Športové nápoje

Nápoje v športovej výžive sú naozaj širokou skupinou. Môže sa jednať o iontové nápoje pre doplnenie minerálnych látok počas a po výkone, o energetické nápoje s obsahom kofeínu, alebo o proteínovú kávu.

Radenie

Prečo užívať nápoje pre športovcov?

Športové nápoje predstavujú užitočný doplnok pre výkonnostných aj rekreačných športovcov. Okrem toho, že podporujú dodržiavanie správneho pitného režimu , prináša ľudskému telu aj ďalšie látky, ktoré sú pre fungovanie a výkonnosť organizmu nevyhnutné.

Typy športových nápojov

Iónové nápoje poskytujú telu nevyhnutné minerálne látky, ku ktorých úbytku dochádza spoločne s vodou počas fyzickej aktivity, niektoré môžu obsahovať aj ľahko stráviteľný zdroj energie vo forme sacharidov (maltodextrín, sacharóza, glukóza, fruktóza), alebo aj niektoré aminokyseliny . Podľa koncentrácie aktívnych látok sa ďalej delia na hypotonické, izotonické a hypertonické. Iónové nápoje (najmä hypotonické a izotonické) je vhodné piť počas aj po skončení fyzickej aktivity.

Energetické nápoje majú na starosti nabudenie ľudského organizmus na výkon. Okrem značného množstva cukru a sladidiel sú v nápojoch tiež stimulanty a ďalšie pomocné látky, napr. kofeín , taurín či guarana . Užívanie energy drinkov by sa nemalo preháňať, po odznení pozitívnych účinkov dochádza v tele k útlmu. Energetické nápoje navyše nie sú vhodné pre všetkých.

Proteínové nápoje prinášajú ľudskému telu bielkoviny ( proteíny ), ktoré uľahčujú regeneráciu či rast svalov po fyzickej aktivite. Tekutá forma proteínov zaistí rýchlu využiteľnosť bielkovín vo svaloch a nezaťaží toľko tráviaci trakt. Proteínové nápoje sú vhodné aj pri redukcii váhy a chudnutí, alebo na jednoduché doplnenie bielkovín.

BCAA nápoje umožňujú okamžitý príjem vetvených aminokyselín BCAA , ktoré chránia svalové tkanivo pred degradáciou, môžu podporiť regeneráciu aj rast svalovej hmoty. BCAA nápoje je vhodné piť pred aj po fyzickej aktivite.