Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Nafúknuté brucho je jedným z najčastejších symptómov tráviacich ťažkostí na svete.

  • Správna funkcia tráviacej sústavy sa pritom veľmi významne podieľa na fyzickej, ale aj psychickej pohode.

  • Pokiaľ vás trápi nafúknutie, tlak v bruchu či konštantná plnosť, dnešný článok vám predstaví 7 možných príčin spoločne s ich jednoduchými riešeniami.

Nafúknuté brucho aj problémy s trávením môžu pomerne ľahko znepríjemniť deň. Často ho sprevádzajú bolesti, niekedy aj kŕče, nepretržitý a protivný pocit plnosti. Riešenie často nie je zložité, záleží však, samozrejme, na príčine. Tento článok sa zameriava na základné chyby v stravovaní, životospráve i psychickej pohode, ktoré môžu spôsobovať problémy s gastrointestinálnym alebo tráviacim traktom.

1. Nadmerná konzumácia nadúvajúcich potravín

Problémy s nafúknutím môžu byť veľmi často spôsobené určitými potravinami, konkrétne tými, ktoré obsahujú vyššie množstvo nestráviteľných alebo zle stráviteľných látok. Patrí medzi ne kapustová zelenina (kaleráb, kapusta, brokolica, ružičkový kel a pod.) či strukoviny.

Ako na to?

Ani jednu z týchto kategórií by ste z jedálnička rozhodne nemali vyraďovať, ide skôr o správne načasovanie (namiesto jedla pred večerným divadlom si ich nechajte radšej na ďalší deň) a postupy, ktoré nadúvavosť znižujú. U kapustovitej zeleniny je to tepelná úprava: dusenie, pečenie atď. Strukoviny sa pred varením zase oplatí namáčať a vodu následne vyliať (práve tam sa vylúčia látky spôsobujúce nadúvanie).

2. Na vine môže byť aj alkohol

Narodeninová oslava alebo office party – alkoholické nápoje samy o sebe obsahujú vysoké množstvo kalórií i cukrov. To potom môže, spolu so samotnými účinkami alkoholu, viesť nielen k opici a nedostatku energie počas nasledujúceho dňa, ale aj k podráždeniu vášho gastrointestinálneho traktu, a teda aj nadúvaniu.

Ako na to?

Mierna a kontrolovaná konzumácia alkoholu by vášmu zažívaniu škodiť nemala. Pokiaľ to s ním ale preháňate, ubrať by ste mali nielen z dôvodu nadúvania. Odporúčané množstvo nájdete spoločne s ďalšími informácie v článku tu.

3. Netrpíte laktózovou intoleranciou?

Citlivosť na laktózu býva jednou z najčastejších príčin problémov s trávením a nadúvaním. Na správne rozloženie laktózy potrebuje vaše telo enzým laktázy. Okolo 10 % dospelých v Českej republike však nemá tohto enzýmu dostatok, čím vzniká už spomínaná intolerancia na laktózu, k príznakom patrí nielen nadúvanie, ale aj bolesť žalúdka, zvýšená plynatosť a grganie.

Ako na to?

Predtým než vo svojom jedálničku urobíte razantné zmeny, sa poraďte so svojím lekárom. V prípade, že sa vaša domnienka o citlivosti na laktózu potvrdí, snažte sa vyberať mliečne výrobky s nižším obsahom laktózy (tvrdé syry či grécky jogurt) alebo siahnite po bezlaktózových produktoch!

  • Ďalšie informácie o laktózovej intolerancii nájdete tu

Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin

4. Nedostatok či nadbytok vlákniny

Vláknina patrí medzi veľmi dôležité zložky zdravého životného štýlu – ide o nevyužiteľné sacharidy, ktoré naše telo nevie rozložiť. Hoci veľká časť populácie bojuje skôr s nedostatkom, aj nadbytok vlákniny môže byť problémom vášho nadúvania.

Ako na to?

Denná gramáž vlákniny sa pohybuje okolo 25 – 30 g na deň. Skúste si strážiť svoj príjem a zároveň s tým sa zamerať na to, aby ste zdroje striedali a pokúšali sa prijímať vlákninu celý deň, nie iba v jednom jedle.

  • Jednoduché tipy, ako jesť viac vlákniny, nájdete v článku tu

5. Narušený mikróbióm

Baktérie osídľujúce váš tráviaci trakt sa súhrnne nazývajú črevný mikróbióm, veľmi zásadný faktor vášho trávenia, fyzickej i psychickej pohody. Pri jeho narušení vás môže trápiť nielen nadúvanie, ale aj kŕče v bruchu či zápalové ochorenie čriev!

Ako na to?

Najjednoduchšia cesta je jesť čo možno najrozmanitejšiu škálu potravín, predovšetkým strukoviny, fazuľu a ovocie a zeleninu. Ďalšími pomocníkmi sú fermentované potraviny (jogurt, kyslá kapusta, kefír) alebo potraviny bohaté na probiotiká (artičoky, banány, špargľa, ovos a jablká).

6. Väčšie množstvo stresovej záťaže

Početné štúdie naznačujú, že okrem biologických príčin môže pri nadúvaní a problémoch s trávením hrať úlohu aj stres. Ide však o obojsmerný proces – vaše trávenie ovplyvňuje vašu psychiku a naopak. Súhrnne sa to potom nazýva „os mozog – črevá“. Pri nadmernom množstve stresovej záťaže sa vaša energia sústredí predovšetkým na riešenie danej úlohy, trávenie sa tak spomalí alebo dokonca zastaví.

