Energetické gély

Produktov: 29
Radenie
:
Predvolené

Čo sú energy gély?

Energetické gély predstavujú koncentrovaný zdroj energie, ktorý pomáha s nahradením stratenej energie počas tréningu, závodu či náročnej túry. Hlavnou zložkou väčšiny gélov je maltodextrín, sacharid, ktorý má vysoký glykemický index a funguje ako rýchly zdroj energie. Vybrať si môžete najčastejšie z nasledujúcich typov gélov:

  • glukózo‑fruktózové gély v sebe kombinujú cukry, na ktorých transporte do krvi sa podieľajú odlišné systémy, a ich vstrebávanie je tak rýchlejšie a efektívnejšie. Táto kombinácia je považovaná za jeden z najlepších spôsobov, ako doplniť energiu. Princípu využívajú napr. energetické gély GU alebo Enervit,
  • kofeínové gély obsahujú stimulant kofeín, ktorý dokáže nakopnúť k lepším výkonom. Vzhľadom k účinku kofeínu na zažívanie môže byť pre niektorých jedincov lepšie si tento gél schovať až na koniec závodu či tréningu.
  • iónové energetické gély pamätajú aj na stratu iónov cez pot, a udržujú vnútornú elektrolytickú rovnováhu.

Okrem týchto látok sa do energy gélov pridávajú aj taurín, aminokyseliny alebo vitamíny.

Kedy a ako užívať energetický gél?

Energetické gély sú skvelým športovým doplnkom pri fyzických aktivitách, ktoré trvajú dlhšie ako 1 hodinu, kedy napomáhajú doplniť energiu a udržať vysokú výkonnosť. Preto sú gély obľúbené najmä medzi cyklistami alebo diaľkovými bežcami. Hodí sa ale aj napríklad do batohu na hory.

Odporúčaným časom na užívanie gélu je pred alebo počas športovej aktivity. Gély predstavujú koncentrované energetické nápoje, a pre správne vstrebanie všetkých živín je väčšinou nutné (záleží na type a technológii výroby konkrétneho produktu) prijať aj vodu, ktorá navyše pomáha s trávením cukrov. V opačnom prípade môže totiž dôjsť k dehydratácii.

Energetické gély sú dobrým sluhom, ale môžu byť aj zlým pánom. Každý jedinec môže reagovať odlišne na náhly prísun energie a ľudské telo môže občas aj protestovať. Je preto vhodné si užívanie energy gélov vyskúšať nanečisto, inak si môže stať, že sa v deň D nebudete stačiť čudovať.