Tribulus Terrestris

Produktov: 10
Radenie
:
Predvolené

Čo je tribulus terrestris?

Tribulus terrestris alebo kotvičník zemný je jednoročná bylina, ktorá bola pre svoje účinky využívaná v liečiteľstve už v starovekej Číne, Indii a Mezopotámii. V súčasnosti je tribulus populárny ako doplnok stravy u športovcov.

Účinky tribulu

Kotvičník je obľúbený ako stimulant libida u osôb vykazujúcich nižší sexuálny záujem. Rovnako tak podľa výrobcov podporuje tvorbu pohlavného hormónu testosterónu u mužov a estrogénu u žien. U mladých a zdravých jedincov však tieto prejavy väčšinou nemožno pozorovať. Okrem týchto účinkov môže tribulus:

  • zlepšiť hladinu cukru a cholesterolu v krvi,
  • pôsobiť protizápalovo, antioxidačne a antibakteriálne,
  • zvýšiť subjektívne vnímanú energiu.

Účinky tribulusu sa odvíja od množstva obsiahnutých saponínov, účinných látok, ktoré sa vyskytujú v rastlinných extraktoch. Na základe množstva a tiež skladby rozdielnych saponínov sa môžu účinky kotvičníka líšiť v závislosti od krajiny pôvodu.

Dávkovanie kotvičníka

Odporúčaná denná dávka tribulusu sa určuje na základe saponínov, u ktorých je odporúčaná dávka 5 mg na kilo telesnej hmotnosti. U 60 kg osoby to tak robí 300 mg saponínov. Pokiaľ ide o 60% extrakt, znamenalo by to 500 mg tribulusu terrestris.

Za jeden z najlepších tribulusov je považovaný tzv. bulharský tribulus, obsahujúci aspoň 60 % saponínov. V našom Vilgain Kotvičníku nájdeš saponínov dokonca 90 %, navyše sa môžeš spoľahnúť na laboratórne testovaný 40 % obsah protodioscínu, ktorý je hlavnou účinnou látkou tribulusu.