Rastlinné oleje na varenie
Stolové oleje predstavujú nevyhnutnú výbavu každej kuchyne. V teplej kuchyni nájdu uplatnenie pri varení, pečení, vyprážaní aj fritovaní. Pri tejto úprave je však potrebné dbať pozor na tzv. bod zafajčenia, teda teplotu, pri ktorej dochádza k prepaľovaniu oleja (objavuje sa okom ľahko pozorovateľný dym). Niektoré druhy olejov tiež obsahujú látky, ktoré sa pri vysokých teplotách môžu premieňať na zdraviu škodlivé látky. Všeobecne sa do teplej kuchyne hodia rafinované oleje.
Do studenej kuchyne sa hodia naopak oleje za studena lisované, ktoré sú nutrične hodnotnejšie. Využitie nájdu pri príprave zálievok, dresingov, dipov či len tak na pokvapkanie šalátov.
Druhy olejov na varenie
Olejov, ktoré sú určené na kuchynské využitie, existujú desiatky. Poslednou dobou nadobúdajú na popularite najmä oleje z orechov (napr. mandľový či arašidový) alebo semien (napr. konopný, tekvicový či sezamový), ktoré jedlám zapožičiavajú unikátnu chuť. Na každodenné a bežné varenie u nás nakúpiš:
- avokádový olej sa svojimi vlastnosťami podobá olivovému oleju. Za studena lisovaný avokádový olej je bohatý na zdraviu prospešné tuky a má jemnú avokádovú chuť. Rafinovaný avokádový olej sa vyznačuje vysokým bodom zafajčenia - okolo 270 °C.
- kokosový olej má svoje miesto najmä v domácej kozmetike. V kuchyni predstavuje alternatívu, ktorá pokrmom dodá exotickú chuť. Kokosový olej je obvykle k dostaniu v podobe bielej tuhej látky, na ktorú sa mení pri teplotách nižších ako 25 °C.
- olivový olej alias oliváč predstavuje klasiku vo svete kuchynských olejov, ktorého horkastá chuť je ľahko rozpoznateľná. Má variabilné využitie ako v teplej tak studenej kuchyni.
Novinkou posledných rokov sú oleje v spreji, ktoré umožňujú presnejšie a rovnomernejšie nanesenie oleja. Vhodné sú aj pre všetkých, ktorí si strážia každú kalóriu.