Melatonín na spanie
Melatonín, známy ako hormón spánku, sa v ľudskom tele prirodzene tvorí v závislosti na svetlo - mení sa na základe dennej doby aj ročnom období. Melatonín je kľúčový pre správne fungovanie vnútorných biorytmov spánku a bdelosti. Jeho nedostatok v tele spôsobuje problémy so spánkom.
Hoci hlavnú úlohu v riešení týchto problémov hrajú faktory životného štýlu, ako zvládanie stresu, pravidelná spánková rutina atď., v krajných prípadoch je možné siahnuť po vhodných doplnkoch stravy na spanie.
Účinky melatonínu
Hlavným účinkom melatonín je skrátenie doby nutnej pre zaspanie a skvalitnenie spánku. Melatonín pôsobí aj antioxidačne a protizápalovo. Môže tiež znížiť prejavy sezónnej afektívnej poruchy (SAD).
Doplnky stravy s melatonínom sú vhodné na zmiernenie prejavov spojených s časovým posunom, tzv. jet lagom a pre osoby pracujúce na smeny. Poslúži tiež ľuďom s problémami so zaspávaním.
Napriek tomu, že sa dlhodobé užívanie melatonínu považuje za bezpečné, jeho suplementácia by nemala vyvažovať dlhodobo zlú spánkovú hygienu. Ako skvalitniť spánok si môžeš prečítať v našom článku 9 tipov, ako zlepšiť spánok.
Dávkovanie melatonínu
Podľa SÚKLu spadajú od marca 2023 prípravky s melatonínom v dennej dávke vyššej ako 0,5 mg medzi liečivá. Odporúčanú dennú dávku pre doplnok stravy tak predstavuje maximálne 0,5 mg melatonínu. Na zakúpenie prípravkov s vyšším obsahom melatonínu je potrebná konzultácia s lekárom. Vhodnou dobou na užívanie melatonínu je asi 30 minút pred spaním.
Alternatívu melatonínu predstavuje suplementácia tryptofánu alebo 5‑HTP, ktoré sa na tvorbe melatonínu podieľa. Za jeden z najlepších zdrojov melatonínu z bežnej stravy sa považuje šťava z višní, ktorá sa využíva aj v prírodných doplnkoch stravy.