Nafúknuté brucho je jedným z najčastejších symptómov tráviacich ťažkostí na svete.
Správna funkcia tráviacej sústavy sa pritom veľmi významne podieľa na fyzickej, ale aj psychickej pohode.
Pokiaľ vás trápi nafúknutie, tlak v bruchu či konštantná plnosť, dnešný článok vám predstaví 7 možných príčin spoločne s ich jednoduchými riešeniami.
Nafúknuté brucho aj problémy s trávením môžu pomerne ľahko znepríjemniť deň. Často ho sprevádzajú bolesti, niekedy aj kŕče, nepretržitý a protivný pocit plnosti. Riešenie často nie je zložité, záleží však, samozrejme, na príčine. Tento článok sa zameriava na základné chyby v stravovaní, životospráve i psychickej pohode, ktoré môžu spôsobovať problémy s gastrointestinálnym alebo tráviacim traktom.
1. Nadmerná konzumácia nadúvajúcich potravín
Problémy s nafúknutím môžu byť veľmi často spôsobené určitými potravinami, konkrétne tými, ktoré obsahujú vyššie množstvo nestráviteľných alebo zle stráviteľných látok. Patrí medzi ne kapustová zelenina (kaleráb, kapusta, brokolica, ružičkový kel a pod.) či strukoviny.
Ako na to?
Ani jednu z týchto kategórií by ste z jedálnička rozhodne nemali vyraďovať, ide skôr o správne načasovanie (namiesto jedla pred večerným divadlom si ich nechajte radšej na ďalší deň) a postupy, ktoré nadúvavosť znižujú. U kapustovitej zeleniny je to tepelná úprava: dusenie, pečenie atď. Strukoviny sa pred varením zase oplatí namáčať a vodu následne vyliať (práve tam sa vylúčia látky spôsobujúce nadúvanie).
2. Na vine môže byť aj alkohol
Narodeninová oslava alebo office party – alkoholické nápoje samy o sebe obsahujú vysoké množstvo kalórií i cukrov. To potom môže, spolu so samotnými účinkami alkoholu, viesť nielen k opici a nedostatku energie počas nasledujúceho dňa, ale aj k podráždeniu vášho gastrointestinálneho traktu, a teda aj nadúvaniu.
Ako na to?
Mierna a kontrolovaná konzumácia alkoholu by vášmu zažívaniu škodiť nemala. Pokiaľ to s ním ale preháňate, ubrať by ste mali nielen z dôvodu nadúvania. Odporúčané množstvo nájdete spoločne s ďalšími informácie v článku tu.
3. Netrpíte laktózovou intoleranciou?
Citlivosť na laktózu býva jednou z najčastejších príčin problémov s trávením a nadúvaním. Na správne rozloženie laktózy potrebuje vaše telo enzým laktázy. Okolo 10 % dospelých v Českej republike však nemá tohto enzýmu dostatok, čím vzniká už spomínaná intolerancia na laktózu, k príznakom patrí nielen nadúvanie, ale aj bolesť žalúdka, zvýšená plynatosť a grganie.
Ako na to?
Predtým než vo svojom jedálničku urobíte razantné zmeny, sa poraďte so svojím lekárom. V prípade, že sa vaša domnienka o citlivosti na laktózu potvrdí, snažte sa vyberať mliečne výrobky s nižším obsahom laktózy (tvrdé syry či grécky jogurt) alebo siahnite po bezlaktózových produktoch!
- Ďalšie informácie o laktózovej intolerancii nájdete tu
4. Nedostatok či nadbytok vlákniny
Vláknina patrí medzi veľmi dôležité zložky zdravého životného štýlu – ide o nevyužiteľné sacharidy, ktoré naše telo nevie rozložiť. Hoci veľká časť populácie bojuje skôr s nedostatkom, aj nadbytok vlákniny môže byť problémom vášho nadúvania.
Ako na to?
Denná gramáž vlákniny sa pohybuje okolo 25 – 30 g na deň. Skúste si strážiť svoj príjem a zároveň s tým sa zamerať na to, aby ste zdroje striedali a pokúšali sa prijímať vlákninu celý deň, nie iba v jednom jedle.
- Jednoduché tipy, ako jesť viac vlákniny, nájdete v článku tu
5. Narušený mikróbióm
Baktérie osídľujúce váš tráviaci trakt sa súhrnne nazývajú črevný mikróbióm, veľmi zásadný faktor vášho trávenia, fyzickej i psychickej pohody. Pri jeho narušení vás môže trápiť nielen nadúvanie, ale aj kŕče v bruchu či zápalové ochorenie čriev!
Ako na to?
Najjednoduchšia cesta je jesť čo možno najrozmanitejšiu škálu potravín, predovšetkým strukoviny, fazuľu a ovocie a zeleninu. Ďalšími pomocníkmi sú fermentované potraviny (jogurt, kyslá kapusta, kefír) alebo potraviny bohaté na probiotiká (artičoky, banány, špargľa, ovos a jablká).
6. Väčšie množstvo stresovej záťaže
Početné štúdie naznačujú, že okrem biologických príčin môže pri nadúvaní a problémoch s trávením hrať úlohu aj stres. Ide však o obojsmerný proces – vaše trávenie ovplyvňuje vašu psychiku a naopak. Súhrnne sa to potom nazýva „os mozog – črevá“. Pri nadmernom množstve stresovej záťaže sa vaša energia sústredí predovšetkým na riešenie danej úlohy, trávenie sa tak spomalí alebo dokonca zastaví.
Ako na to?
Vyskúšajte vyššie spomenuté odporúčania: rozmanitejšia strava spoločne s dostatkom vlákniny a obmedzenie alkoholu. Pokiaľ budú vaše tráviace a nadúvacie problémy stále pretrvávať, odporúčame skúsiť ľahšie športy zvyšujúce produkty dopamínu, hormónu šťastia. Uvoľnenejší stav môže pomôcť navodiť aj joga, meditácia či profesionálna relaxačná terapia.
7. Ochorenie tráviaceho traktu
Nadmerné nadúvanie a problémy s trávením môžu byť spôsobené aj závažnejšími ochoreniami, napr. ochorením pečene, pankreasu alebo obličiek, črevnými zápalmi a intoleranciami.
Ako na to?
V prípade častých, opakovaných a intenzívnych problémov so zažívaním odporúčame navštíviť svojho lekára a konzultovať prípadné zmeny jedálnička/životosprávy s ním.
Čo si z toho odniesť?
Gastrointestinálny alebo tráviaci trakt je veľmi dôležitý indikátor našej fyzickej, ale aj psychickej pohody. Jeho fungovanie môže byť ale pomerne ľahko narušené, či už ide o zlú životosprávu alebo nadmerné množstvo stresu. Najdôležitejšie je začať od základov, rozmanitá strava, dostatok vlákniny, tekutín, pohybu. V prípade pretrvávajúcich problémov odporúčame navštíviť lekára a uistiť sa, že nejde o laktózovú intoleranciu či iné ochorenia tráviaceho traktu.