Probiotiká

Produktov: 6
Radenie
:
Predvolené
Vilgain Probiotiká
-14 %
Akcie týždňa
Vilgain Probiotiká ⁠–⁠ 7 probiotických kmeňov, 10 miliárd živých mikroorganizmov, podpora trávenia a imunity
60 kapsúl
624
11,99 €
13,99 €
(0,20 € / 1 kapsula)
Vilgain Probiotic Complex
-19 %
Akcie týždňa
Vilgain Probiotic Complex ⁠–⁠ 15 probiotických kmeňov, 30 miliárd živých mikroorganizmov, podpora trávenia, imunity a psychiky
60 kapsúl
14,49 €
17,99 €
(0,24 € / 1 kapsula)
Vilgain Saccharomyces Boulardii
Vilgain Saccharomyces Boulardii ⁠–⁠ kvasinkové probiotikum, ideálne na cestovanie a pri braní antibiotík, odolné proti žalúdočným šťavám, teplotne stabilné
30 kapsúl
11,99 €
(0,40 € / 1 kapsula)
GreenFood Probiotiká LactoSpore® + Prebiotics
Výhodná cena
GreenFood Probiotiká LactoSpore® + Prebiotics
60 kapsúl
11,89 €
(0,20 € / 1 kapsula)
Viridian Synerbio Daily
Výhodná cena
Viridian Synerbio Daily
90 kapsúl
106
22,99 €
(0,26 € / 1 kapsula)
Viridian Synerbio Daily
-21 %
Viridian Synerbio Daily
30 kapsúl
106
9,09 €
11,49 €
(0,30 € / 1 kapsula)

Synbiotiká a probiotiká na črevá

Probiotiká predstavujú zdraviu prospešné živé mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našom tele, najmä v črevách, kde sú súčasťou mikroflóry. Najznámejšími probiotickými kultúrami sú laktobacily, ktoré rozkladajú laktózu a ďalšie cukry, a bifidobaktérie, ktoré pozitívne ovplyvňujú našu prirodzenú obranyschopnosť.

Prebiotiká sú ťažko stráviteľnou časťou potravín, ktoré vo veľkej miere slúžia ako palivo pre probiotické kultúry. Príjem prebiotík je tak kľúčový pre správny rast a aktivitu probiotických kultúr.

Spojením probiotík a prebiotík vznikajú tzv. synbiotiká. Z hľadiska prospešnosti sa užívanie synbiotík javí ako účinnejšie v porovnaní so samostatnými probiotikami a prebiotikami. Do tejto skupiny patria aj naše Vilgain Probiotiká a Vilgain Probiotic Complex, pri ktorom sa môžu tvoje črevá tešiť na 15 probiotických kmeňov s preukázanými symbiotickými účinkami a 30 miliárd živých probiotických kultúr.

Kedy užívať probiotiká a synbiotiká?

Probiotiká či synbiotiká je možné používať preventívne aj ako doplnok stravy pri liečbe. Najčastejšie sa ich užívanie odporúča počas:

  • užívanie antibiotík, ktoré narúšajú črevný mikróbiom,
  • zažívacích problémoch,
  • zápalových a autoimúnnych ochoreniach čriev (napr. Crohnova choroba),
  • oslabeného imunitného systému, alebo
  • tehotenstvo a dojčenie.

Preventívne možno probiotiká užívať aj pri zahraničných cestách, kedy často dochádza k obmene črevnej mikroflóry, čo môže mať za následok tzv. cestovateľskú hnačku. Probiotiká sa stávajú obľúbenými aj u vegánov, ktorí nekonzumujú potraviny bohaté na probiotiká aj prebiotiká, napr. mliečne výrobky.

Dlhodobé užívanie probiotík

Probiotikami sa neriešia iba akútne problémy. Dlhodobé užívanie probiotík stimuluje prirodzenú obranyschopnosť, znižuje riziko osídlenia tráviaceho traktu invazívnymi kmeňmi baktérií, ktoré spôsobujú ochorenie postihujúce zažívací trakt, a prispieva k celkovej vnútornej pohode.

Probiotiká a prebiotiká v potravinách

Okrem užívania synbiotík či probiotických doplnkov sa dá o črevnú mikroflóru starať aj v rámci bežného stravovania. Stačí zaradiť potraviny, ktoré sú na probiotiká a prebiotiká bohaté.

Do najznámejšej, na probiotiká bohatú, skupiny potravín sa radí jogurty, kefíry, acidofilné mlieko či cmar. Ďalej sú to bryndza, ementál, plesňové a ďalšie zrejúce syry. Z "nemliečnych" zdrojov stojí za zmienku najmä fermentovaná zelenina (kyslá kapusta, kvasené uhorky, kórejské kimchi či japonské natto), jablkový ocot, alebo kombucha.

Za jedno z najlepších prebiotík sa považuje inulín, rozpustná vláknina rastlinného pôvodu. Prirodzene sa vyskytuje v čakanke (napr. vo forme čakankového sirupu), topinamburu, cesnaku, cibuli alebo špargle. Prebiotické látky možno získať aj z konzumácie ovocia, zeleniny alebo ovsených vločiek.

Zobraziť viac Zobraziť menej

Články

Prírodné probiotiká: 8 najlepších zdrojov v potravinách
Prírodné probiotiká: 8 najlepších zdrojov v potravinách
Nielen doplnky stravy obsahujú vysoké množstvo probiotických kultúr. Aké potraviny patria medzi najbohatšie prírodné probiotiká?
Ako na zdravé črevá
Ako na zdravé črevá
Črevné mikroorganizmy sú posledné roky značne diskutovanou témou. Prečo sú dôležité a na čo sa zamerať, aby sme mali zdravé črevá a trávenie?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Co jsou to probiotika, prebiotika a synbiotika? Ultimátní návod, jak se v tom vyznat, je tu. Pomůžou při nachlazení, léčbě antibiotiky nebo před cestou do exotických zemí!