Poradňa

👋
Ahoj, radi by sme ti predstavili našu novú sekciu "Poradňa", kde sa môžeš opýtať na čokoľvek čo ťa zaujíma, od stravy, cvičenia až po samotný nákup a jednotlivé produkty. Na tvoju otázku môžu odpovedať iba moderátori, ale ty môžeš reagovať na ich odpovede v prípade, že budeš potrebovať upresniť svoju otázku :)

Otázky a odpovede

Dobrý deň, chcem sa spýtať či Vilgain Whey Protein je vhodný ako súčasť stravy aj počas tehotenstva. Ďakujem za info.

Dobrý den, ano – proteinové přípravky je obecně bezpečné užívat i v těhotenství, neměly by však nahrazovat pestrou stravu. 

Ktorá z posilňovacích gúm je najlepšia pre posilnenie dolných končatín a zadočku? A zo švihadiel, ktoré by ste mi odporučili? Výška 162cm, ďakujem.

Dobrý den, ze švihadel doporučuji např. tento výrobek, kde je navíc možnost regulace jeho délky. Co se týče typu odporové gumy, každá má vlastní hodnotu odporu, která se však zakládá na schopnostech každého jedince. Modrá má odpor 10–15 kg, hnědá 15–22 kg, zelená pak 22–30 kg. Pro dolní končetiny…

aké sú najefektívnejšie cviky na doma? a aké náradie potrebujem ak vôbec ked sa po polroku znova začínam cvičiť?

Dobrý den, potřebné vybavení a efektivní cviky budou vždy záležet na vašem cíli. Při snahu o hubnutí jsou velmi oblíbené např. domácí HIIT tréninky, ke kterým vám většinou postačí kettlebell, jednoručky nebo odporová guma. Ke zpevňování postavy, budování svalové hmoty nebo dokonce zvyšování síly však bude třeba počítat…

Ahojte, chcem sa spýtať na jablčnú vlákninu. V akom pomere vody a prášku to mám konzumovať prosím? Chcela by som to piť ako nápoj, pretože jogurty nejem a v kaši mi to nechutí. Ďakujem za odpoveď.

Dobrý den, vlákninu můžete samozřejmě užívat samostatně a poměr vody:vlákniny zde není nijak rozhodující. Co je podle mě důležitější, je porce samotné vlákniny vzhledem k jejímu dalšímu příjmu během dne. 1 polévková lžíce vlákniny bude mít cca 10 g, tudíž 6 g vlákniny. Obecně při příjmu vlákniny doporučuji dodržova pitný…

Ahojte, chcela by som sa opýtať v prípade granoly. Niektoré typy su zaradené dos ekcie bez lepku ale všetky obsahujú ovsené volčky. Sú tieto vločky teda bez lepku nakoľko ovsené vločky pokiaľ nie sú di re spracované lepok obsahujú?

Dobrý den, ovesné vločky neobsahují lepek jako takový, ale bílkovinu zvanou avenin, která je lepku podobná. Vzhledem ke kontaminaci během pěstování ovsa, sklizně, skladování atd. však nelze běžné ovesné vločky osobám s celiakií nebo intolerancí lepku doporučit. V případě, kdy jsou ovesné vločky deklarovány jako bezlepkové, musely splnit podmínky pro…

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom priberania. Čo jesť aby som pribrala, ale zároveň nabrala na svaloch? Ďakujem

Dobrý deň, odporúčam zamerať sa na pravidelný objemový tréning v posilňovni, dodržiavanie pozitívnej kalorickej bilancie a konzumácii aspoň 1,4-2,0 g bielkovín na 1 kg hmotnosti. Dôležitá je aj pestrá a vyvážená strava s dostatočným množstvom ovocia a zeleniny.

Pre podrobnejšie informácie odporúčame prečítať si článok na našom magazíne: https://aktin.cz/jak-jist-a-cvicit-abych-konecne-nabral-svalovou-hmotu

Ahojky,chcela by som sa opýtať:ak chcem dosiahnuť štíhlu postavu bez náznaku “napumpovanej postavy” . Tak je pravda, že ak pri procese chudnutia navýšim bielkovinu môže to spôsobiť, že budem mať zväčšené, “napumpovane” svaly?

