Kofeín

Produktov: 4
Radenie
:
Predvolené
Vilgain Prírodný kofeín
Vilgain Prírodný kofeín ⁠–⁠ 100 mg kofeínu v 1 tablete, značková surovina NATCAFF® zo šetrne extrahovaných kávových zŕn, podpora fyzického i mentálneho výkonu
90 tabliet
164
6,49 €
(0,07 € / 1 tableta)
SizeAndSymmetry Nutrition Caffeine
Výhodná cena
SizeAndSymmetry Nutrition Caffeine
60 kapsúl
205
5,89 €
(0,10 € / 1 kapsula)
Mutant Caffeine
-5 %
Mutant Caffeine
240 tabliet
7,19 €
7,59 €
(0,03 € / 1 tableta)
GreenFood Green Tea Extract
GreenFood Green Tea Extract
90 kapsúl
3
13,89 €
(0,15 € / 1 kapsula)

Kofeínové tablety

Kofeín predstavuje látku prírodného pôvodu, ktorá sa prirodzene vyskytuje napr. v káve, kakau, zelenom čaji alebo guarane. Kofeín sa radí medzi stimulanty podporujúce fyzický i psychický výkon a okrem toho pôsobí aj ako spaľovač tuku.

Okrem prírodného extraktu sa dá stretnúť aj so synteticky vyrobeným kofeínom bezvodým. Z chemického hľadiska sa jedná o totožné látky s totožnými účinkami. Čistý kofeín, ako doplnok športovej stravy, sa najčastejšie predáva vo forme kofeínových tabliet.

Účinky kofeínu

Kofeín patrí medzi najobľúbenejšie psychoaktívne látky stimulujúce centrálnu nervovú sústavu a srdcovú činnosť. Užívanie kofeínu sprevádza:

  • zníženie únavy a ospalosti,
  • zlepšenie koncentrácie,
  • zvýšenie sily a čiastočné zlepšenie vytrvalosti,
  • stimulácia obehového a respiračného systému, a
  • vyššie využívanie mastných kyselín v tukovom tkanive.

Dlhodobé užívanie kofeínu vedie k zníženiu jeho účinkov a rastu tolerancie. Pre opätovné navodenie pozitívnych účinkov sa odporúča kofeín na 2‑8 týždňov úplne vyradiť.

Kofeín sprevádza tiež negatívne účinky, ktoré sa zvyčajne spájajú s príliš vysokými jednorazovými dávkami. Medzi hlavné prejavy sa radí búšenie srdca, návaly tepla, potenie, trasenie rúk, pocit nervozity alebo nesústredenosť.

Užívanie kofeínových tabliet

Odporúčaná denná dávka kofeínu, ktorá optimálne podporuje športový výkon, sa pohybuje v rozmedzí 3‑6 mg na kilogram telesnej hmotnosti, celkovo by však nemala prekročiť 400 mg u dospelých a 200 mg u tehotných žien. Maximálna jednorazová dávka by nemala prekročiť 200 mg, čo je obvyklá dávka obsiahnutá v kofeínovej tablete.

Najlepšie spaľovacie účinky kofeínu sa dosahujú v spojitosti s fyzickou aktivitou, kedy odporúčaný čas pre príjem kofeínu (či už vo forme kofeínovej tablety alebo nápoja) je asi 30 minút pred začiatkom aktivity. Mimo pohybovej aktivity je potrebné mať vyriešený aj jedálniček. Efektívnym riešením je kombinácia kofeínu s ďalšími látkami - synefrinen či EGCG. Tento synergický efekt využíva aj náš Vilgain Spaľovač tuku 2.0.

Za ako dlho pôsobí kofeín?

K maximálnej koncentrácii kofeínu v krvi dochádza 45‑60 minút po jeho užití. Najrýchlejší nástup účinkov možno pozorovať nalačno (niektorým jedincom nemusí toto užívanie vyhovovať). Naopak k pomalšiemu a obmedzenému nástupu účinkov dochádza pri skorom požití po jedle, kedy trávenie jedla spomaľuje uvoľňovanie kofeínu do krvi.

Čo obsahuje kofeín?

Pri užívaní kofeínových tabliet, či už ako spaľovača alebo stimulantu, je potrebné pamätať aj na ďalšie zdroje kofeínu a vyvarovať sa tak prekročeniu odporúčanej dennej dávky. Kofeín sa vyskytuje vo väčšine energetických nápojov, zelenom (cca 29 mg) aj čiernom čaji (cca 47 mg). Pozor si treba dať aj na niektoré sladené limonády (plechovka Coca Coly obsahuje 24 mg kofeínu). Samostatnou kapitolou je potom káva, vďaka ktorej do tela dostaneme 70‑100 mg kofeínu.

Ak nevieš, pre ktoré kofeínové tablety sa rozhodnúť, tak vyskúšaj naše Vilgain Prírodný kofeín, ktoré obsahujú kofeín šetrne extrahovaných kávových zŕn.

Zobraziť viac Zobraziť menej

Články

Káva bez kofeínu: Všetko, čo o nej potrebujete vedieť
Káva bez kofeínu: Všetko, čo o nej potrebujete vedieť
Bezkofeínová káva je druh kávy, ktorá obsahuje iba minimálne množstvo kofeínu. Je pitie kávy bez kofeínu zdraviu prospešné a dá sa povedať, že je zdravšia ako klasická káva?
5 důvodů, proč budete mít s nakopávačem kvalitnější trénink. Jak vybrat ten nejlepší?
5 důvodů, proč budete mít s nakopávačem kvalitnější trénink. Jak vybrat ten nejlepší?
Kvalitní předtréninkový přípravek by měl zvládnout víc než jen nabudit na náročný výkon. Víte, s čím vším vám "nakopávač" může v tréninku pomoci?
Jak správně vybrat a použít spalovač tuku?
Jak správně vybrat a použít spalovač tuku?
Spalovač tuku vám sám o sobě tuky nespálí, ale pomůže vám s tím. Jak opravdu používat spalovač tuku pro efektivní hubnutí?
Denná dávka kofeínu: kedy hrozí predávkovanie?
Denná dávka kofeínu: kedy hrozí predávkovanie?
Zaujímalo vás niekedy, ako na nás kofeín pôsobí, aké množstvo kofeínu nakopne váš výkon a koľko kofeínu za deň je tak akurát? Poďme to zistiť!