Zinok

Zinok je jedným z najdôležitejších stopových prvkov. Pozitívne ovplyvňuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov. Podporuje imunitu, tvorbu bielkovín v organizme a podieľa sa na dostatočnej tvorbe testosterónu.

Radenie

Zinok

Zinok je významná minerálna látka, ktorá hrá dôležitú úlohu pri podpore imunity, plodnosti a tiež v rámci starostlivosti o nechty, vlasy a udržanie zdravej pokožky. Medzi najčastejšie prejavy nedostatku zinku patrí zvýšená únava, kožné problémy, lámavé nechty alebo napríklad padanie vlasov. V ľudskom tele zaberá zinok iba malé množstvo. Jedná sa o stopový prvok, ktorý si telo nie je schopné samo vytvoriť. Je teda nutné ho do tela dodávať stravou, alebo prostredníctvom doplnkov stravy.

Vo forme doplnkov stravy sa zinok vyskytuje ako samostatný produkt alebo v kombinácii s ďalšími minerálnymi látkami. Najčastejšie sa jedná o spojenie zinku, horčíka a vápnika. Produkt, ktorý ponúka zinok ako samotnú účinnú látku, je Zinc (zinok) od spoločností GymBeam. Čistú formu zinku v chelátovej forme a teda aj výbornú využiteľnosť a vstrebateľnosť má produkt 100% Zinc Chelate od spoločnosti Prom-IN. Samotný zinok bez prímesi ďalších účinných látok ponúka aj rýdzo českej spoločnosti. Jedná sa o Zinok 15 mg od spoločnosti MedPharma a tiež Blue Care Zinok Forte 25 mg od výrobcu VitaHarmony. Všetky uvedené produkty obsahujú zinok vo forme tabliet, pričom maximálna denná dávka je jedna tableta. Pre toho, kto uprednostňuje spojenie viacerých účinných zložiek v rámci jednej tablety alebo kapsule, je výborným riešením produkt Blue Care Ca + Mg + Zn Forte + vit. K2 od výrobcu VitaHarmony. Ponúka vyvážený komplex vápnika, horčíka a zinku obohatený o vitamíny skupiny D a K. Chelátovou formu zinku v kombinácii s meďou a vitamínom A ponúka výrobca Viridian prostredníctvom produktu Balanced Zinc Complex. Kombináciu zinku a horčíka v kapsuliach ponúka spoločnosť TPW v produkte Zinc and Magnézium a tiež výrobca Reflex Nutrition vo svojom výrobku Zinc Matrix.

Je teda len na preferenciách každého, či uprednostní variant zinku ako samostatné účinné zložky, alebo zvolí radšej kombináciu účinných látok v rámci jednej tablety alebo kapsule. Pri výbere môže hrať úlohu aj cena tovaru alebo jeho hodnotenie, ktoré je možné vyčítať z radu recenzií, kde sa užívatelia delia o svoje skúsenosti s produktom a jeho reálnymi účinky. Ktorý doplnok stravy pre príjem zinku je ten najlepší nemožno jednoznačne určiť. Je preto nevyhnutné sa pre niektorý z vyššie uvedených rozhodnúť a neskôr už staviť na svoju osobnú skúsenosť.