Ahoj, pokiaľ pri procese chudnutia zvýšiš podiel bielkovín v strave, nemusíš sa báť „zväčšených“ ani „napumpovaných“ svalov. Vyšší podiel bielkovín v strave je pri chudnutí dôležitý na udržanie aktívnej telesnej hmotnosti, svaly však v diéte prakticky nerastú.

ahoj....mozte mi poradit, ako zvysit svih, rychlost úderu. hravam raketove hry- stol.tenis. ..Dakujem

Ahoj, ak chceš sústavne pracovať na švihu pri raketových športoch, najlepšie bude, ak budeš trénovať s trénerom. Všeobecne sa dá povedať, že trénovať švih môžeš cvičením daného pohybu so zvýšenou záťažou. Pre tieto potreby je ideálny gumový expandér, s ktorým môžeš švih vykonávať bez rakety.

Ahoj, chcem sa opýtať, ako dlho zvyčajne bolí natiahnutý sval? Pri behu som pocítil šklbnutie vo svale a spočiatku som predpokladal, že je to kŕč, ale bolesť pretrváva aj niekoľko dní, takže chcem vedieť, či to nie je niečo horšie… Vďaka!

Ahoj, takto na diaľku je veľmi ťažké čokoľvek presne určiť, no dá sa predpokladať, že aj pár dní po incidente budeš sval ešte cítiť. Vždy záleží na rozsahu poškodenia a tiež na konkrétnom svale – niektorým svalom zabezpečíš pokojový režim ľahšie, iným ťažšie. Pri ľahších poraneniach by mala byť doba…

Ahoj, chcela by som sa spýtať… Mám nadbytok železa v krvi… Ako doplnok stravy som železo nikdy neužívala… A teraz by som chcela vedieť, ako ho môžem znížiť? Vďaka za odpoveď.

Ahoj, najlepšie bude, keď výsledky krvných testov zhodnotíš so svojím lekárom, ktorý môže prípadne stanoviť ďalšie diagnostické merania. Okrem sérového množstva železa sú pri zisťovaní nadbytku železa v organizme smerodajnými faktormi aj (i) saturácia tranderínu (ktorá by u zdravých jedincov nemala byť vyššia ako 50-55 %) a (ii) hladina sérového…

Dobrý deň, ako funguje kalorický nadbytok pri naberaní svalov, aký je optimálny nadbytok a ako zistím, že vďaka nemu naozaj naberám svaly a nie tuk? Ďakujem.

Dobrý deň, pri naberaní svalovej hmoty by mal energetický nadbytok tvoriť cca 5-15 %, pričom je toto rozmedzie optimálne pre nárast svalovej hmoty v porovnaní s tukovým tkanivom. Tiež je potrebné dodržiavať aj ďalšie body, ako je pravidelný silový tréning, dostatočný príjem bielkovín alebo kvalitný spánok. Po zvládnutí týchto základných…

Ahoj, existuje spôsob, ako schudnúť z brucha bez cvičenia? Vďaka!

Ahoj, v procese chudnutia je dosiahnutie kalorického deficitu základ, takže áno – teoreticky to možné je. Niektorým ľuďom totiž môže na vytvorenie kalorického deficitu stačiť nahradenie sladených nápojov vodou.

V praktickom živote je to však trochu inak a fyzickú aktivitu určite odporúčam z viacerých dôvodov:

  1. Pohyb má pozitívne účinky na…
Dobrý deň, ako dlho sa môže užívať horčík? Ďakujem.

Dobrý deň, horčík patrí medzi hlavné minerálne látky, je preto vhodné ho prijímať pravidelne každý deň. Základným zdrojom by mala byť bežná strava, medzi najbohatšie zdroje patria potraviny ako ovsené vločky, tekvicové semienka, orechy, arašidové maslo alebo napríklad kakao a horká čokoláda.

Svoj denný príjem môžete podporiť aj užívaním doplnkov…

Posledné zodpovedané
Najobľúbenejšie