Ako na to?

Vyskúšajte vyššie spomenuté odporúčania: rozmanitejšia strava spoločne s dostatkom vlákniny a obmedzenie alkoholu. Pokiaľ budú vaše tráviace a nadúvacie problémy stále pretrvávať, odporúčame skúsiť ľahšie športy zvyšujúce produkty dopamínu, hormónu šťastia. Uvoľnenejší stav môže pomôcť navodiť aj joga, meditácia či profesionálna relaxačná terapia.

7. Ochorenie tráviaceho traktu

Nadmerné nadúvanie a problémy s trávením môžu byť spôsobené aj závažnejšími ochoreniami, napr. ochorením pečene, pankreasu alebo obličiek, črevnými zápalmi a intoleranciami.

Ako na to?

V prípade častých, opakovaných a intenzívnych problémov so zažívaním odporúčame navštíviť svojho lekára a konzultovať prípadné zmeny jedálnička/životosprávy s ním.

Čo si z toho odniesť?

Gastrointestinálny alebo tráviaci trakt je veľmi dôležitý indikátor našej fyzickej, ale aj psychickej pohody. Jeho fungovanie môže byť ale pomerne ľahko narušené, či už ide o zlú životosprávu alebo nadmerné množstvo stresu. Najdôležitejšie je začať od základov, rozmanitá strava, dostatok vlákniny, tekutín, pohybu. V prípade pretrvávajúcich problémov odporúčame navštíviť lekára a uistiť sa, že nejde o laktózovú intoleranciu či iné ochorenia tráviaceho traktu.

Alkohol a fitness: Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie, rast svalov a výkonnosť?
Alkohol a fitness: Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie, rast svalov a výkonnosť?
Alkohol a športovci? Na prvý pohľad nezlúčiteľná dvojica, ktorá si však k sebe v skutočnosti nachádza cestu celkom ľahko. Aký vplyv to má na športovú výkonnosť, hormonálne hladiny či efektivitu budovania svalovej hmoty?
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
6 jednoduchých tipov, ako na nafúknuté brucho
6 jednoduchých tipov, ako na nafúknuté brucho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Jako bonus přinášíme inspiraci na 5 snacků, které potěší vaše trávení.
Intolerancia laktózy: čím je spôsobená a ako s ňou žiť?
Intolerancia laktózy: čím je spôsobená a ako s ňou žiť?
Intolerancia laktózy je problém, ktorý trápi viac ako polovicu populácie na celom svete. V čom spočíva, ako sa prejavuje a čo sa s ňou dá robiť?
Dopamín: akú funkciu má v tele a prečo je taký dôležitý?
Dopamín: akú funkciu má v tele a prečo je taký dôležitý?
Už ste niekedy počuli o dopamíne? Tento neurotransmiter má ohromný vplyv na našu psychiku a stojí aj za dlhodobou motiváciou. Aké ďalšie funkcie v ľudskom tele má?
10 jednoduchých tipov, ako jesť viac vlákniny, byť zdravší a ľahšie chudnúť
10 jednoduchých tipov, ako jesť viac vlákniny, byť zdravší a ľahšie chudnúť
Chute na sladké, škvŕkajúci žalúdok alebo zažívacie problémy signalizujú, že je s vaším telom niečo v neporiadku. Môže to byť práve nedostatok vlákniny, ktorý spomínané neduhy spôsobuje. Poradíme vám, ako túto chybu napraviť.
6 jednoduchých tipov, ktoré preventívne pôsobia proti nadúvaniu
6 jednoduchých tipov, ktoré preventívne pôsobia proti nadúvaniu
Tiež sa budíte s pekne plochým bruchom, ale večer si pripadáte ako v siedmom mesiaci? Nadúvanie nie je príjemné a dokáže nás poriadne frustrovať. Ako si s ním poradiť, sa dočítate v článku.
Poznáte psyllium? Pomôže so zažívaním aj pri chudnutí
Poznáte psyllium? Pomôže so zažívaním aj pri chudnutí
Psyllium obsahuje rozpustnú vlákninu, ktorá je potrebná pre správne zažívanie a vyživenie črevnej mikroflóry. Čím sa psyllium líši od iných vláknin a ako ho užívať pre maximum benefitov?
Kefír: kyslý probiotický zázrak
Kefír: kyslý probiotický zázrak
Etymológia slova kefír vás zavedie až k tureckému slovu „keyif“, ktoré označuje „dobrý pocit“, ktorý máte po jeho pití zažívať. A presne o tom je náš dnešný článok. Predstavíme si základné informácie, benefity pre zdravie a dáme aj pár informácií o kefírových zrnách, vďaka ktorým máte možnosť vytvorenia svojho domáceho výrobku!
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Príde vám meditácia ako z iného sveta? Dnešný článok vám predstaví štúdiami potvrdené benefity tejto relaxačnej techniky a ukáže vám, že meditovať môžete napríklad aj na prechádzke.
Existuje zdravé množstvo alkoholu?
Existuje zdravé množstvo alkoholu?
O alkohole sa niekedy hovorí, že v malom množstve neškodí. Sú však tieto tvrdenia založené na vedeckých štúdiách?
Máš problémy so zaspávaním? Vyskúšaj jogu
Máš problémy so zaspávaním? Vyskúšaj jogu
Problémy so zaspávaním trápi mnoho ľudí po celom svete. Existuje rad účinných spôsobov, ako zaspávanie podporiť a celkovú kvalitu spánku zlepšiť. Patrí medzi ne aj cvičenie jogy?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.