Typy cvičebných podložiek
Karimatky na cvičenie
Klasické podložky na cvičenie, pripomínajúce karimatky, majú univerzálne využitie. Možno s nimi cvičiť doma, vo fitness centre aj vonku, sú vhodné na dynamické cvičenie, rovnako ako na rehabilitáciu alebo naťahovanie. Pre rozdielne aktivity je vhodné sa zorientovať v rozmeroch a vlastnostiach podložky a vybrať si tak tú správnu karimatku na cvičenie.
Jogamatky
Jogamatky sú špeciálne cvičebné podložky na jogu, ktoré sú prispôsobené špecifickým požiadavkám. Sú spravidla pevné, protišmykové a tenšie, čo umožňuje stabilitu aj pri extrémne náročných pozíciách. Vzhľadom na množstvo pozícií, ktoré sa počas jogy vykonávajú v ľahu, sú jogamatky obvykle dlhšie.
Medzi podložky na cvičenie je možné zahrnúť aj airtracky alebo kĺzavé podložky. Airtracky sú "nafukovacie žinenky", ktoré sú pružné a účinne tlmia dopady. Sú vhodné napr. ako medzikrok pri prechode z trampolíny na zem, alebo pri nacvičovaní gymnastických zostáv. Kĺzavé podložky sú relatívne novým typom podložiek na cvičenie, pri ktorých sa pracuje s vlastnou váhou. Sú vhodné na posilnenie nôh alebo stabilizačného svalstva.
Ako vybrať podložku na cvičenie?
Rozmery
Dĺžka podložky na cvičenie sa obvykle pohybuje okolo 180 cm. Ideálna dĺžka by sa mala odvíjať od výšky postavy – deťom stačí kratšia podložka, vyšší jedinci by mali uvažovať o veľkej podložke na cvičenie (napr. podložka Spokey Mandala s dĺžkou 200 cm). Šírka podložky je najčastejšie v rozmedzí 60‑70 cm, za široké podložky na cvičenie je možné považovať tie okolo 80 cm.
Hlavným parametrom je hrúbka podložky. Tu je vhodné sa rozhodovať na základe dvoch kritérií – druhu cvičenia a postavy.
Druh cvičeniaJogamatky alebo podložky na pilates sú obvykle tenšie (1‑4 mm), čo zaisťuje väčšiu stabilitu a lepšie vnímanie krajiny. Pokiaľ kupujete podložku na rehabilitáciu alebo cvičenie pri ktorom nedochádza k príliš dynamickému striedaniu pozícií, siahnite skôr po silnej podložke na cvičenie (napr. Power System Yoga Mat Plus s hrúbkou 10 mm).
PostavaS hrúbkou súvisí aj postava cvičiaceho. Pre štíhlejšie osoby sa všeobecne odporúčajú skôr silnejšie podložky (4 mm a viac), ktoré zaistia väčší odstup kostí od tvrdej zeme. Pre silnejšie osoby sa naopak odporúčajú podložky tenšie. Je dobré vziať do úvahy aj stav vašich kĺbov, väzov a šliach.
Materiál
Dôležitým parametrom cvičebných podložiek je aj materiál, ktorý určuje špecifické vlastnosti každej podložky. Najčastejšie sa dá stretnúť s gumovými, penovými alebo korkovými podložkami.
- TPE pena je vhodná pre alergikov, pretože neobsahuje latex, a plne recyklovateľná. Podložky zaisťujú pohodlie, stabilitu a tepelnú izoláciu, navyše neabsorbujú pot a ľahko sa udržujú v čistote.
- NBR penové podložky na cvičenie vynikajú svojim komfortom, ktorý je spojený so značnou hrúbkou podložky. Sú hypoalergénne, ľahko umývateľné a protišmykové.
- Kaučuk (prírodná "guma") je nevhodný pre všetkých s alergiou na latex, ale jednoduchou voľbou pre milovníkov prírodných materiálov. Gumové podložky na cvičenie sú stabilné, odolné a komfortné.
- Korkové podložky na cvičenie nadobúdajú na popularite vďaka neobvyklému dizajnu, odolnosti a ich ekologickej šetrnosti. Z ponuky stojí za zmienku korková podložka na jogu Spokey Savasana.
- Mikrovlákno/semiš predstavuje nekĺzavý povrch, ktorý ľahko odoláva nadmernému poteniu. Podložky sú ľahko recyklovateľné.
- PVC podložky sú cenovo výhodné a ľahké, bohužiaľ ale málo odolné a nerecyklovateľné.
Mimo spomínané materiály sa môžete stretnúť aj jutou, bavlnou alebo ovčou vlnou. Nejde však o príliš rozšírené materiály.
Ďalšie parametre podložiek
- Protišmykové podložky na cvičenie sú vhodné pri všetkých dynamických typoch aktivít (napr. aerobic alebo gymnastika), kedy potrebujete, aby podložka zostala na svojom mieste. Rovnako tak zaisťujú stabilitu a pri tých najťažších pozíciách jogy.
- Skladacie podložky na cvičenie sú tenké a umožňujú ľahké prenášanie a skladovanie, sú vhodné napríklad na dovolenku.
- Tlmiace podložky na cvičenie sú vhodné na ochranu kĺbov pri dopadoch. Populárne sú tiež špeciálne podložky na skákanie cez švihadlo.
Pri podložkách je vhodné si tiež strážiť, či sú vodeodolné alebo hypoalergénne, tieto vlastnosti sa spravidla odvíja od použitého materiálu.
Výhody používania podložky na cvičenie
Nie každý si myslí, že podložku na cvičenie potrebuje, alebo že ju upotrebí. Podložky sú však vhodné pre všetkých, ktorí aspoň trochu pravidelne cvičia, pretože so sebou prináša viac ako obyčajné zvýšenie pohodlia. Môžete sa spoľahnúť na:
- tlmenie nárazov a ochranu kĺbov, väzov a šliach,
- tepelnú izoláciu,
- správny odvod potu,
- kompenzáciu nerovného povrchu a
- väčšiu stabilitu.
Medzi najobľúbenejšie podložky na cvičenie sa radí podložka Mandala, krok vedľa však neurobíte ani s podložkami od značiek Yate, Sharp Shape alebo Power System.