Zinok

Zinok je jedným z najdôležitejších stopových prvkov. Pozitívne ovplyvňuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov. Podporuje imunitu, tvorbu bielkovín v organizme a podieľa sa na dostatočnej tvorbe testosterónu.

Radenie

Zinok je významná minerálna látka , ktorá hrá dôležitú úlohu pri podpore imunity , plodnosti a tiež v rámci starostlivosti o nechty , vlasy a udržanie zdravej pokožky . Medzi najčastejšie prejavy nedostatku zinku patrí zvýšená únava, kožné problémy, lámavé nechty alebo napríklad padanie vlasov. V ľudskom tele zaujíma zinok iba malé množstvo . Ide o stopový prvok, ktorý si telo nie je schopné samo vytvoriť. Je teda nutné ho do tela dodávať stravou, alebo prostredníctvom doplnkov stravy .

Vo forme doplnkov stravy sa zinok vyskytuje ako samostatný produkt alebo v kombinácii s ďalšími minerálnymi látkami. Najčastejšie sa jedná o spojenie zinku , horčíka a vápnika . Produkt, ktorý ponúka zinok ako samotnú účinnú látku, je Zinc (zinok) od spoločností GymBeam . Čistú formu zinku v chelátovej forme a teda aj výbornú využiteľnosť a vstrebateľnosť má produkt 100% Zinc Chelate od spoločnosti Prom-IN . Samotný zinok bez prímesi ďalších účinných látok ponúka aj rýdzo české spoločnosti. Jedná sa o Zinok 15 mg od spoločnosti MedPharma a tiež Blue Care Zinok Forte 25 mg od výrobcu VitaHarmony . Všetky uvedené produkty obsahujú zinok vo forme tabliet, pričom maximálna denná dávka je jedna tableta. Pre toho, kto uprednostňuje spojenie viacerých účinných zložiek v rámci jednej tablety alebo kapsule, je výborným riešením produkt Blue Care Ca+Mg+Zn Forte+vit. K2 od výrobcu VitaHarmony . Ponúka vyvážený komplex vápnika, horčíka a zinku obohatený o vitamíny skupiny D a K. Chelátovú formu zinku v kombinácii s meďou a vitamínom A ponúka výrobca Viridian prostredníctvom produktu Balanced Zinc Complex . Kombináciu zinku a horčíka v kapsuliach ponúka spoločnosť TPW v produkte Zinc and Magnesium a tiež výrobca Reflex Nutrition vo svojom výrobku Zinc Matrix .

Je teda iba na preferenciách každého, či uprednostní variant zinku ako samostatné účinné zložky, alebo zvolí radšej kombináciu účinných látok v rámci jednej tablety alebo kapsule. Pri výbere môže hrať úlohu aj cena produktu alebo jeho hodnotenie, ktoré je možné vyčítať z radu recenzií , kde sa používatelia delia o svoje skúsenosti s produktom a jeho reálnymi účinkami. Ktorý doplnok stravy pre príjem zinku je ten najlepší sa nedá jednoznačne určiť. Je teda nevyhnutné sa pre niektorý z vyššie uvedených rozhodnúť a neskôr už staviť na svoju osobnú skúsenosť.