Posttraumatická stresová porucha (PTSD): ako ju rozpoznať a premôcť?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Posttraumatická stresová porucha (PTSD): ako ju rozpoznať a premôcť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

„It is a normal reponse by normal people to an abnormal situation.“ – Schiraldi

  • PTSD vzniká ako oneskorená reakcia na stresovú ohrozujúcu udalosť.
  • Celoživotná prevalencia tejto poruchy sa odhaduje v rozmedzí 1 – 9%.
  • Sú možné 2 druhy liečby: psychoterapia a farmakoterapia.

Ako posttraumatická porucha vyzerá?

Aby bolo úplne jasné, o čom celý článok hovorí, je najskôr nutné vysvetliť, čo posttraumatická porucha vlastne je. Táto porucha vzniká ako oneskorená reakcia na stresovú udalosť, ktorá sa prejavuje nedostatočným spracovaním závažnej traumatickej skúsenosti. Spomínaná skúsenosť má neskôr za následok psychologické a somatické ťažkosti jedinca, ktoré sa dostavujú často s oneskorením niekoľkých týždňov až mesiacov po prežití traumy.

Pri vzniku posttraumatickej stresovej poruchy zjednodušene ide o normálne reakcie normálnych ľudí na abnormálne situácie. Táto abnormálna (hovorme jej traumatická) udalosť je často podstatou vzniku posttraumatickej stresovej poruchy. Jej charakteristikami sú: mimoriadnosť, závažnosť a vlastnosť ohrozenia. Ľudia ich vnímajú ako veľmi nebezpečné a to pre seba a tiež pre ostatných a nie sú schopní, a mnohokrát ani nemajú možnosť, na ne adekvátnym spôsobom reagovať a vyrovnať sa s nimi.

Prvé zmienky o PTSD

V histórii sa presunieme do obdobia prvej svetovej vojny. V tejto dobe začínajú byť u vojakov prvýkrát sledované ťažkosti, ktoré boli popisované ako psychologické a neurologické poruchy. Ich pôvod bol však doteraz neznámy a vyvolával mnoho diskusií a otázok z hľadiska ich pôvodu.

Freud u týchto vojakov pozoroval výrazné psychické a fyzické problémy. A zavádzajúcim bolo,  že vojaci neboli nijako vážne zranení, a napriek tomu u nich príznaky pretrvávali dlhší čas. Freud vtedy odmietal všetky názory, ktoré symptómy poruchy spájali s nejakými telesnými poraneniami napr. drobné krvácanie do centrálnej nervovej sústavy. Po rozsiahlej štúdii nakoniec uviedol, že príčinou tejto poruchy sú reakcie na bezprostredné ohrozenie vlastného života vojakov vo vojne. Poruchu vtedy popísal ako „vojnovú neurózu“.

Charakteristiky PTSD

Posttraumatická stresová porucha, ako sa už spomína v úvode, začína ako oneskorená odpoveď na stresovú udalosť alebo situáciu trvajúcu krátku či dlhšiu chvíľu s mimoriadne ohrozujúcou povahou, ktorá dokáže spôsobiť silné rozrušenie takmer u každého jedinca.

Predisponujúce faktory môžu byť rysy osobnosti (nutkavé alebo astenické) či neuróza v osobnej anamnéze. Tieto faktory ovplyvňujú prah vzniku PTSD alebo zhoršujú jeho priebeh. Pre túto poruchu sú typické epizódy znovuprežívania traumy v neodbytných spomienkach, snoch či nočných morách, ktoré sa objavujú spolu s pocitom otupenosti a emočnou sploštenosťou, stránením sa od ľudí, ľahostajnosťou voči okoliu, anhedóniou a vyhýbaniu sa činnostiam a situáciám, ktoré pripomínajú traumu.

Ďalej sa obvykle objavuje vegetatívna hyperreaktivita a zvýšená bdelosť, zosilnené úľakové reakcie a nespavosť. S uvedenými príznakmi je tiež obvykle spojená úzkosť a depresia, v ťažších prípadoch až samovražedné myšlienky. Začiatok nasleduje po traume s oneskorením pár týždňov do niekoľkých mesiacov. Priebeh je dosť kolísavý, ale vo väčšine prípadov dochádza k odzneniu príznakov a „vyliečeniu“ – iba pri malom počte pacientov môže nastať chronický priebeh s následnou trvalou nemennou zmenou osobnosti.

Posttraumatická stresová porucha (PTSD): ako ju rozpoznať a premôcť?

