Pre-workouty

Produktov: 52
Radenie
:
Predvolené

Čo je pre‑workout?

Ako pre‑workout, či nakopávač, sa rozumejú komplexné doplnky stravy, ktorých úlohou je podporiť fyzickú výkonnosť a koncentráciu. Toho sa dosahuje na základe synergického efektu niekoľkých účinných látok, ktoré pôsobia prostredníctvom odlišných mechanizmov. Medzi najčastejšie používané látky sa radia:

  • L‑citrulín malát podporuje produkciu oxidu dusnatého, ktorý rozširuje cievy, vďaka čomu sa zvyšuje prietok krvi a svaly sú lepšie zásobené. Ďalej tiež napomáha s odbúraním laktátu;
  • BCAA zaisťujú ochranu svalovej hmoty a podporujú syntézu svalových bielkovín;
  • beta alanín umožňuje syntézu látky karnozín, ktorá znižuje hromadenie laktátu vo svaloch, vďaka čomu je možné vykonávať fyzickú aktivitu dlhšie;
  • kreatín pomáha zvýšiť svalovú silu a odďaľuje svalové vyčerpanie;
  • taurín, rovnako ako citrulín, prispieva k zvýšeniu krvného prietoku;
  • kofeín je jednou z najobľúbenejších stimulačných látok, ktorá podporuje činnosť centrálnej nervovej aj srdcovej sústavy.

Na obsah kofeínu v pre‑workoutoch si treba dať pozor, pretože pri použití takého nakopávača v neskorých hodinách by mohol byť narušený spánok. Pri večerných tréningoch je tak vhodné užívať pre‑workout bez kofeínu, ktorý obsahuje účinné látky na inej báze. Na obsah kofeínu by sa mali dať pozor aj ľudia, ktorí ho prijímajú aj z iných zdrojov – káva, sladené nápoje, apod.

Ako používať nakopávač?

Ideálny čas na použitie obľúbeného pre‑workoutu je 30‑60 minút pred fyzickou záťažou. Nakopávač je možné užívať ako pred tréningom v posilňovni, tak aj pred počas alebo iným aeróbnym tréningom. Nástup účinkov závisí od odstupu od posledného jedla a špecifického zloženia pre‑workoutu.

S pre‑workoutmi to však nie je potrebné preháňať, nie je vhodné a ani nutné ich zaradiť pred každú fyzickú aktivitu. Rovnako ako aj u iných látok môže, v rámci dlhodobého a pravidelného užívania, dôjsť k poklesu účinnosti. Dni kedy sa ti nechce alebo ťa vidina náročného tréningu desí sú ideálne momenty, kedy siahnuť po nakopávači.