Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáre
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Nespochybniteľnou súčasťou stresového manažmentu je celková duševná pohoda a starostlivosť o mentálne zdravie.
  • Len počas pandémie koronavírusu vzrástla prevalencia depresie a úzkosti celosvetovo o 25 %.
  • S akútnymi prejavmi stresu môžu pri pravidelnom cvičení pomôcť najmä meditácia alebo dychové cvičenia.

Stres ako súčasť „moderného“ života

V dnešnej dobe má ľudstvo k dispozícii najmodernejšie a najvyspelejšie technologické postupy, ktoré mu efektívne pomáhajú šetriť čas, peniaze a v niektorých oblastiach dokonca zachraňovať životy. Tento svet so sebou však nesie aj vysoký nápor na duševné zdravie, pretože poskytuje takmer nepretržitý príval informácií, notifikácií a úloh, od ktorých je ťažké sa odpútať.

Stres ako taký však nie je výdobytkom posledných desaťročí – ľudstvo sprevádza odjakživa. Je však potrebné rozlišovať medzi stresom akútnym, ktorý podporuje udržanie pozornosti a nie je zdraviu nebezpečný, a stresom chronickým, z ktorého bohužiaľ nič pozitívne nevzíde. Čo teda urobiť pre to, aby ste negatívne pôsobenie chronického stresu čo najviac eliminovali?

Ako zvládať stres a podporiť svoju duševnú pohodu?

1. Menej času online

Informovanosť je nepochybne dôležitá, na druhú stranu vám môže ľahko prerásť cez hlavu. Všadeprítomný príval nových správ a informácií totiž zahltí váš mozog natoľko, že vo finále možno nebudete môcť nad problémom racionálne uvažovať a nastupujúci stres a úzkosť vás úplne ochromia. Namiesto neustáleho vyhľadávania nových a novších informácií, preklikávania z jedného šokujúceho novinového článku na druhý a celodenného počúvania spravodajstva si radšej vyhraďte na zber potrebných informácií obmedzený čas, v ktorom získate o situácii základný prehľad.

Tento tip sa však netýka iba výnimočných udalostí (prírodné katastrofy, vojnové konflikty atď.), ale uplatniť ho možno aj v každodennom živote. Nadmerné hranie hier alebo scrollovanie na sociálnych sieťach vás totiž tiež trhá od reality, zahlcuje vašu myseľ instantnými vnemami a bráni vám v plnohodnotnom odpočinku aj produktivite.

2. Viac času v prírode

Niektorí si nenahraditeľnosť voľnej prírody a čerstvého vzduchu možno plne uvedomili až v priebehu koronavírusových opatrení v predchádzajúcich rokoch. A že na tom niečo bude, sa ľudia presvedčili už v starovekom Egypte a Grécku, kde boli vystavenie sa slnečnému žiareniu a prechádzky na čerstvom vzduchu využívané ako liečebné metódy.

Prechádzka vám okrem pozitívneho vplyvu na zdravie srdcovej sústavy a načerpania vitamínu D (od jari do jesene) však môže ponúknuť aj oveľa viac. Ladne sa vinúca scenéria polí, prebleskujúce slnečné lúče a spev vtákov je totiž ideálnym prostriedkom na uvoľnenie, odpútanie pozornosti od problémov a možno aj zistenie, že ono zamotané klbko myšlienok vo vašej hlave možno predsa len nie je nemožné úspešne rozpliesť.

3. Dostatočný spánok

Na kvalitný spánok ste pravdepodobne narazili v každom článku o chudnutí, naberaní svalov alebo fyzickom aj duševnom zdraví. Čo k tomu dodať, oných 6‑8 hodín spánku denne je jednoducho základ. Spánková deprivácia totiž vytvára stresové prostredie nielen vo vašom tele, ale aj vo vašej mysli. V dôsledku toho ste potom pravdepodobne podráždení, menej efektívne riešite každodenné problémy a aj tá najmenšia drobnosť vás vyvedie z miery.

4. Čas na odpočinok

Rovnako ako potrebujú po náročnom tréningu regenerovať vaše svaly, čas na „dobitie bateriek“ by ste nemali odopierať ani svojmu duševnému zdraviu. Aj keď si to možno ani neuvedomujete, vaša myseľ je cez deň v neustálom záprahu, a aby ste mohli byť aj naďalej produktívni, je nevyhnutné si robiť v práci pravidelné prestávky a z času na čas si dopriať plnohodnotný relax. Ten môže pre niekoho predstavovať knižku či kúpeľ, pre iného zase výstup.

Vyvarujte sa predpokladu, že odpočinok je niečo „extra“, čo je dovolené si dopriať len po heroických výkonoch, ako sú napr. štátnice alebo dokončenie veľkého projektu. Odpočívať treba priebežne, aby ste vy aj váš mozog mohli optimálne fungovať.

Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?

