Ashwagandha

Produktov: 9
Radenie
:
Predvolené

Čo je liek ashwagandha?

Ashwagandha, v češtine tiež ašvaganda, je v tradičnej indickej medicíne jednou z najvýznamnejších bylín. Po 3 tisíc rokoch je tento adaptogén používaný na zmiernenie stresu, zvýšenie hladiny energie či zlepšenie koncentrácie. V dnešnej dobe je na túto rastlinu, vďaka vysokému obsahu zdraviu prospešných látok, pozerané ako na superpotravinu.

Účinky ashwagandhy

Za obľubou ashwagandhy stoja preukázateľné pozitívne účinky na ľudské telo. Ashwagandha pôsobí ako stimulantantioxidant, má protizápalové účinky a pozitívne ovplyvňuje imunitný systém. Okrem toho môže:

  • znížiť mieru stresu a pocitov úzkosti,
  • podporiť funkcie mozgu,
  • zlepšiť športový výkon,
  • pozitívne ovplyvňovať sexuálne zdravie,
  • regulovať hladinu krvného cukru, alebo
  • zlepšiť spánok.

Ashwagandha je považovaná za bezpečný doplnok stravy, výnimočne môže spôsobovať ospalosť či zažívacie problémy. Užívanie ashwagandhy spoločne s liekmi by malo byť konzultované s lekárom či iným odborníkom.

Dávkovanie ashwagandhy

Ashwagandha je najčastejšie k dostaniu vo forme prášku, u ktorého však nemožno garantovať množstvo účinných látok. Účinnejší variant tak predstavujú štandardizované extrakty, z ktorých najvyššiu koncentráciu účinných látok dosahuje patentovaný extrakt KSM‑66, ktorým sa pýši aj Vilgain Ashwagandha. Pri extraktoch sa odporúčaná denná dávka pohybuje v rozmedzí 250 – 500 mg. Na pozorovanie pozitívnych účinkov je potrebné ashwagandhu užívať 1–2 mesiace, kedykoľvek počas dňa, ideálne s jedlom.

Doplnky s ashwagandhou sú dostupné aj v podobe kapsúl a tabliet, rovnako tak aj v BIO kvalite.