Varenie a pečenie

Produktov: 427
Radenie
:
Predvolené

Prísady na varenie a pečenie nám pomôžu s prípravou našich obľúbených pokrmov. Ich použitie je veľmi široké a nesmie chýbať v žiadnej kuchyni. Najbežnejšie sú sladidlá a dochucovadlá, oleje a maslá ghí, korenie a soľ, múky, obilniny, strukoviny a kakao. Dodajú jedlu ten správny šmrnc a v niektorých prípadoch aj cenné živiny.

Kuchynské oleje a maslá ghí sa používajú pri pečení a vyprážaní. Najčastejšie používané oleje sú oleje kokosové, napríklad panenský BIO kokosový olej od značky Allnature a Wolfberry. Tieto oleje sú väčšinou bez vône a lisované za studena. Medzi menej časté oleje patrí napríklad RAW ľanový olej od značky Wolfberry. Ďalej tiež avokádový olej, olivový olej a slnečnicový olej. Oleje majú rôzne body prepaľovania a preto je dôležité si vybrať ten správny. Niektoré sú tiež vhodné skôr do studenej kuchyne. Obľúbené sú aj maslá ghí, čiže prepustené maslá, ktoré majú práve vyšší bod prepaľovania. Jedna z kvalitných značiek, ktorá tieto maslá ponúka je České Ghíčko.

Ďalšou veľkou skupinou produktov sú fitnes sladidlá a ochucovadlá. Objavujú sa aj v kvalite BIO a poslúžia na dochutenie pokrmov. Vyhľadávanou kategóriou sladidiel sú tie bez cukru, teda s náhradnými sladidlami, ktorými sú sukralóza, stévia, acesulfam K a aspartám. Tie nám môžu pomôcť pri diétach alebo keď jednoducho chceme ušetriť pár kalórií a zostať fit. Sú vo forme kvapiek alebo práškov pre jednoduché dávkovanie a najznámejšie značky, ktoré tieto produkty ponúkajú sú Bodylab a Frankys Bakery. Ako ochucovadlo môže poslúžiť aj pravé kakao. Opäť v BIO kvalite a to napríklad vo forme drvených kakaových bôbov. Rovnako tak sa dá použiť aj Amylon Vanilkový cukor BIO, ako alternatíva klasického cukru. Ak si chceš jedlo niečím trochu ozvláštniť, nemusíš sa ani báť siahnuť po Country Life Tamari sójovej omáčke, ktorá má výraznú chuť a arómu aj napriek tomu, že neobsahuje žiadne zvýrazňovače chuti.

Nesmieme zabudnúť ani rôzne zmesi korenia a soľ. Či už sa jedná o chilli, himalájsku ružovú africkú soľ, alebo napríklad rôzne bylinky, majú nezastupiteľnú úlohu pri varení. Obľúbené typy solí sú ružové himalájske, napríklad Country Life Soľ himalájska ružová - jemná v 1000 g alebo 500 g balení. Okrem iných výrobcov korenia tu má svoje zastúpenie samozrejme aj značka Wolfberry a Allnature. Korenia sú často vo vyhľadávanej BIO kvalite.

Čím ďalej väčšej obľube sa tešia rôzne zmesi na prípravu jedál. Zaraďujeme sem naozajstné pochutiny ako sú napríklad zmesi na fitnes palacinky a mug cake. Výhodou je ľahká príprava a možnosť vychutnať si zdravšiu verziu klasických jedál. Bodylab High Protein Pancake Mix nájdeme vo veľkom množstve príchutí a môžeme ho použiť aj na prípravu wafflí. Podobný je aj produkt Nutrend Protein Pancake. Ďalej sem zaraďujeme zmesi na prípravu pizze, napríklad Amylon celozrnné cesto na pizzu BIO. Nesmieme zabudnúť ani pudingy, ktoré sú veľmi jednoduché na prípravu a dokážu zasýtiť.

Ďalšou veľkou kategóriou sú múky. Môžeme ich rozdeliť do viacerých podkategórií, napríklad celozrnná múka, pohánková múka, múka z hnedej ryže, špaldová múka, ryžová múka a mandľová múka. Wolfberry kokosová múka BIO v 400 g balení má pomerne značný obsah vlákniny a bielkovín, rovnako ako podobný výrobok od značky Country Life - Múka kokosová BIO v 250 g balení. Ďalšou alternatívou môže byť Green Apotheke Múka ryžová celozrnná, ktorá má nízky obsah tuku. Zástupcom mandľovej múky je opäť Country Life a špaldovú a pohánkovú ponúkne Wolfberry.

U cestovín nájdeme tiež celý rad rôznych variantov. Obľúbené sú bezlepkové, celozrnné a nízkokalorické fit špagety. Ďalšou alternatívou môžu byť napríklad Green Apotheke Vretená z červenej šošovice, Grahamové špagety a Vretená ražné celozrnné od rovnakej firmy. Aj u cestovín sa prejavil proteínový trend a preto tu nájdeme napríklad Green Apotheke Complete High Protein Pasta alebo proteínové cestoviny z morskej riasy. Medzi nejblíbenějšie produkty patria Green Apotheke Bezlepkové cestoviny, ktoré kombinujú 4 druhy rôznych cestovín - z červenej šošovice, hrachovej, cícerovej a pohánkovej. Ďalej tiež nízkokalorické Miyata Shirataki Wok, Udon a Spaghetti, ktoré majú minimum kalórií a sú teda vhodné do low carb diét.

Strukoviny a obilniny kam patrí quinoa, bulgur, proso, kuskus, šošovica a cícer sú neoddeliteľnou súčasťou našich jedálničkov a poslúžia ako chutná príloha a/alebo napríklad na desiatu. Quinoa obsahuje oproti klasickej ryži viac vitamínov a stopových prvkov, takže určite neurobíš chybu, keď ju zaradíš do svojho jedálnička. Je ľahko stráviteľná a bezlepková, čo je ďalší bonus. Konkrétnymi produktmi sú Wolfberry BIO Quinoa - 500 a 200 g a Green Apotheke Quinoa červená. Green Apotheke Bulgur tmavý je tiež chutná alternatíva klasických príloh, navyše je bez cukrov a nasýtených tukov. Šošovicu pravdepodobne nie je nutné predstavovať, za zmienku ale stojí Country Life BIO Šošovica červená lúpaná polená, ktorá je po uvarení až v kašovitom stave a má vysoký obsah bielkovín. Cícer od značiek Natura Jihlava a Green Apotheke má mierne orieškovú arómu a je rastlinným zdrojom bielkovín vhodným pre vegetariánov a vegánov. Naviac má veľmi unikátnu chuť, ktorú určite stojí za to vyskúšať.

Prísad na varenie a pečenie je naozaj veľká kopa a každý si príde na svoje. Okrem dochutenia vašich pokrmov dokážu pridať aj cenné makro a mikroživiny a tiež vám celú prípravu jedál môžu značne uľahčiť v podobe predpripravených zmesí. Široká ponuka príloh potom uspokojí aj tých najnáročnejších jedákov, pretože tu nájdeme všetky možné druhy cestovín, strukovín a obilnín. Veľké množstvo výrobkov je v BIO kvalite a niektoré sú RAW. Neboj sa experimentovať a vyskúšaj nové chute!