Čo sú omega 3?
Omega 3 mastné kyseliny predstavujú skupinu zdraviu prospešných tukov, ktoré majú priaznivý vplyv na fungovanie nášho organizmu. Radí sa medzi esenciálne živiny, ktoré si naše telo nevie vyrobiť samo, a ich príjem je tak podmienený stravou. Medzi najvýznamnejšie omega 3 sa radí kys. eikosapentaénová (EPA) a kys. dokosahexaenová (DHA).
Účinky omega 3
Hlavným účinkom omega 3 mastných kyselín je jeho priame (protizápalové) pôsobenie proti omega 6 mastným kyselinám, ktoré sa v ľudskej strave vyskytujú oveľa častejšie a pôsobia prozápalovo (forma obranného mechanizmu ľudského tela). Okrem toho môže príjem omega 3 mastných kyselín:
- znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení,
- podporiť zdravie očí a mozgu,
- bojovať s depresiami a úzkosťami,
- podporiť správny vývoj dieťaťa počas tehotenstva,
- urýchliť regeneráciu po športovej aktivite.
Užívanie omega 3
Ideálny príjem omega 3 sa odvíja od príjmu omega 6 mastných kyselín, ktoré sú obsiahnuté vo väčšine rastlinných olejov. Pomer omega 6 a omega 3 mastných kyselín zastúpených v strave by mal dosahovať maximálne 3:1. V súčasnosti však nie je výnimkou ani pomer 20:1.
Zdroje omega 3
Morské riasy a fytoplanktón platia za jedny z najkvalitnejších zdrojov omega 3 mastných kyselín. Práve nimi sa živia drobné kôrovce či tučné morské ryby (losos, sardinky či makrely), ktoré do svojho jedálnička zaraďujú ľudia – či už v podobe jedla alebo doplnku stravy.
Objavom poslednej doby je tzv. krilový olej, ktorý sa vyrába z drobných kôrovcov, ktorí žijú v čistých vodách antarktídy a nie sú zaťažené toxickými kovmi. Krilový olej je navyše mnohonásobne bohatší na antioxidanty. Za kvalitný zdroj omega 3 mastných kyselín (s výnimkou morských rias) sa spravidla nepovažujú potraviny rastlinného pôvodu.