Melatonín

Produktov: 3
Radenie
:
Predvolené
Czech Virus Melatonín
Czech Virus Melatonín
200 tabliet
10,69 €
(0,05 € / 1 tableta)
BrainMax Natural Melatonín
BrainMax Natural Melatonín
120 kapsúl
16,69 €
(0,14 € / 1 kapsula)
GreenFood Melatonín
Výhodná cena
GreenFood Melatonín
120 kapsúl
48
12,39 €
(0,10 € / 1 kapsula)

Melatonín na spanie

Melatonín, známy ako hormón spánku, sa v ľudskom tele prirodzene tvorí v závislosti na svetlo - mení sa na základe dennej doby aj ročnom období. Melatonín je kľúčový pre správne fungovanie vnútorných biorytmov spánku a bdelosti. Jeho nedostatok v tele spôsobuje problémy so spánkom.

Hoci hlavnú úlohu v riešení týchto problémov hrajú faktory životného štýlu, ako zvládanie stresu, pravidelná spánková rutina atď., v krajných prípadoch je možné siahnuť po vhodných doplnkoch stravy na spanie.

Účinky melatonínu

Hlavným účinkom melatonín je skrátenie doby nutnej pre zaspanieskvalitnenie spánku. Melatonín pôsobí aj antioxidačneprotizápalovo. Môže tiež znížiť prejavy sezónnej afektívnej poruchy (SAD).

Doplnky stravy s melatonínom sú vhodné na zmiernenie prejavov spojených s časovým posunom, tzv. jet lagom a pre osoby pracujúce na smeny. Poslúži tiež ľuďom s problémami so zaspávaním.

Napriek tomu, že sa dlhodobé užívanie melatonínu považuje za bezpečné, jeho suplementácia by nemala vyvažovať dlhodobo zlú spánkovú hygienu. Ako skvalitniť spánok si môžeš prečítať v našom článku 9 tipov, ako zlepšiť spánok.

Dávkovanie melatonínu

Podľa SÚKLu spadajú od marca 2023 prípravky s melatonínom v dennej dávke vyššej ako 0,5 mg medzi liečivá. Odporúčanú dennú dávku pre doplnok stravy tak predstavuje maximálne 0,5 mg melatonínu. Na zakúpenie prípravkov s vyšším obsahom melatonínu je potrebná konzultácia s lekárom. Vhodnou dobou na užívanie melatonínu je asi 30 minút pred spaním.

Alternatívu melatonínu predstavuje suplementácia tryptofánu alebo 5‑HTP, ktoré sa na tvorbe melatonínu podieľa. Za jeden z najlepších zdrojov melatonínu z bežnej stravy sa považuje šťava z višní, ktorá sa využíva aj v prírodných doplnkoch stravy.

Zobraziť viac Zobraziť menej