Gainery a sacharidy
- Ananás (2)
- Arašidové maslo (1)
- Banán (4)
- Bez príchute (1)
- Biela čokoláda (1)
- Brownie (2)
- Brusinka (1)
- Citrón (5)
- Cola (2)
- Cookie (6)
- Čokoláda (22)
- Čučoriedka (1)
- Grep (2)
- Jablko (3)
- Jahoda (11)
- Karamel (7)
- Lesné ovocie (1)
- Limetka (2)
- Malina (2)
- Marhuľa (2)
- Ostružina (1)
- Pomaranč (6)
- Slaný karamel (6)
- Tropické ovocie (1)
- Vanilka (17)
- Višňa (2)
Sacharidové prípravky
Sacharidy a sacharidové nápoje, hovorovo sachariďáky, sú obľúbenou súčasťou suplementačného plánu radu športovcov – poskytujú potrebnú energiu a pomáhajú s potréningovou regeneráciou. Sacharidové doplnky, a primárne gainery, sú tiež vhodným spôsobom, ako navýšiť kalorický príjem, čo ocenia najmä tí, ktorí sa snažia nabrať na hmotnosti či budovať svalovú hmotu. A čím teda sacharidy doplniť?
- Gainery predstavujú sacharido‑proteínové nápoje, ktoré podľa pomeru sacharidov a bielkovín rozdeľujeme na hard (viac sacharidov) a soft gainery (viac bielkovín).
- Energetické gély ti okrem sacharidov dodajú aj vitamíny, minerálne a ďalšie bioaktívne látky. Jedná sa o koncentrované energetické nápoje, takže ich nezabudni riadne zapiť.
- All‑in‑one doplnky sú komplexné suplementy sacharidov, proteínov, aminokyselín a ďalších látok, ktoré dokážu zasýtiť na dlhšiu dobu. Vo výnimočných prípadoch môžu slúžiť aj ako občasná náhrada jedla.
- Jednozložkové sacharidy ako je maltodextrín, dextróza alebo xylitol je možné užívať samostatne, súčasťou proteínových nápojov alebo ako sladidlá.
Aké sacharidy kedy zaradiť?
V bežnej strave predstavujú sacharidy 45–65 % z celkového príjmu energie. Toto číslo sa môže do značnej miery líšiť pokiaľ človek naberá hmotnosť alebo sa snaží schudnúť. V okolí tréningu či inej fyzickej aktivity sa môžeš riadiť týmito všeobecnými radami:
- pred výkonom zaraď komplexné (pomalé) sacharidy, ktoré sa v tele uvoľňujú postupne. Vhodným zdrojom môžu byť ovsené vločky, ryža, pečivo alebo gainer - tu ale pozor na zdroj sacharidov;
- počas výkonu obvykle nie je potrebné sacharidy zaraďovať. Výnimkou sú dlhé a intenzívne aktivity, počas ktorých môžeš siahnuť po energy géloch či jednoduchých cukroch;
- po výkone je potrebné doplniť vyčerpané zásoby glykogénu, s čím ti ihneď pomôžu jednoduché cukry. Vhodným potréningovým doplnkom tak môžu byť napr. hard gainery, ktoré sú bohaté na “rýchle cukry”. Neskôr sa hodí doplniť sacharidy komplexné;
- v netréningový deň môžeš zaradiť gainer alebo all‑in‑one suplement, ktoré ti pomôžu zvýšiť kalorický príjem.
Komplexne sme suplementáciu v okolí tréningu spracovali na našom magazíne, kde sa venujeme ideálnemu zloženiu predtréningového i potréningového jedla.