Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?

Komentáre
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Normálna pokojová srdcová frekvencia je v rozmedzí 60 až 100 úderov za minútu.
  • U športovcov môže srdcová frekvencia v pokoji dosahovať hodnoty nižšie ako 50 úderov za minútu.
  • Zo zdravotného hľadiska sú rizikové predovšetkým vysoké hodnoty pokojovej srdcovej frekvencie.

Pokojová srdcová frekvencia je ľahko dostupný ukazovateľ nášho aktuálneho zdravia. Niektoré štúdie navyše ukazujú, že srdcová frekvencia v pokoji je súčasne dobrým indikátorom zdravotných rizík spojených nielen s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Ako pokojovú srdcovú frekvenciu merať, aké hodnoty sú považované za normálne a v akom prípade je vhodné navštíviť lekára?

Čo to je pokojová srdcová frekvencia a aké hodnoty nadobúda

Pokojová srdcová frekvencia je počet úderov srdca za 1 minútu v pokojovom režime. Meranie pokojovej srdcovej frekvencie sa odporúča cez deň v bdelom stave, pretože v priebehu noci srdcová frekvencia mierne klesá. Americká kardiologická asociácia (AHA) považuje za normálnu pokojovú srdcovú frekvenciu interval od 60 do 100 úderov za 1 minútu. Niektoré zdravotnícke organizácie sú v tomto ohľade o trochu prísnejšie a už hodnoty presahujúce 90 úderov za minútu považujú za zvýšené.

Výchylky na obe strany mimo uvedený interval označujeme ako:

  • Bradykardia je označenie pre pokojovú srdcovú frekvenciu nižšiu ako 60 úderov za minútu. Nejde o zdraviu nebezpečný stav, ale u netrénovaných osôb môže spôsobovať únavu, slabosť či závraty. Naopak u športovcov je bradykardia bežná.
  • Tachykardia je označenie pre pokojovú srdcovú frekvenciu vyššiu ako 90, resp. 100 úderov za minútu. Tachykardia už nebezpečná byť môže, pretože sa ukazuje, že je sama o sebe nezávislým faktorom zvyšujúcim riziko srdcovo‑cievnych ochorení.

Oba stavy vyžadujú zvýšenú pozornosť, a pokiaľ nemajú jasné vysvetlenia (napr. bradykardia u trénovaných športovcov), je vhodné situáciu konzultovať s lekárom.

Ako zmerať pokojovú srdcovú frekvenciu

Stanovenie srdcovej frekvencie v pokoji je jedným z jednoduchých spôsobov ako sledovať srdcovo‑cievny stav na pravidelnej báze. Samotné meranie môže mať rôzne podoby:

  • Meranie u lekára: Stanovenie pokojovej srdcovej frekvencie u lekára je časté napríklad pri pravidelných prehliadkach alebo pri nástupe do nového zamestnania. Samotné meranie je veľmi presné, avšak v dôsledku syndrómu bieleho plášťa niektoré štúdie poukazujú na to, že namerané hodnoty môžu byť nereprezentatívne.
  • Meranie v domácich podmienkach: Stanoviť srdcovú frekvenciu doma možno ľahko napríklad pomocou tlakomeru. Merať sa dá tiež manuálne priložením dvoch prstov ku krku alebo k predlaktiu. Týmto spôsobom sa počíta počet úderov za 15 sekúnd, následne sa hodnota vynásobí štyrmi.
  • Meranie pomocou šikovných hodiniek: Väčšina modelov šikovných hodiniek dnes už vie merať srdcovú frekvenciu priebežne pomocou fotopletyzmografie. Metóda je relatívne presná a umožňuje priebežné a dlhodobé sledovanie srdcovej frekvencie.

Vo všetkých prípadoch by sa mala pokojová srdcová frekvencia merať v pokoji s dlhším časovým odstupom od fyzickej aktivity, najlepšie ráno.

Čo hovorí pokojová srdcová frekvencia športovcom?

U trénovaných športovcov je pokojová srdcová frekvencia často nižšia ako 60 úderov za minútu. Bežne sú hodnoty v rozmedzí 40 – 50 úderov za minútu, výnimkou nie sú ani nižšie hodnoty. Ak takto nízke hodnoty nie sú sprevádzané symptómami ako únava, závraty alebo slabosť, nie je potrebné sa ich zo zdravotného hľadiska obávať.

Pomocou srdcovej frekvencie v pokoji môžu športovci tiež sledovať regeneráciu po náročných tréningoch. Je totiž celkom bežné, že pokojová srdcová frekvencia po vyčerpávajúcich fyzických výkonoch zostáva zvýšená ešte najmenej 24 hodín po dokončení výkonu.

Tiež môže včas odhaliť blížiace sa ochorenie či iný zdravotný problém. Pokiaľ je pokojová srdcová frekvencia zvýšená aj pri bežnom športovom vyťažení, je možné, že na vás lezie nejaký nevítaný bacil.

Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?

Srdcová frekvencia v pokoji a srdcovo‑cievne zdravie: čo o ňom vypovedá?