Aké sú kritériá jej diagnostiky?

Aby bolo možné PTSD správne diagnostikovať, musí jedinec spĺňať tieto kritériá:

  • Vystavenie stresu – osoba musela počuť, na vlastné oči vidieť či priamo zažiť traumatické udalosti, ktoré obsahovali smrť, zranenie, strach, bezmocnosť či hrôzu.
  • Znovuprežívanie udalosti – jedinec si danú traumu znovu prežil/prežíva (myšlienky, sny, ilúzie, psychická tieseň, fyzický vnem).
  • Vyhýbanie sa – osoba sa trvalo vyhýba podnetom súvisiacim s traumou a zároveň sa prejavuje jeho nadpriemerná vnímavosť („citlivosť•, ktorá nebola pred traumou prítomná).
  • Vzrušenie – jedinec preukazuje trvalé príznaky zvýšenej vzrušivosti (dráždivosti), ktoré neboli prítomné pred traumou.
  • Doba trvania symptómov – príznaky sa objavujú dlhšie ako 1 mesiac.
  • Narušenie života – porucha spôsobuje významné úzkostné stavy (ťažkosti) alebo poškodenie (zhoršenie) aktivít v sociálnej oblasti, zamestnaní alebo iných každodenných činnostiach.

Prevalencia PTSD

Celoživotná prevalencia PTSD sa pohybuje v rozmedzí 1 – 9 %. Výskyt u žien je asi 2‑násobne vyšší, práve u nich najčastejšie ide o následky fyzického, často sexuálne motivovaného napadnutia. U mužov ide skôr o následky účasti v boji alebo prítomnosti pri ťažkom poranení alebo smrti druhej osoby. Odhaduje sa, že porucha postihuje až 30 % obetí živelných katastrof v závislosti od intenzity stresora. Posttraumatická stresová porucha sa stáva jedným z najväčších zdravotných problémov dneška. Zhruba 43 % mladých Američanov a 37 % Američaniek je vystavovaných traumatickej udalosti vo veku do 30 rokov.

A ako sa s ňou vysporiadať?

V dnešnej dobe sa radia do druhov liečby PTSD tieto možnosti:

  • Psychoterapia – je považovaná za najdôležitejší prostriedok liečby. Najprv sa terapeut s klientom zameriavajú na kontrolu nad príznakmi, následne sa snažia o prijatie traumatickej udalosti (spomienky strácajú silu a prestávajú vyvolávať úzkosti).

  • Farmakoterapia – lieky výrazne podporujú efekt psychoterapie. Dávkujú sa podľa odporúčania psychiatra a bývajú súčasťou komplexného liečebného plánu. Cieľom sa stáva zmiernenie niektorých príznakov. Môžeme ich deliť na:
    • Antidepresíva: efekt je pociťovaný po 3 – 6 týždňoch a pôsobí najmä na zmiernenie príznakov úzkosti a zvýšenej činnosti sympatiku.
    • Anxiolytiká: sú vhodné iba pri akútnej potrebe zmiernenia príznakov úzkostí, záchvatov paniky alebo poruchách spánku. Pre dlhodobú liečbu sú nevhodné, pretože môžu spôsobovať závislosť.

Čo si z toho odniesť?

Posttraumatická stresová porucha sa prejavuje ako oneskorená reakcia na udalosť, ktorú jedinec prežil ako nebezpečnú, stresujúcu a život ohrozujúcu.

V dnešnej dobe sa stáva čoraz bežnejšou poruchou. Jej dopady postihujú jedincov na psychickej i fyzickej úrovni. Znemožňujú kvalitné žitie, a preto je v prípade jej podozrenia nutné ihneď vyhľadať odborníka a následne začať uzdravovanie.

Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self‑care je v spoločnosti často mylne vnímaná ako znak sebeckosti, snobstva alebo býva zamieňaná za sebarozvoj. Vedecké dôkazy o jej benefitoch však hovoria sami za seba a mnoho týchto činností zvládnete zadarmo a z pohodlia domova.
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
Hypnóza: magická a historická, či skutočne nápomocná terapeutická metóda?
Hypnóza: magická a historická, či skutočne nápomocná terapeutická metóda?
Mnohí z nás už určite počuli o technike, ktorej účinky sa môžu premietnuť na psychickú i fyzickú úroveň človeka. Áno, naozaj hovoríme o hypnóze! Zaujíma vás, čo to vlastne je, ako a či vôbec sa v dnešnej dobe využíva? Prečítajte si tento článok!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!