Kĺbová výživa
Starostlivosť o pohybový aparát patrí k jednej z najviac podceňovaných oblastí ľudského zdravia. Nielen u vrcholových športovcov však dochádza k opotrebovaniu chrupaviek v kĺboch, vedúcej k bolesti a obmedzeniu pohyblivosti.
Výživa na kĺby zaručuje dostatočný prísun látok, ktoré preventívne pôsobia proti opotrebovaniu chrupaviek, a tiež ako výživa pre šľachy a väzy. V zložení komplexných kĺbových doplnkov sa najčastejšie vyskytujú látky typu glukosamín, chondroitín sulfát či kolagén, ktoré majú v kĺboch stavebnú funkciu. So zmiernením bolesti môže pomôcť kyselina hyalurónová, MSM (metylsulfonylmetán) alebo omega 3.
Dodatočné plus predstavuje dostatočný príjem vitamínu C, vitamínu D alebo vápnika.
Ako užívať kĺbovú výživu?
Doplnky na kĺby sú vhodné pre aktívnych športovcov, seniorov, u ktorých si celoživotné zaťažovanie kĺbov vyberá svoju daň, ale aj športujúce deti, ktorým prispieva k správnemu rozvoju pohybového aparátu. Ohľadom užívania kĺbovej výživy u detí je vhodné sa najskôr poradiť s pediatrom. Špeciálnu skupinu potom tvoria jedinci s dedičnou predispozíciou k degeneratívnemu ochoreniu kĺbov, tzv. osteoartróze.
Kĺbová výživa má najmä preventívny charakter a v prípade zdravotného problému slúži skôr ako doplnková liečba. Výživu na kĺby je, pre pozorovanie pozitívnych výsledkov, treba užívať dlhodobo, nehľadiac na dennú dobu, kedy sa liek užíva.
Ako predísť bolesti kĺbov?
Okrem užívania preventívnych doplnkov stravy na kĺby je vhodné aj:
- kĺby nepreťažovať - pozor na nadváhu, ktorá k preťaženiu prispieva najviac, a technicky nesprávne zdvíhanie ťažkých váh;
- pravidelne športovať - chôdza, jazda na bicykli alebo plávanie kĺby príliš nezaťažujú a môžu prispieť k ich spevneniu;
- udržiavať kĺby v teple.
Negatívne sa na stave kĺbov môže prejaviť aj dedičné choroby, zlé držanie tela či nevhodná obuv.