Dostaňte zo seba to najlepšie – spoznajte koncept flow

Kristýna
Kristýna Dvořáková 13. 11. 2022 Prvýkrát publikované 10. 11. 2021
Aktualizované 13. 11. 2022
3 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Dostaňte zo seba to najlepšie – spoznajte koncept flow
obrázok z freepik.com

Iste ste už niekedy zažili ten pocit, keď sa na nejakú činnosť a emócie s ňou spojené sústredíte tak silno, až okolitý svet zrazu plynie okolo vás bez toho, aby ste ho vnímali. Napriek tomu, že v tejto chvíli väčšinou podávate nejaký výkon (cvičenie, myslenie, tvorba…), pripadá vám, akoby vám energie vlastne ani neubúdalo – skôr, akoby sa nejakým spôsobom dobíjala.

V knihách a vedeckých článkoch nájdete tento stav pod pojmom „flow“ – prečo sa oň zaujímať, aké výhody môže priniesť v športe aj bežnom živote a existuje spôsob, ako si ho navodiť?

Čo je flow?

Slovo „flow“ v preklade znamená tok – plynutie, prúdenie. V praxi je to stav, keď ste úplne ponorení do nejakej činnosti. Všetka vaša pozornosť, sústredenosť a kreativita je smerovaná na jednu konkrétnu vec a pôžitok z nej, a vy prestávate vnímať čas a rušivé elementy vo svojom okolí. Flow sa spravidla spája s príjemnými pocitmi a často ste v ňom schopní podať maximálny výkon bez toho, aby ste museli vynaložiť vyššie úsilie.

Pre úplnosť je dobré pochopiť, že na dosiahnutie tohto stavu je nutná určitá pútavosť a náročnosť danej aktivity. Príliš ľahká činnosť vás totiž bude pravdepodobne nudiť a nadmerné nároky zase vyvolajú stresovú reakciu. Dôležité je preto v miere náročnosti hľadať zlatý stred.

Zrejme vás neprekvapí, že flow je pre jedincov po mnohých stránkach výhodný a ťažiť z neho môžu športovci, umelci, ale aj ľudia pri práci alebo svojich koníčkoch. Zakladateľom tohto konceptu je profesor Mihaly Csikszentmihalyi, ktorý v súvislosti s ním vydal mnoho kníh a vedeckých publikácií.

Dostaňte zo seba to najlepšie – spoznajte koncept flow

Môže flow podporiť športový výkon?

Jednou z najtypickejších činností, počas ktorých je možné stav flow dosiahnuť, je fyzická aktivita. Pravdepodobne ho zažívate aj vy, napr. pri behu, alebo jazde na bicykli. Celý svet zrazu tak nejako splynie do jedného a vy na chvíľu zabudnete, že vlastne športujete.

Výskumy potvrdili, že flow a špičkový športový výkon spolu úzko súvisia – u atlétov boli počas dní najlepších výkonov zistené vyššie hodnoty ukazovateľov typických pre stav flow, ako počas dní, keď sa im príliš nedarilo, alebo podali priemerný výkon. Týmito markermi sú napr. maximálne nasadenie a koncentrácia, jasná definícia cieľa, pocit kontroly a sebavedomia, ale aj zábava či pôžitok z výkonu.

Niektorí vedci predpokladajú, že flow je faktor, ktorý výkonu predchádza, iní však poukazujú aj na to, že pôžitok vyplývajúci zo samotného špičkového výkonu potom stav flow ďalej ešte viac umocňuje.

Nájde flow uplatnenie aj v bežnom živote?

Flow je okrem športu veľmi užitočný nástroj aj v bežnom živote – šťastie totiž (u väčšiny populácie) nezávisí od toho, či dobehnú ďalej, doskočia vyššie alebo vyhrajú preteky. Dôležitejšie je pre nich napr. s prehľadom zvládať každodenné povinnosti, cítiť sa v pohode alebo v prípade potreby vedieť „dobiť baterky“.

A presne o to v koncepte flow ide – o príjemné pocity, šťastie a bezstarostnosť. To môžete dosiahnuť napríklad pri čítaní dobrej knižky, kreslení alebo napríklad len počúvaní obľúbenej hudby. Relaxácia a upokojenie roztržitej mysle vám totiž umožní lepšie sa sústrediť, zvládať ťažké situácie a bojovať proti stresu. V tomto smere sa flow prelína napr. s mindfulnessmeditačnými technikami.

  • Potrebujete sa upokojiť aj bez meditácie? Inšpiráciu načerpajte v našom ďalšom článku.

obrázok z gettyimages.com

Ako sa do stavu flow dostať?

Asi tušíte, že odtiaľto dnes neodídete s nepriestrelným a 100 % účinným návodom. Flow totiž nemožno len tak navodiť z minúty na minútu, na jeho priebeh má vplyv celá hromada faktorov. Existujú však body, ktoré by vám, pokiaľ budú splnené, mali túto cestu výrazne uľahčiť.

  1. Stanovte si realistické ciele. O ideálnej náročnosti danej aktivity ste sa mohli dočítať už vyššie v texte – voľte vždy takú intenzitu, aby pre vás bola výzvou, no zároveň ste sa neodsúdili na vyhorenie už na štartovej čiare. Väčšie a dlhodobejšie méty je tiež vhodné rozložiť si do menších krôčikov. So správnym stanovením cieľov vám môže pomôcť aj náš ďalší článok.

  2. Venujte sa tomu, čo vás baví. Pravdepodobnosť, že dosiahnete stav flow, je mnohonásobne vyššia pri aktivitách, ku ktorým máte pozitívny vzťah. Je jasné, že život sa neskladá iba z príjemných vecí, s postupom času a trochou tréningu však pre vás bude jednoduchšie tieto techniky uplatniť aj v menej obľúbených oblastiach.

  3. Eliminujte rušivé elementy z okolia. Snažte sa svoje prostredie upraviť tak, aby vám nič nebránilo v ponorení sa do danej činnosti. Vadí vám ruch mesta a zastavovanie sa na priechodoch? Choďte si zabehať do lesa. Nemôžete sa sústrediť na obsah knihy? Vypnite televíziu, zapáľte si sviečku a uvarte čaj – uvidíte, že vaše čítacie chvíľky budú hneď o niečom inom.

  4. Cesta je cieľ. Napriek tomu, že od každej činnosti očakávame nejaký výstup, flow je primárne zameraný na samotný proces – zastavenie sa v čase a prežívanie príjemných pocitov spojených s danou aktivitou. Platí to aj v športe, aj keď chcete podať čo najlepší výkon, v stave flow sa vždy zameriavate primárne na to, čo je práve teraz.

Čo si z toho odniesť?

Stav flow je pre väčšinu z vás určite známa vec, len ste možno nevedeli, že by mohol byť predmetom toľkých výskumov a diskusií. Je však pravda, že po stránke športu aj kvality bežného života má flow rozhodne čo ponúknuť – je totiž spojený s príjemnými emóciami a umožní vám upokojiť sa, zabudnúť na okolitý svet a paradoxne dosiahnuť maximálne výkony pri minimálnom úsilí.

A ako sa do stavu flow dostať? Spoľahlivý a jednotný návod bohužiaľ neexistuje, vždy by ste si však mali stanovovať realistické ciele, venovať sa tomu, čo vás baví a snažiť sa eliminovať rušivé faktory z okolia. Myslite aj na to, že cesta je niekedy cieľ a radosť vám môže priniesť samotná činnosť, nielen jej výsledok.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
3 Páči sa mi Uložiť článok