Posilňovacie gumy

Produktov: 43
Radenie
:
Predvolené

Na čo sú posilňovacie gumy

Odporové gumy na cvičenie sú jednoduché, ale účinné športové pomôcky, ktoré sa pýšia veľkou všestrannosťou a sú vhodné ako do vnútorných a vonkajších posilňovní, tak aj na cvičenie doma. Gumy je možné využívať podporne (pri cvičení znižuje celkovú hmotnosť tela), napr. pri zhyboch na hrazde, alebo odporovo (zvýšenie odporu a sťaženie daného cviku), napr. drepy alebo bench‑press.

Typy odporových gúm

Rehabilitačné gumy

Tenké latexové gumy s dvoma samostatnými koncami a dĺžkou 1,5‑2 metre sú primárne určené na rehabilitáciu a naťahovanie, je možné sa s nimi stretnúť aj počas kondičnej prípravy alebo posilňovania. Rehabilitačné gumy majú nízky spätný ráz, umožňujúci plynulé pretiahnutie, a pri natiahnutí necukajú späť. Podľa potreby sa dajú ľahko zväzovať a vytvárať slučky.

Dlhé odporové gumy

Latexové gumy známe ako "large loop" alebo "zaváračky" sú najrozšírenejším typom posilňovacích gúm, majú obvod okolo dvoch metrov a slúžia na precvičenie celého tela. Vďaka ich odolnosti aj vyšším stupňom odporu sa používajú ako pomocné gumy na hrazdu pri zhyboch alebo dipoch.

Krátke odporové gumy

Krátke latexové gumy, ktoré sú často označované ako "mini loop", svojim obvodom nedosahujú ani jeden meter a sú široké asi 5 cm. Sú vhodné na sťaženie cvikov spodnej polovice tela alebo ako rehabilitačný nástroj na zlepšenie stability a prevenciu úrazov.

Booty bands

Ako booty bands sa označujú textilné odporové gumy s obvodom 60‑90 cm. Guma je vhodná na posilňovanie sedacích svalov, stehien a celej spodnej časti tela. Na rozdiel od krátkych latexových gúm sú booty bandy príjemnejšie, pevnejšie a majú väčší odpor - teda sú efektívnejšou cvičebnou pomôckou.

Odpor gúm na cvičenie

Základnou vlastnosťou posilňovacích gúm je ich odpor. Výber by sa mal odvíjať od fyzickej kondície, hmotnosti a spôsobu využitia - na uľahčenie zhybov na hrazde je potrebná iná guma ako pri pretiahnutí. Základné delenie posilňovacích gúm je na tri kategórie:

  • gumy s ľahkým odporom (cca 6‑15 kg),
  • gumy so stredným odporom (cca 15‑22 kg),
  • gumy s ťažkým odporom (cca 22‑30 kg).

Pre ľahšiu orientáciu sú jednotlivé stupne odporu farebne odlíšené, rovnaké farebné pravidlá však neplatia naprieč všetkými výrobcami. Všeobecne majú ľahký odpor gumy žltej, oranžovej a červenej, strednú záťaž gumy zelenej a ťažkú záťaž gumy modrej, fialovej a čiernej. Vhodnú gumu pre odporové cviky spoznáte tak, že po 10 opakovaniach cítite svalovú námahu.

Pri problémoch s výberom správnej záťaže gumy sa ako najjednoduchšie riešenie ponúka nákup sady odporových gúm, umožňujúci postupný prechod na vyššie záťaže.

Materiál posilňovacích gúm

Latexové gumy

Latexové odporové gumy sú častejším variantom posilňovacích gúm. Vyskytujú sa vo všetkých šírkach a dĺžkach, a majú veľký rozsah stupňov odporu. Gumy sú odolné voči mnohým mikroorganizmom, vlhkosti a dajú sa ľahko umývať. Po čase u nich dochádza k opotrebovaniu a pri kontakte s ostrou hranou môžu prasknúť.

Majú univerzálne využitie a je možné s nimi posilňovať či preťahovať takmer každú časť tela. Latexové gumy sú bohužiaľ značne nepohodlé – pri kontakte s holou kožou dochádza často k rolovaniu gumy, ktoré je spojené s trhaním chĺpkov či štiepaním.

Textilné gumy

Textilné odporové gumy sú vyrobené z odolného elastického materiálu, z vnútornej strany sú vybavené protišmykovým pásom. Ide o relatívne krátke gumy, pri ktorých obvykle platí, že čím väčší odpor, tým väčší obvod gumy. Gumy je možné prať v práčke.

Textilné gumy na cvičenie sú vhodné pre ľudí s alergiou na latex, navyše sú pohodlnejšie a príjemnejšie v styku s pokožkou, neťahajú za chlpy a ani nedráždia. Majú veľké uplatnenie v rámci posilňovania spodnej časti tela, napriek tomu sú však menej univerzálne ako latexové. Kvôli relatívne väčšiemu odporu sa neodporúčajú úplným začiatočníkom. S postupom času sa môžu naťahovať.

Cvičenie s gumou sa stáva neodmysliteľnou súčasťou domáceho, ale aj skupinového cvičenia, či už ako doplnok alebo zdroj primárneho odporu. Na Aktine môžete vyberať z gúm značiek Vilgain, Power System alebo Kine‑MAX. Vyskúšaj našu Vilgain Textilnú odporovú gumu, vďaka ktorej precvičíš celé telo. Vybrať si môžeš z troch stupňov odporu alebo rovno siahni po celom sete.