Ako spoznať kvalitnú čokoládu?
Základným ukazovateľom kvality čokolády je jej zloženie. Tak ako pri iných potravinách, aj tu platí pravidlo, že čím kratšie zloženie, tým lepšie. Základnou zložkou čokolády je kakaová hmota (označovaná aj ako kakaové bôby). Podľa druhu čokolády je možné v zložení tých kvalitných nájsť aj kakaové maslo, cukor (trstinový alebo kokosový) alebo prírodnú vanilkovú arómu. Medzi ďalšie ukazovatele kvality sa radí označenie:
- single origin - kakaové bôby pochádzajúce z jednej pestovateľskej oblasti zaručujú jedinečnú a nezameniteľnú chuť;
- bean‑to‑bar - slúži na odlíšenie čokolád malých šarží od masovo vyrábaných produktov. Celý proces (zber, fermentácia, sušenie, praženie…) prebieha u jedného výrobcu, vďaka čomu je zaručená maximálna kvalita. Je možné sa stretnúť aj s označením tree‑to‑bar.
Pri výbere čokolády je naopak dobré vyhnúť sa pridaným tukom (kokosový, palmový, mliečny), arómám, dochucovadlám či rôznym „výplniam“.
Na obale čokolád sa často vyskytuje aj spojenie kakaová sušina. Tento termín označuje celkový obsah sušiny kakaovej hmoty, masla či prášku v danom výrobku. O kvalite čokolády však nemá jednoznačnú vypovedajúcu hodnotu, všeobecne možno povedať, že čím viac, tým lepšie.
Biely povlak na čokoláde
Tzv. kvitnúca čokoláda je najčastejšie zapríčinená nevhodným skladovaním pri vysokých teplotách či vlhkosti. Dochádza tak k vyzrážaniu obsiahnutého kakaového masla či cukru a vzniku bieleho práškového povlaku na povrchu čokolády. Táto čokoláda však nie je nijako závadná a možno ju bez obáv konzumovať. A ako sa kvitnúce čokolády vyvarovať? Zjedz ju ešte skôr, než "kvitnúť" začne.
Druhy čokolády
V súčasnej dobe je možné sa stretnúť s najrôznejšími druhmi čokolád, ktoré sa líšia podielom jednotlivých zložiek. Medzi tri základné druhy sa radí horká, mliečna a biela čokoláda:
- horká čokoláda obsahuje aspoň 35% kakaovej sušiny a 18% kakaovej hmoty. O kvalite možno hovoriť od 50% obsahu. Vysokopercentné horké čokolády dostávajú svojmu menu, ak ich pravidelnej konzumácii sa človek väčšinou musí "prejesť";
- mliečna čokoláda obsahuje okrem kakaových zložiek (aspoň 25 % obsahu) aj sušené či kondenzované mlieko;
- biela čokoláda je, na rozdiel od predchádzajúcich druhov, založená na kakaovej hmote, ktorá musí obsahovať aspoň 20 %. Vyznačuje sa tiež obsahom mliečnej zložky, ktorá môže byť doplnená sladidlami a ďalšími zložkami. Neobsahuje teda žiadne kakao as pravou čokoládou má spoločný iba názov.
V anglicky hovoriacich, ale aj ďalších krajinách sa často navyše rozlišuje tmavá (dark) a horká (bitter) čokoláda. Rozdielom je opäť obsah čokoládovej sušiny, ktorý pri tmavej čokoláde presahuje 70%. V slovenskom prostredí sa však tieto názvy bežne zamieňajú.
Využitie čokolády
Čokoláda je vysokokalorickou pochúťkou, ktorú veľa ľudí konzumuje len tak ako (ne)zdravá maškrta. O konzumácii čokolády v rozumnom množstve - vďaka obsahu vlákniny, antioxidantov, minerálnych a ďalších bioaktívnych látok - možno hovoriť ako o zdraviu prospešné, s preukázateľnými účinkami na zdravie mozgu, srdca či pokožky. Konzumácia sa však nesmie zvrhnúť na tabuľku denne.
Rôzne podoby čokolády však majú rôzne využitia. Čokoládové kôstky sa skvele hodia do raňajkových kaší, tabuľkovú či lámanú čokoládu využiješ pri príprave polev na dezerty, a na prípravu horúceho čokoládového nápoja máme nachystanú instantnú zmes. Na výber je tiež vegánska čokoláda, čokoláda bez pridaného cukru, bez laktózy, lepku či BIO. Tak po ktorej siahneš?