8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie

Komentáre
1
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Obrázok od jcomp z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Hormonálna antikoncepcia funguje na princípe narušenia normálneho priebehu menštruačného cyklu, čím bráni nechcenému otehotneniu.
  • Reakcia na užívanie či vysadenie hormonálnej antikoncepcie sa môže individuálne líšiť – vždy totiž záleží na type HA, dobe užívania, celkovom zdravotnom stave danej ženy atď.
  • Hormonálna antikoncepcia tlmí normálne výkyvy v hladine pohlavných hormónov, čo sa môže po jej vysadení premietnuť do mnohých oblastí.

UpozornenieBody uvedené v článku súvisia s návratom ženského organizmu k prirodzenému fungovaniu po ukončení užívania HA, a preto sú vzhľadom na situáciu obvyklé a majú spravidla dočasný charakter. Každá žena tiež na nasadenie a vysadenie HA môže reagovať rozdielne, čo súvisí s typom antikoncepcie, dávkou hormónov alebo jej celkovým zdravotným stavom.

Na akom princípe hormonálna antikoncepcia funguje?

Nech už je váš postoj k hormonálnej antikoncepcii (HA) akýkoľvek, princíp jej fungovania je vo všetkých prípadoch rovnaký – narušenie prirodzeného priebehu menštruácie na osi hypotalamus‑hypofýza‑vaječníky. Týmto zásahom do pôsobenia pohlavných hormónov potom nemôže dochádzať k oplodneniu, ani uhniezdeniu vajíčka, z čoho plynie účinná ochrana pred nechceným počatím.

Pôsobenie HA na ľudské telo je v dnešnej dobe už dobre prebádané, či už je reč o možných pozitívach alebo negatívach týchto prípravkov. Vždy je však potrebné myslieť na to, že existuje viac typov HA a o ich vhodnosti môže rozhodnúť jedine lekár. Mnoho žien si tiež myslí, že krvácanie počas užívania HA je vlastne menštruácia, čo však nie je pravda – toto krvácanie je vyvolané „umelo“. Vážne problémy potom môžu nastať aj v prípade, že HA používate ako „náplasť“ na riešenie problémov s cyklom a neriešite primárnu príčinu.

1. Nepravidelný cyklus

Pretože počas užívania hormonálnej antikoncepcie nevyhnutne došlo k narušeniu a „preprogramovaniu“ vášho menštruačného cyklu, počítajte s tým, že môže trvať aj niekoľko mesiacov, kým sa všetko opäť urovná. Vaša menštruácia môže byť po vysadení tabletiek nepravidelná, môžu sa objaviť kŕče a meniť sa môže aj intenzita krvácania.

Je tiež možné, že ak ste počas užívania HA nezaznamenali ani ono „umelo“ vyvolané krvácanie, bude opäť nejaký čas trvať, než sa vaša menštruácia opäť rozbehne . Ak ste však menštruáciu stratili už pred užívaním HA, a táto „liečba“ vám bola chybne predpísaná ako univerzálne riešenie, cyklus sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou nevráti ani teraz – tu je preto na mieste návšteva odborníka a odhalenie príčiny straty menštruácie.

2. Triumfálny návrat PMS

Predmenštruačný syndróm trápi asi polovicu žien a jeho najčastejšími prejavmi sú bolesť brucha, pŕs alebo hlavy, pocit nadúvania, kŕče, zadržiavanie vody, akné, zvýšená chuť do jedla, úzkosť alebo pocit nedostatku energie. Pri užívaní HA ste si možno od týchto nepríjemností trochu vydýchli, čo sa teraz ale s najväčšou pravdepodobnosťou zmení. Prečo je to tak? Pri normálnom priebehu cyklu totiž hladiny pohlavných hormónov pripomínajú poriadnu adrenalínovú horskú dráhu, zatiaľ čo užívanie tabletiek z nej urobí skôr ploché krivky bez výraznejších zmien. Pekné vizuálne porovnanie ponúkajú vo svojej práci výskumníčky Alvergne a Lummaa.

Obrázok (a) znázorňuje hladiny hormónov v normálnom cykle, obrázok (b) zmenu po nasadení HA. Červená čiara predstavuje v grafe (a) hormón progesterón, modrá estrogén, žltá folikulostimulačný hormón a zelená luteinizačný hormón. V grafe (b) je červenou čiarou znázornený progestín (náhrada progesterónu pochádzajúca z HA), ktorý je spolu s modrým estrogénom umelo udržiavaný v stabilnej hladine, čo bráni sekrécii gonadotropného hormónu z hypotalamu. Absencia tohto hormónu potom blokuje produkciu folikulostimulačného hormónu (žltá čiara) a luteinizačného hormónu (zelená čiara) z hypofýzy.

