Kolagén na kĺby, vlasy aj tvár
Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá má v ľudskom tele nezastupiteľnú úlohu. Predstavuje základnú stavebnú jednotku kostí, kĺbov, šliach, pokožky, vlasov i nechtov, pri ktorých zaisťuje dostatočnú pevnosť i pružnosť. Medzi 20. a 30. rokom života dochádza k poklesu prirodzenej tvorby kolagénu v tele as tým aj k poklesu pružnosti pokožky, zhoršeniu kvality vlasov a nechtov a tiež k zvýšenej bolestivosti pohybového aparátu.
Zásoby kolagénu v tele je možné doplniť pomocou pravidelnej konzumácie mäsových vývarov, mäsa, rýb, morských plodov či vaječných bielkov. Vhodnú alternatívu predstavujú doplnky stravy s kolagénom. Produkciu kolagénu je možné podporiť aj príjmom vitamínu C, ktorý sa na tvorbe kolagénu v tele podieľa.
Ako vybrať kolagén?
Existuje celý rad typov kolagénov, ktoré sú pre ľudské telo dôležité. V zložení väčšiny doplnkov možno nájsť kolagén typu I, ktorý zastáva na 90% všetkého kolagénu v tele a je prítomný v pokožke, kostiach či šľachách. Dôležitým kolagénom je aj typ II, ktorý tvorí chrupavku.
Forma kolagénu
Dôležitým kritériom pri výbere vhodného doplnku stravy je forma kolagénu, ktoré sa líšia spôsobom spracovania a tiež pôsobením v ľudskom tele:
- hydrolyzovaný kolagén sa vyrába enzymatickým naštiepením kolagénu do ľahšie využiteľnej formy kratších reťazcov, tzv. kolagénnych peptidov. Hydrolyzovaný kolagén slúži ako stavebný materiál niektorých bielkovín a kolagénu;
- natívny kolagén predstavuje prirodzenú formu kolagénu, ktorý sa v našom tele vyskytuje. V ľudskom tele pôsobí proti biologickým procesom, ktoré obmedzujú tvorbu kolagénu. Táto funkcia sa využíva pri niektorých kĺbových ochoreniach;
- želatína sa získava varením surového kolagénu, a rovnako ako u kolagénnych peptidov sa jedná o denaturovaný kolagén. Želatína sa využíva pri príprave dezertov a sladkostí, vzhľadom k nízkej využiteľnosti sa nejedná o vhodný kolagénový doplnok stravy.
Kolagén podľa zdroja
Kolagénové doplnky stravy je možné vyberať aj na základe zdroja, z ktorého sú vyrábané. Medzi tie najbežnejšie sa radí bravčový, hovädzí a morský kolagén, ktoré sa od seba líšia štruktúrou a tiež zložením:
- Bravčový a hovädzí kolagén sa najčastejšie získavajú z bravčovej či hovädzej kože a kvôli vyššej molekulovej hmotnosti sa, v porovnaní s morským kolagénom, horšie vstrebávajú. Naopak obsahujú väčšie množstvo aminokyseliny prolín, ktorá sa v tele podieľa na tvorbe kolagénu, pri ktorom podporuje pevnosť. Vďaka tomu sú tieto zdroje vhodnejšie ako doplnky kĺbovej výživy.
- Morský kolagén, známy tiež ako rybí kolagén, sa vyrába z mäkkýšov a kože a šupín rýb. Oproti bravčovému a hovädziemu kolagénu sa lepšie vstrebáva a obsahuje väčší podiel kolagénu typu I, vďaka čomu predstavuje vhodný beauty doplnok stravy.
Užívanie kolagénu
Na pozorovanie pozitívnych účinkov je potrebné užívať kolagén aspoň po dobu 8‑12 týždňov. U hydrolyzovaného kolagénu sa odporúča dávka od 2500 g denne, ktoré sa líšia na základe zdroja a účelu užívania, preto je vhodné vždy postupovať podľa uvedených inštrukcií. U natívneho kolagénu sa odporúčaná dávka pohybuje medzi 10‑40 mg denne. Neochutené doplnky sa môžu vyznačovať určitou pachuťou, ktorú je možné „zamaskovať“ pridaním kolagénu do čaju, kávy, džúsu či smoothies.
Doplnky stravy s kolagénom je možné kúpiť samostatne (najčastejšie ako prášok či kapsule) alebo ako súčasť komplexných doplnkov stravy. Z našich produktov tak môžeš vyskúšať Vilgain Grass‑Fed Kolagénne peptidy, 100% hovädzí hydrolyzovaný kolagén, komplexnú kĺbovú výživu Vilgain Joint Support alebo Vilgain Kolagén komplex, ktorý podporí zdravie pleti, vlasov i nechtov.