Gainery a sacharidy

Produktov: 63
Radenie
:
Predvolené

Sacharidové prípravky

Sacharidy a sacharidové nápoje, hovorovo sachariďáky, sú obľúbenou súčasťou suplementačného plánu radu športovcov – poskytujú potrebnú energiupomáhajú s potréningovou regeneráciou. Sacharidové doplnky, a primárne gainery, sú tiež vhodným spôsobom, ako navýšiť kalorický príjem, čo ocenia najmä tí, ktorí sa snažia nabrať na hmotnosti či budovať svalovú hmotu. A čím teda sacharidy doplniť?

  • Gainery predstavujú sacharido‑proteínové nápoje, ktoré podľa pomeru sacharidov a bielkovín rozdeľujeme na hard (viac sacharidov) a soft gainery (viac bielkovín).
  • Energetické gély ti okrem sacharidov dodajú aj vitamíny, minerálne a ďalšie bioaktívne látky. Jedná sa o koncentrované energetické nápoje, takže ich nezabudni riadne zapiť.
  • All‑in‑one doplnkykomplexné suplementy sacharidov, proteínov, aminokyselín a ďalších látok, ktoré dokážu zasýtiť na dlhšiu dobu. Vo výnimočných prípadoch môžu slúžiť aj ako občasná náhrada jedla.
  • Jednozložkové sacharidy ako je maltodextrín, dextróza alebo xylitol je možné užívať samostatne, súčasťou proteínových nápojov alebo ako sladidlá.

Aké sacharidy kedy zaradiť?

V bežnej strave predstavujú sacharidy 45–65 % z celkového príjmu energie. Toto číslo sa môže do značnej miery líšiť pokiaľ človek naberá hmotnosť alebo sa snaží schudnúť. V okolí tréningu či inej fyzickej aktivity sa môžeš riadiť týmito všeobecnými radami:

  • pred výkonom zaraď komplexné (pomalé) sacharidy, ktoré sa v tele uvoľňujú postupne. Vhodným zdrojom môžu byť ovsené vločky, ryža, pečivo alebo gainer - tu ale pozor na zdroj sacharidov;
  • počas výkonu obvykle nie je potrebné sacharidy zaraďovať. Výnimkou sú dlhé a intenzívne aktivity, počas ktorých môžeš siahnuť po energy géloch či jednoduchých cukroch;
  • po výkone je potrebné doplniť vyčerpané zásoby glykogénu, s čím ti ihneď pomôžu jednoduché cukry. Vhodným potréningovým doplnkom tak môžu byť napr. hard gainery, ktoré sú bohaté na “rýchle cukry”. Neskôr sa hodí doplniť sacharidy komplexné;
  • v netréningový deň môžeš zaradiť gainer alebo all‑in‑one suplement, ktoré ti pomôžu zvýšiť kalorický príjem.

Komplexne sme suplementáciu v okolí tréningu spracovali na našom magazíne, kde sa venujeme ideálnemu zloženiu predtréningovéhopotréningového jedla.