Vaječné proteíny

Produktov: 1
Radenie
:
Predvolené
Vilgain Sušené vaječné bielky
-10 %
Akcie týždňa
Vilgain Sušené vaječné bielky ⁠–⁠ 100 % sušené vajcia, 81 % bielkovín na 100 g, bez GMO, bez ďalších aditív
500 g
287
17,09 €
18,99 €
(3,42 € / 100 g)

Čo sú vaječné proteíny?

Vaječné proteíny nie sú tak známym zdrojom bielkovín ako srvátkové či vegán proteíny, to však žiadnym spôsobom neznižuje ich kvalitu. Naopak, vaječné bielky sú všeobecne považované za jeden z najkvalitnejších zdrojov bielkovín.

Plusy vaječného proteínu

Vaječné bielky sa vďaka svojim vlastnostiam blížia ideálnemu zdroju bielkovín. Medzi hlavné plusy patria:

  • vysoký obsah esenciálnych aminokyselín i slušný podiel BCAA,
  • veľmi pomalé vstrebávanie (asi 3 g/h),
  • vysoký obsah sodíka,
  • zdroj draslíka a fosforu,
  • prirodzený obsah vitamínov A, B12 a D,
  • zanedbateľné množstvo tukov a sacharidov.

Sušené bielky sa navyše pýšia aspoň 80% obsahom bielkovín (Vilgain Vaječné bielky dokonca 84% bielkovín), u tekutých je to iba 10%, čo je dané vysokým obsahom vody.

Kedy a ako vaječné bielky užívať?

Vaječné proteíny je možné konzumovať kedykoľvek počas dňa, ale vzhľadom na ich dlhú dobu trávenia je lepšie, ak po ich užití nasleduje dlhší čas bez príjmu ďalších bielkovín. Ideálnym časom tak môže byť neskorý večer.

Sušené vaječné bielky možno používať ako klasický proteínový nápoj, nevýhodou je však nie príliš príťažlivá chuť. Jednou z možností je tak doplniť vaječným proteínom „chutnejší“ (napr. srvátkový) proteín. V závislosti od druhu proteínu je treba počítať s odlišnou dobou trávenia. Tento princíp sa využíva aj pri viaczložkových proteínoch, do ktorých býva vaječný proteín pridávaný.

Ako „schodnejšia“ varianta sa tak môže javiť pridávanie bielka do jedál. Vyšľahaný bielok je ideálny do lievancov, muffinov alebo kaší. Tekutý bielok je možné používať na prípravu omeliet či koláčov, kde zdatne nahradí celé vajcia. A ak ste si niekedy lámali hlavu, čím v receptoch nahradiť proteínový prášok, odpoveď je jednoduchá. Vaječným bielkom.

Zobraziť viac Zobraziť menej