8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie

3. Nepríjemná ovulácia

Účinky a pôsobenie hormonálnej antikoncepcie sa mierne líšia podľa zvoleného typu, avšak u drvivej väčšiny z nich dochádza z dôvodu utlmenia funkcie vaječníkov k pozastaveniu ovulácie. Akonáhle teda pilulku vysadíte, váš cyklus sa začne vracať k prirodzenému chodu a skôr či neskôr sa navráti aj ovulácia. Zatiaľ čo niektoré ženy v podstate nevedia, že vôbec ovulujú, iným môžu tento stav sprevádzať kŕče, nepríjemné pocity tenzie alebo slabšie krvácanie.

Je možné, že vzhľadom na predchádzajúce prerušenie bude ovulácia v čase po vysadení HA prebiehať búrlivejšie, čo nie je nijako neobvyklé. Pokiaľ by sa však stav ani po niekoľkých mesiacoch nezlepšoval alebo vám priebeh ovulácie narúšal „normálne fungovanie“, určite je namieste poradiť sa s lekárom.

4. Otehotnenie môže prísť rýchlejšie, než by ste čakali

Ako už bolo spomenuté vyššie, užívanie aj vysadenie HA pôsobí na každé telo inak. Informácia, že po vysadení tabletky môžete otehotnieť, vás určite neprekvapí – môže k tomu však dôjsť oveľa skôr, než si niektoré ženy myslia. Niekomu trvá aj niekoľko mesiacov, kým sa cyklus zarovná a uvoľnené vajíčko bude skutočne schopné oplodnenia a uhniezdenia, v iných prípadoch však môže k počatiu vplyvom búrlivého nástupu ovulácie dôjsť aj podstatne rýchlejšie. Určite sa teda nespoliehajte na to, že účinky HA po vysadení ešte určite „dodatočne pretrvávajú“.

Problémy s počatím po užívaní HA sú mýtom, ktorý je stále pomerne často skloňovaný. Ak by však žena nebola po vysadení antikoncepcie v dlhodobom horizonte schopná počať, problém bude pravdepodobne úplne inde. Užívanie HA ho však nepochybne mohlo „zakryť“ a oddialiť jeho riešenie.

5. Väčšia chuť na sex

Niektorým užívateľkám HA môže v dôsledku narušenia normálnej hladiny hormónov počas cyklu poklesnúť libido. Rozhodne to však nie je pravidlom – iné ženy naopak zmenu v chuti na sex po nasadení HA nepociťujú vôbec.

Pri užívaní HA však spravidla dochádza k utlmeniu ovulácie, počas ktorej ženské libido z evolučných dôvodov ide na plné obrátky. Nedivte sa preto, pokiaľ sa po vysadení pilulky budú vaše myšlienky zhruba v polovici cyklu uberať jedným určitým smerom.

6. Kolísanie hmotnosti

Obrovské hmotnostné prírastky sú ďalším mýtom, ktorý sa s užívaním HA neodmysliteľne spája. Štúdie však poukazujú na to, že skutočné priberanie na hmotnosti je v súvislosti s antikoncepciou minimálne – rozdiely buď nie sú vôbec významné, alebo sa pohybujú do cca 2 kg. Podľa typu hormonálnej antikoncepcie však môžu niektoré ženy pozorovať pocit nafúknutia alebo zvýšenej chute do jedla, od čoho sa im po vysadení tabletiek obvykle uľaví. Iné ženy po skončení užívania HA popisujú napríklad aj pocit „spľasknutých“ pŕs.

Opäť je ale potrebné vziať do úvahy to, že po vysadení HA sa obnovuje prirodzený cyklus s meniacou sa hladinou hormónov, čo je u žien skrátka divoký proces – môžete si preto všimnúť, že vaša hmotnosť sa bude počas cyklu výraznejšie meniť, čo súvisí napr. so zadržiavaním vody pred nástupom krvácania.

8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie

7. Zvýšená tvorba akné

Vznik akné je podmienený mnohými faktormi – typom pleti, starostlivosťou o ňu, vonkajším prostredím atď., medzi tieto vplyvy však patrí aj fáza menštruačného cyklu a aktuálny pomer hladiny pohlavných hormónov. Pretože po nasadení HA dochádza k výraznému utlmeniu prirodzených výkyvov týchto hormónov, často je toto obdobie spojené s pozitívnym vplyvom na stav pleti.

Po vysadení sa však hormóny postupne vracajú na svoju normálnu „horskú dráhu“, a vy tak môžete pozorovať zvýšený vznik akné, čo je úplne normálne. Pravdepodobne sa však budete musieť o svoju pleť začať lepšie starať, a pokiaľ by pre vás bol tento problém neúnosný, nebojte sa navštíviť odborníka.

