Nočné proteíny
Kazeín je hlavná bielkovina (asi 80 %) obsiahnutá v kravskom mlieku. Zvyšnú časť bielkovín tvorí srvátka (asi 20 %), ktorá je využívaná na výrobu srvátkového proteínu. Kazeín sa v mlieku vyskytuje vo forme guľovitých štruktúr tzv. micelách.
Vďaka tejto zložitej štruktúre sa kazeínové bielkoviny trávia dlhšiu dobu ako napr. bielkoviny srvátkové a zaisťujú tak pomalší vzostup koncentrácie aminokyselín v krvnom riečisku. Nejedná sa tak o vhodný proteínový doplnok po tréningu, stále je však dobrým zdrojom kvalitných bielkovín počas dňa a najmä vo večerných hodinách, odtiaľ názov nočný proteín.
Typy kazeínových proteínov
V závislosti na technológii použitej pri výrobe je možné sa stretnúť s niekoľkými typmi kazeínových proteínov, ktorých vlastnosti sa čiastočne líšia:
- Kazeinát (vápenatý, sodný alebo draselný) vzniká denaturáciou, počas ktorej stráca svoju pôvodnú štruktúru. Kazeináty sú preto považované za menej kvalitné kazeínové proteíny, pretože neobsahujú pôvodné bioaktívne proteínové frakcie, a vyznačujú sa horšou vstrebateľnosťou a využiteľnosťou.
- Micelárny kazeín platí za najkvalitnejší a najlepší nočný proteín na trhu, ktorý sa vyrába metódou CFM. Micelárny kazeín v kyslom prostredí žalúdka "zrôsolovatí" a po malých častiach sa dostáva do tráviaceho traktu, vďaka čomu je lepšie vstrebateľný a využiteľný.
- Hydrolyzát kazeínu predstavuje nie príliš dostupný, enzymaticky naštiepený, variant kazeínovej bielkoviny umožňujúci maximálnu využiteľnosť. Menším negatívom je ľahko skrátený čas trávenia a vyššia cena. Pokiaľ cielite na rýchle vstrebávanie, je vhodnejším variantom proteín srvátkový.
Prečo užívať nočné proteíny
Kazeínové proteíny si svoje právoplatné miesto medzi proteínovými doplnkami vyslúžili svojimi jedinečnými vlastnosťami. Medzi hlavné výhody patrí:
- obsah bielkovín 70‑80 %,
- dlhý čas trávenia (u 30 g sú to cca 4 hodiny),
- podpora regeneračných procesov,
- podpora rastu svalovej hmoty,
- obmedzenie katabolizmu svalovej hmoty.
Hoci sa kazeínové proteíny prezývajú nočné, ich užívanie je možné aj cez deň, najmä ak od momentu užitia proteínu nebudete dlhšiu dobu prijímať potravu obsahujúcu bielkoviny, a chcete zamedziť katabolizmu svalovej hmoty.
Narozdiel od srvátkových proteínov, obsahujú tie kazeínové menšie množstvo aminokyseliny leucínu, ktoré má najviac podporuje anabolický efekt. Absenciu tejto aminokyseliny je možné kompenzovať príjmom BCAA doplnkov, prípadne zmiešaním so srvátkovým proteínom. Tento problém čiastočne rieši vhodné viaczložkové proteíny.