meditácia ako z iného sveta? Dnešný článok vám predstaví štúdiami potvrdené benefity tejto relaxačnej techniky a ukáže vám, že meditovať môžete napríklad aj na prechádzke.
Chronický únavový syndróm (CFS): z únavy až do „choroby“
Chronický únavový syndróm (CFS): z únavy až do „choroby“
CFS sa v dnešnej dobe začína objavovať čoraz častejšie. Ide o syndróm charakteristický ťaživou únavou daného jedinca. Aké sú jeho ďalšie najobvyklejšie prejavy a ako ho liečiť? To všetko sa dočítate ďalej!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Čo (ne)jesť pri chudnutí a aké princípy vám pomôžu vydržať?
Čo (ne)jesť pri chudnutí a aké princípy vám pomôžu vydržať?
Možno ste na internete či v časopisoch narazili na nekonečný zoznam potravín, ktoré je potrebné pri chudnutí striktne vyradiť. Ak sa chcete dozvedieť, ako chudnutie skutočne funguje, a ktoré potraviny naozaj (ne)jesť, prečítajte si nový článok.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?