Zvýšená pokojová srdcová frekvencia môže mať celý rad príčin. Z tých akútnych k nej môžu prispievať návykové látky typu kofeínu, rekreačných drog alebo alkoholu. Pokojovú srdcovú frekvenciu zvyšuje aj fajčenie cigariet. Z ďalších faktorov zohráva úlohu fyzický stres a psychické vypätie, dehydratácia, nadváha a obezita alebo hypertenzia.

Tachykardia je nezávisle na vyššie spomínaných príčinách faktorom, ktorý prispieva k zvýšenému riziku srdcovo‑cievnych ochorení. Meta‑analýza z roku 2016 dospela k záveru, že zvýšenie pokojovej srdcovej frekvencie o 10 úderov za minútu je spojené so zvýšeným rizikom srdcovo‑cievnych ochorení o 8 %.

Pokiaľ je vaša pokojová srdcová frekvencia vyššia ako 90 úderov za minútu, konzultujte tento stav so svojím ošetrujúcim lekárom. Pokojovú srdcovú frekvenciu je možné znížiť pravidelnou pohybovou aktivitou či úpravou životného štýlu. V neposlednom rade môže lekár zvážiť medikáciu vedúcu k zníženiu srdcovej frekvencie v pokoji.

Čo si z toho odniesť?

Pokojová srdcová frekvencia je ľahko dostupný ukazovateľ, ktorý všeličo vypovedá o našom srdcovo‑cievnom zdraví. Ako normálne označujeme hodnoty pokojovej srdcovej frekvencie v rozmedzí 60 – 100 úderov za minútu, nižšie hodnoty označujeme ako bradykardiu, vyššie hodnoty označujeme ako tachykardiu.

U športovcov sú bežné nižšie hodnoty v rozmedzí 40 – 50 úderov za minútu, výnimkou nie sú ani nižšie hodnoty. Nízka srdcová frekvencia je u športovcov spôsobená posilneným srdcovým svalom a nie je zdraviu nebezpečná.

Naopak tachykardia je rizikovým faktorom vzniku srdcovo‑cievnych ochorení. Môže byť spôsobená nízkou kardiorespiračnou kondíciou, nezdravým životným štýlom či vekom. Je vhodná konzultácia s ošetrujúcim lekárom, ktorý môže nastaviť vhodnú medikáciu.

Zabudnite na fat-burning zóny! Prečo je kontrola tepovej frekvencie pri chudnutí prežitok?
Zabudnite na fat-burning zóny! Prečo je kontrola tepovej frekvencie pri chudnutí prežitok?
Azda od nepamäti sa odporúča na najlepšie chudnutie behať alebo športovať v takzvanej aeróbnej zóne, kde sa najviac spaľujú tuky. Má zmysel riešiť pri chudnutí aeróbne zóny a tepové frekvencie? Poznáme odpoveď!
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Plnění školních povinností a pravidelná pohybová aktivita se nemusí vylučovat. Sport může mít příznivý vliv na váš prospěch ve škole! Jde jen o to, abyste si vytvořili dobrý časový plán a zařazovali pohyb do svého denního rozvrhu.
Tepová frekvencia pri behu: ako si podľa nej naplánovať tréning?
Tepová frekvencia pri behu: ako si podľa nej naplánovať tréning?
Tepová frekvencia o nás pri behu prezradí množstvo dôležitých informácií, môžeme podľa nej tiež sledovať dlhodobý progres. Ako na to a akým spôsobom ju môžeme zmerať?
Športové hodinky: Ako presne merajú spálené kalórie a podľa čoho vyberať?
Športové hodinky: Ako presne merajú spálené kalórie a podľa čoho vyberať?
Baví vás sledovať energetickú náročnosť rôznych športových aktivít? Potom sa nezaobídete bez športtesteru alebo chytrých hodiniek na meranie energetického výdaja. Viete, podľa čoho vybrať tie najlepšie?
Čo o nás hovorí tepová frekvencia a má zmysel ju riešiť pri chudnutí?
Čo o nás hovorí tepová frekvencia a má zmysel ju riešiť pri chudnutí?
Meranie tepovej frekvencie je obľúbenou disciplínou ako profesionálnych, tak rekreačných športovcov. Čo na nás prezradí a má zmysel ju využívať pri snahe o redukciu hmotnosti?
After-burn efekt po fyzické aktivitě. Jaká je pravda?
After-burn efekt po fyzické aktivitě. Jaká je pravda?
U čeho spálím vice energie, u kardia nebo u silového tréninku? V této otázce bude velice těžké určit pomyslného vítěze, i když spor o to, který trénink je efektivnější ve vztahu ke spalování energie nebo tuku, je více než věčný. Jaká jsou fakta, co je EPOC, a co to znamená after-burn efekt?
Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém
Znáte rizika vysokého krevního tlaku? Třetina lidí netuší, že má zdravotní problém
Vysoký krevní tlak má každý čtvrtý z nás a přitom třetina lidí o tom ani neví. Jaká jsou skrytá rizika vysokého krevního tlaku? Podívejme se také, jak krevní tlak můžeme léčit jednoduchou úpravou životního stylu.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?