
Doplnky stravy s vitamínom C
Vitamín C sa radí medzi živiny, ktoré si ľudské telo nevie vytvoriť samo a jeho príjem je tak podmienený pestrou stravou alebo doplnkami stravy. V doplnkoch sa môžeme stretnúť s niekoľkými formami vitamínu C:
- kyselina askorbová - forma vitamínu C, ktorá sa vyskytuje v ovocí alebo zelenine. Jej dlhodobé užívanie môže spôsobovať podráždenie žalúdka;
- kys. askorbová s minerálnymi askorbátmi - minerály viazané na kys. askorbovú, ktoré sú šetrnejšie k zažívaniu;
- liposomálny vitamín c – platí za momentálne najkvalitnejšiu a najlepšie využiteľnú formu, ktorá ľahko preniká do buniek. Vzhľadom na náročnú výrobu si človek za tento doplnok značne priplatí.
Prečo brať vitamín C?
Vitamín C sa radí medzi silné antioxidanty, ktorý chráni telesné bunky pred pôsobením voľných radikálov a starnutím. Okrem toho vitamín C:
- podporuje normálnu funkciu imunitného systému,
- prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu,
- zlepšuje schopnosť vstrebávania železa,
- prispieva k tvorbe kolagénu,
- podporuje normálnu činnosť mozgu a nervovej sústavy,
- prispieva k zníženiu únavy.
Vitamín C je vyhľadávaným doplnkom najmä v období chrípok a prechladnutí, pretože zaistenie normálnej funkcie imúnneho systému môže pôsobiť preventívne. Výsledky štúdií na túto tému sa však líšia. Užívanie vitamínu C počas choroby môže skrátiť dobu choroby maximálne o deň.
Koľko vitamínu C užívať?
Odporúčaná denná dávka vitamínu C je v rozmedzí 80‑100 mg pre dospelú osobu. U detí sa odporúča dávka od 50 mg. Naopak vyššie dávky by si mali dopriať športovci, tehotné a dojčiace ženy, jedinci s ochorením alebo prechádzajúci stresovými situáciami.
Vitamín C sa radí medzi vitamíny rozpustné vo vode, vďaka čomu sa nadbytočné množstvo vylúči z nášho tela močom. Predávkovať sa vitamínom C tak ide ťažko, nie je však nemožné. Hranica predávkovania sa pohybuje okolo 2‑3 g vitamínu C. V týchto prípadoch hrozia zažívacie problémy či zvýšené riziko tvorby obličkových kameňov.