Kreatín

Kreatín je jednou z nejprebádanejších a najlepšie fungujúcich látok na poli športovej výživy a ocenia ju nielen siloví, ale aj ostatní športovci s dynamickou zložkou pohybu. Podporuje nárast svalovej hmoty a zvyšuje silu.

Radenie

Kreatín

Kreatín predstavuje jeden z najúčinnejších doplnkov stravy s priamym vplyvom na športový výkon. Zároveň sa jedná o jeden z najviac probádaných suplementov, ktorý ponúka obrovskú pridanú hodnotu pre takmer všetkých športovcov. Užívanie kreatínu je teda značne rozšírené a obľúbené u mnohých športovcov z rôznych športových odvetví. 

Kreatín ako taký je možné získavať z potravín a stravy všeobecne. Jeho príjem z týchto zdrojov je však zanedbateľný, a preto je ekologickejšie a zdravotne výhodnejšie variantom prijímať kreatín formou doplnkov stravy.

Medzi najvýznamnejšie účinky kreatínu patrí predovšetkým zvyšovanie svalovej sily, podpora rastu svalovej hmoty, oddialenie svalového vyčerpania o 10 - 20%, zníženie množstva kyseliny mliečnej až o 70% a zníženie počtu sérií nutných k optimálnej stimulácii svalu.

S kreatínom je možné sa stretnúť hneď v niekoľkých typoch. Jedná sa o kreatín monohydrát, kreatín etyl ester (CEE), kreatín hydrochlorid (Creatine HCL), kreatín Kre-Alkalyn, kreatín magnézium chelát, mikronizovaný kreatín, kreatín malát, kreatín citrát a tiež kreatín puryvát. Najobľúbenejšie a najviac využívanou formou kreatínu je kreatín monohydrát. Vyskytuje sa vo forme tabliet, kapsúl, alebo prášku. Každý si tak môže dopriať to, čo mu najviac vyhovuje.

Kreatín monohydrát v práškovej forme ponúka napríklad spoločnosti GymBeam alebo Biotech USA svojimi produktmi s označením 100% Creatine Monohydrate, britský výrobca Reflex Nutrition vo svojom produkte Creapure Creatine Monohydrate (taktiež vo forme kapsúl), spoločnosť SizeAndSymmetry Nutrition svojím produktom Creatine Creapure, značka MyProtein výrobkom Creatine Monohydrate, alebo napríklad český výrobca Nutrend produktom Creatine Monohydrate Creapure. TPW Creatine Monohydrate tiež patrí medzi obľúbené produkty a je k dostaniu v 250 a 500 g balenie. Kto však uprednostňuje radšej formu kapsúl, alebo tabliet, ideálnou voľbou pre neho môže byť (okrem už spomínaného výrobku od spoločnosti Reflex Nutrition) produkt kreatín monohydrát od výrobcu Bodylab, Creatine Monohydrate od britskej spoločnosti Amix, Creatine a Mega Creatine značky Scitec Nutrition, alebo napríklad Creatine TABS 1500 mg od nemeckého výrobcu GymBeam.

Vybrať si ten najvhodnejší produkt, vďaka ktorému dôjde k podpore príjmu kreatínu a využitie jeho účinkov, nie je v súčasnej dobe práve jednoduché. Je to dané predovšetkým stále sa zvyšujúci ponukou viac či menej kvalitných produktov s touto účinnou látkou. Ak však zvolíte niektorý z výrobkov, ktoré vám Aktin ponúka, chybu určite neurobíte. Pri výbere vám navyše môžu pomôcť recenzie a skúsenosti užívateľov, ktorí daný produkt sami vyskúšali. Rozhodnúť sa potom bude teda iste oveľa jednoduchšie.