5. Vyvážená strava

Po spánku je v oblasti zdravia a životného štýlu ďalšou stálicou vyvážená a pestrá strava. Vaše telo i myseľ totiž na optimálne fungovanie potrebujú kvalitné palivo, a to ako v primeranej miere, tak aj optimálnom zložení. Príliš nízky príjem energie vás totiž uvrhne do začarovaného kruhu únavy, frustrácie a rizika závažných zdravotných komplikácií, zatiaľ čo nadmerný príjem so sebou nesie zdravotné riziká z druhého konca ich spektra. Ako ďalší krok potom nastupuje pomer jednotlivých živín a pestrosť stravy – každá makro aj mikroživina totiž v tele plnia špecifickú funkciu, pri nedostatku ktorej hrozí zrútenie celého systému.

6. Meditácia

Západná spoločnosť sa už (vďakabohu) na meditáciu nepozerá cez prsty, ako to bolo pred desiatkami rokov. Kvalitné vedecké práce totiž potvrdzujú jej blahodarný vplyv na intenzívnejšie vnímanie prítomnosti, lepšie zvládanie stresu, úľavu od problémov so spánkom a mnohé ďalšie problémy. Umožní vám totiž na chvíľu sa zastaviť a odpútať sa od všetkého, čo vám v danej chvíli poletuje v hlave, hoci to má s vašou súčasnou situáciou pramálo spoločného. Práve tieto myšlienky týkajúce sa minulosti alebo obáv o budúcnosť sú potom hlavným zdrojom rozvoja úzkosti a duševných porúch.

A ak sa k meditácii v tradičnej forme staviate odmietavo, vyskúšať môžete napríklad meditáciu za chôdze – trúfnem si dokonca tvrdiť, že ste ju už niekedy určite praktizovali, hoci možno nevedomky.

7. Dychové cvičenia

Dych je veľmi úzko spojený s psychickým stavom a jeho kontrola vám tak umožní vysielať do tela signál, že sa môže uvoľniť a upokojiť. Dochádza totiž k aktivácii parasympatickej vetvy autonómneho nervového systému, keď sa energia v organizme sústredí skôr na procesy trávenia a celkový odpočinok. Dychové cvičenia sú neoddeliteľnou súčasťou meditácie, pretože vám umožnia naplno sa sústrediť na súčasný moment – a to práve prostredníctvom vášho dychu.

Aj kontrola dychu je samozrejme získaná zručnosť a nemožno očakávať, že sa prostredníctvom pár hlbokých nádychov dokážete dostať z každého problému, s ktorým sa stretnete – pri pravidelnom cvičení však štúdie potvrdzujú, že dychové cvičenia prispievajú k lepšiemu zvládaniu stresu a záťažových situácií.

8. Pohyb

Do tretice všetkého dobrého – fyzická aktivita završuje pomyselné trio pilierov (spoločne s  kvalitným spánkom a vyváženou stravou), pred ktorými neutečiete v žiadnej snahe o zlepšenie celkového zdravia. Pravidelný pohyb má nespočetné množstvo nenahraditeľných účinkov na srdce a cievy, držanie tela, prevenciu nádorových ochorení atď., okrem toho je však aj zdrojom opojných hormónov, ktorými sú endorfíny. Práve tieto hormóny sú zodpovedné za to, že hoci ste práve dobehali alebo odcvičili náročný tréning v posilňovni a vaše telo sa vám pokúša vypľuť pľúca k nohám, vy máte na tvári blažený výraz a pred očami vám v dúhe tancujú jednorožce.

Tieto „hormóny šťastia“ sú totiž v podstate opioidy a okrem iného pôsobia analgeticky a zúčastňujú sa systému odmeny alebo rozvoja závislostí.

9. Kontakt s blízkymi

So stresom sa každý človek vyrovnáva inak – niekto vyhľadáva spoločnosť za účelom odpútania sa od problému, iní by si zase najradšej postavili vankúšovú pevnosť, z ktorej by vychádzali iba za účelom návštevy chladničky a toalety. Tak či onak, úplná a dlhodobá izolácia človeku po duševnej stránke príliš neprospieva, a ak máte aspoň jednu osobu, ktorej dôverujete, skúste s ňou váš problém aspoň čiastočne zdieľať.

Aj keď sa vám teda možno aktuálne spoločnosť vyhľadávať nechce, vedzte, že po vzájomnom zdieľaní svojich strastí a radostí sa vám nepochybne uľaví.

10. Psychoterapia

Rovnako ako meditácia, ani psychoterapia už v dnešnej dobe nie je veľká neznáma. Čas, kedy bola považovaná za službu potrebnú len pre osoby so závažnými psychickými poruchami, je dávno preč. Ľudia využívajú služby terapeutov nielen na efektívne riešenie svojich väčších či menších problémov, ale aj na zlepšenie komunikácie alebo osobnému rozvoju. Psychoterapia vám totiž pomôže objasniť niektoré mechanizmy a stratégie, ktoré si vaša myseľ možno chybne zafixovala ako riešenie problémov, pričom v skutočnosti vám tieto schémy prinášajú skôr viac škody, než úžitku.