8. Zmeny nálad

Návrat hladiny pohlavných hormónov do prirodzených „koľají“ po vysadení HA sa bude pravdepodobne zahrávať aj s vašou náladou. Divoké zmeny v prirodzenej hladine týchto hormónov sú totiž často nasledované premenlivou mierou zvládania stresu, motivácií, tolerancií atď. – keď sa ale pozriete na graf v bode 2, niet sa čomu čudovať.

V prvých týždňoch až mesiacoch po ukončení užívania HA môžu byť navyše hladiny hormónov všelijako rozhádzané, čo môže už aj tak pomerne zložitý normálny stav ešte zhoršiť. Nebuďte na seba preto v tomto období zbytočne tvrdá a dajte sebe i svojmu telu čas, aby sa všetko zrovnalo. K celkovému upokojeniu môžete dopomôcť napríklad meditáciou – a nebojte sa, rozhodne sa nemusíte vznášať na obláčiku, meditovať môžete napríklad aj na prechádzke. Ako na to, sa dozviete v článku Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?

Čo si z toho odniesť?

Užívanie a vysadenie hormonálnej antikoncepcie pôsobí na každé telo inak, závisí to totiž od nespočetných faktorov, ktoré tieto procesy ovplyvňujú. Medzi tie najčastejšie zmeny po vysadení však patrí nepravidelný cyklus, zmeny nálad a intenzívnejšie vnímanie PMS, nepríjemná ovulácia, kolísanie hmotnosti, tvorba akné alebo zvýšená chuť na sex.

Uvedomte si, že vaše hormóny sa po čase vracajú do prirodzeného chodu, čo môže nejaký čas trvať. Dajte preto svojmu telu aj sebe čas, aby ste sa so zmenou vyrovnali a v prípade akýchkoľvek nevysvetliteľných problémov sa neváhajte poradiť s odborníkom. Vedzte však, že niektoré zmeny sú úplne bežné a sú len dočasné.

Strata menštruácie pre šport nie je samozrejmosť! Ako ju získať naspäť?
Strata menštruácie pre šport nie je samozrejmosť! Ako ju získať naspäť?
Strata menštruácie v honbe za dokonalým fitness telom je zdraviu ohrozujúci stav, keď do stávky dávate svoje zdravie a predovšetkým plodnosť. Dnes sa dozviete, že pre návrat menštruácie stačí zmeniť len pár vecí. Ako na to?
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
Raz za mesiac skrátka prichádza obdobie, keď je všetko tak trochu náročnejšie. Čo sa vlastne vo vašom tele počas menštruácie deje, aký význam môžu mať prejavy predmenštruačného syndrómu, čo počas menštruácie jesť a ako cvičiť?
Vplyv hormonálnej antikoncepcie na výkonnosť
Vplyv hormonálnej antikoncepcie na výkonnosť
O hormonálnej antikoncepcii už pravdepodobne počul každý. Na akom princípe však skutočne funguje a môže ovplyvniť športový výkon?
6 jednoduchých tipov, ktoré preventívne pôsobia proti nadúvaniu
6 jednoduchých tipov, ktoré preventívne pôsobia proti nadúvaniu
Tiež sa budíte s pekne plochým bruchom, ale večer si pripadáte ako v siedmom mesiaci? Nadúvanie nie je príjemné a dokáže nás poriadne frustrovať. Ako si s ním poradiť, sa dočítate v článku.
5 bylín, ktoré pozitívne ovplyvňujú menštruačný cyklus
5 bylín, ktoré pozitívne ovplyvňujú menštruačný cyklus
Menštruácia občas dokáže pekne znepríjemniť život – v novom článku preto nájdeš 5 bylín, ktoré majú na menštruačný cyklus pozitívny vplyv a pomôžu tí uľaviť od nepřijených príznakov PMS.
Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie
Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie
Šport je bezpochyby skvelá vec. Pokiaľ ho ale nebudeme kompenzovať dostatočným množstvom energie prijatej v strave, zarábame si na problém. Čo je RED-S a ako môže poškodiť naše zdravie? Na všetko odpovie nový článok.
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Príde vám meditácia ako z iného sveta? Dnešný článok vám predstaví štúdiami potvrdené benefity tejto relaxačnej techniky a ukáže vám, že meditovať môžete napríklad aj na prechádzke.
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Byť ženou je skvelé – kým do hry nevkročí PMS. Predmenštruačný syndróm zažíva až 80 % žien. Čo ho spôsobuje a ako ovplyvňuje našu hmotnosť či chuť do jedla?
6 mýtov o hormonálnej antikoncepcii: naozaj spôsobuje neplodnosť a priberanie na hmotnosti?
6 mýtov o hormonálnej antikoncepcii: naozaj spôsobuje neplodnosť a priberanie na hmotnosti?
Hoci je dnes hormonálna antikoncepcia hojne používanou formou ochrany pred počatím, koluje o nej stále veľa mýtov. Poďme si ich preto dnes uviesť na pravú mieru. Ako je to s HA v skutočnosti?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?