Čo si z toho odniesť?

Duševná pohoda je neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravia a tiež nevyhnutnou podmienkou optimálneho zvládania stresu. V prvom rade je nevyhnutné dbať na kvalitný spánok, vyváženú stravu a pravidelný pohyb, ďalšími tipmi pre efektívnejšie zvládanie stresu sú napr. meditácia, dychové cvičenia, dostatočná miera odpočinku alebo navýšenie času stráveného na čerstvom vzduchu.

V prípade závažnejších ťažkostí, ktoré nezvládate sami, je však v každom prípade lepšie sa obrátiť na odborníka, ktorý vám na problémy poskytne nezúčastnený pohľad a na prekonanie obdobia intenzívneho stresu vám niektorí lekári môžu odporučiť aj zodpovedajúcu farmakoterapiu.

Perfekcionizmus: ako škodí psychike, zdraviu aj fyzickému výkonu?
Perfekcionizmus: ako škodí psychike, zdraviu aj fyzickému výkonu?
Hocikto by si mohol myslieť, že perfekcionizmus vlastne nabáda k vyššej produktivite – opak je však pravdou. Prečo vám táto osobnostná dispozícia môže brániť v dosiahnutí cieľa a ako sa s perfekcionizmom vyrovnať, sa dozviete v článku.
Adaptogény: napomáhajú lepšiemu zvládaniu stresu a zvýšeniu psychickej pohody
Adaptogény: napomáhajú lepšiemu zvládaniu stresu a zvýšeniu psychickej pohody
Adaptogény sú známe pre svoju podporu efektívnejšieho zvládania stresu. Akým mechanizmom v organizme pôsobia a ktoré látky sú skutočne overené výskumom?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
S pojmom „zdravé stravovanie“ ste sa už iste niekedy stretli – čo si pod ním ale predstaviť a ako ho najlepšie previesť do praxe? Poradí vám dnešný článok.
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dych je odjakživa spätý s vašim životom – vedeli ste však, že prostredníctvom dychu môžete ovplyvniť niektoré pochody vo vašom tele i mysli? Ako na to, sa dozviete v novom článku.
Nedostatok spánku: Aké sú prejavy, keď telu nedoprajeme odpočinok?
Nedostatok spánku: Aké sú prejavy, keď telu nedoprajeme odpočinok?
Máte veľa práce, povinností a okrem toho potrebujete pred spaním stihnúť najnovšiu epizódu obľúbeného seriálu? Ako nedostatok spánku ovplyvňuje vaše zdravie, sa dočítate v dnešnom článku.
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybová aktivita by mala byť súčasťou životného štýlu v každom veku. Koľko času venovať pohybovej aktivite v jednotlivých vekových skupinách na udržanie ich zdravotných benefitov?
Rest days: Ako vďaka odpočinku zlepšiť svoje výkony a ochrániť zdravie?
Rest days: Ako vďaka odpočinku zlepšiť svoje výkony a ochrániť zdravie?
Na dosiahnutie svojich cieľov potrebujete okrem tvrdej driny aj adekvátny odpočinok – tzv. rest days. Prečo sú vlastne také potrebné, ako často ich zaradiť a ako ich najlepšie stráviť? Všetko nájdete v novom článku.
Digitálny detox: 7 spôsobov, ako obmedziť čas online a byť so sebou spokojnejší
Digitálny detox: 7 spôsobov, ako obmedziť čas online a byť so sebou spokojnejší
Možno nie ste tak úplne spokojní s tým, ako svoje chytré zariadenia používate. Zároveň si neviete rady s tým, ako z toho začarovaného kruhu von. Pripravili sme pre vás pár praktických tipov, vďaka ktorým sa naučíte používať vychytávky modernej doby chytro.
Ranná prechádzka vás spoľahlivo naštartuje
Ranná prechádzka vás spoľahlivo naštartuje
O tom, že ranné vstávanie nie je nič moc, vie asi každý svoje. Našťastie však existuje prírodný energy booster, ktorý vás po prebudení nakopne viac než kofeín – ranná prechádzka. Čo všetko vám môže priniesť a ako ju začleniť do svojej rutiny?
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
Nie je stres ako stres. Akým stresovým situáciám by sme sa mali radšej vyhnúť a ktoré môžu byť pre náš imunitný systém z dlhodobého hľadiska prospešné?
6 tipov, ako si pri hektickom životnom štýle nájsť každý deň čas pre seba
6 tipov, ako si pri hektickom životnom štýle nájsť každý deň čas pre seba
Tento článok sa zaoberá časom vyhradeným čisto pre seba, jeho dôležitosťou a 6 jednoduchými, avšak efektívnymi tipmi, ako nájsť, a predovšetkým využiť „me time“ k vášmu prospechu pre čo najväčšiu redukciu stresu a úzkosti.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.