Ako sa zbaviť celulitídy? 3 rady, vďaka ktorým to zvládnete

Petr
Petr Loskot 20. 6. 2022 Prvýkrát publikované 4. 6. 2020
Aktualizované 20. 6. 2022
24 Páči sa mi Komentáre
2
Uložiť článok
Ako sa zbaviť celulitídy? 3 rady, vďaka ktorým to zvládnete
obrázok z businessinsider.com

Celulitída. Tento nepríjemný estetický problém trápiaci podstatnú väčšinu žien, ktorý sa však nevyhýba ani mužom, asi nie je potrebné dlho predstavovať. Na chvíľu ale odložme emócie, ktoré túto úplne bežnú a normálnu nedokonalosť často sprevádzajú.

Skúsme si naliať čistého vína a poďme sa pozrieť na to, čo je reálne v našich silách, aby sme prejavy celulitídy aspoň trochu zmiernili a cítili sa sebavedomejšie.

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

  • Či je celulitída normálna a koľko žien sa s ňou počas života stretne

  • Ako celulitíde predchádzať, alebo aspoň zmierňovať jej prejavy naším životným štýlom

  • Čo ďalšie okrem zásad zdravého životného štýlu môže na celulitídu platiť

  • Čo je naopak neúčinné a čomu sa radšej vyhnúť

Je celulitída vzácna, alebo naopak častá?

  • Hoci sa nám povrchný kult krásy ľudského tela, ktorý neodpúšťa ani tú najmenšiu nedokonalosť, snaží tvrdiť niečo iné, výskyt celulitídy je v skutočnosti u žien veľmi bežný. Podľa rôznych štúdií sa tak v istej forme závažnosti objavuje u80 – 98 % žien, ktoré už prešli pubertou.

  • Niektorí odborníci dokonca hovoria o tom, že vzhľadom na tak vysokú rozšírenosť medzi ženami, ale nie medzi mužmi, možno celulitídu považovať za druhotný pohlavný znak žien. Ženy by tak dozaista mali samy seba prijať také, aké sú, a svoje telo vnímať triezvo.

Celulitídu spôsobuje rad faktorov. Dokážeme niektoré z nich ovplyvniť životným štýlom?

  • Medzi tie neovplyvniteľné patria genetické predispozície, pohlavie, rasa, hormonálny profil, stav kože a miesto uloženia tuku na tele, kondícia cievneho a lymfatického systému a ich prebiehajúce ochorenia, ale aj rizikové obdobie života ženy (puberta, tehotenstvo či menopauza).

  • K ovplyvniteľným faktorom naopak patrí výživa, pohybová aktivita, telesná hmotnosť a celkové množstvo telesného tuku.
  • Môžete teda vidieť, že niečo máte dané do vienka, niečo naopak môžete ovplyvniť životným štýlom. Podľa Dr. Vlasáka je to s celulitídou podobne ako s vráskami. "Rovnako ako od určitého veku neodstránime všetky vrásky, obdobne to je s prejavmi celulitídy, kedy mnohokrát ide o fyziologický proces starnutia kože." Napriek tomu vyzýva k trvalému "zápasu" s celulitídou, pretože tento boj má pozitívny vplyv nielen na samotnú pomarančovú kožu, ale aj na celý váš organizmus. A práve o to by vám malo predovšetkým ísť.

3 zásady boja s celulitídou

1. Kvalitná strava hrá pri riešení celulitídy jednu z kľúčových rolí

Energetický príjem a výber potravín

  • Jedným z hlavných rizikových faktorov pre vznik celulitídy je nadmerné množstvo telesného tuku. Preto je v mnohých prípadoch potrebné redukovať telesnú hmotnosť. K tomu je potrebné navodiť energetický deficit, v ktorom budete energie viac vydávať ako prijímať.

  • Problém býva aj nesprávny výber potravín – nadmerný príjem spracovaných potravín s vyšším obsahom cukrov, kuchynskej soli a nezdravých tukov. Vyberajte si naopak prirodzené nespracované potraviny, ktoré vás lepšie zasýtia a poskytnú dostatok všetkých potrebných živín.

Svoju úlohu tiež môže hrať príjem bielkovín

  • Ďalším nedostatkom vo výžive môže byť nedostatočný príjem kvalitných bielkovín. Bielkoviny prispievajú k zachovaniu zdravej kože i podkožného väziva, ktoré býva pri celulitíde zmenené. Dostatočné množstvo kvalitnej bielkoviny sa podieľa na vytvorení onkotického tlaku v cievach, nevyhnutného pre správnu funkciu krvného a lymfatického systému.

  • 1 g bielkovín na kg telesnej hmotnosti berte ako úplné minimum, ak ste ale aktívny, a navyše sa pokúšate schudnúť, smerujte svoj príjem do rozmedzia 1,4 – 2,0 g/kg TH.

Nepodceňujte ani pitný režim

  • Pitný režim úzko súvisí so zdravím lymfatického systému. Preto sa snažte splniť príjem tekutín v rozmedzí 30 – 45 ml/kg TH, a ak ste aktívny, potreba príjmu tekutín sa môže ešte navýšiť. Preferujte obyčajnú vodu, nesladené čaje a kávu, do pitného režimu sa počítajú aj tekutiny prijaté prostredníctvom potravín. Sladeným alebo alkoholickým nápojom sa naopak snažte čo najviac vyhýbať. Tie sa totiž môžu nenápadne podieľať na vyššom energetickom príjme, nárastu telesného tuku, a tým aj na vzniku celulitídy.

[Instagram]

2. Pohybová aktivita môže v boji s celulitídou pomôcť niekoľkými spôsobmi

Pohybová aktivita ako prostriedok na udržanie alebo zníženie telesnej hmotnosti

  • Pravidelnou pohybovou aktivitou navýšite svoj výdaj energie, čo môže pozitívne prispieť k udržaniu existujúcej telesnej hmotnosti, ale tiež k redukcii telesného tuku. Navyše svalovou činnosťou prispievate k dobrej funkcii obehového a lymfatického systému. Pohybová aktivita by tak mala byť súčasťou vášho životného štýlu nielen ako istá prevencia, ale aj podporná zbraň proti celulitíde aj v prípade, ak sa už objavila.

  • Snažte sa viac hýbať nielen pri bežných denných aktivitách (chôdza do práce, do schodov), ale čas si vyhraďte aj pre cielenú športovú záťaž, kam zaraďujeme vytrvalostnú aktivitu aj silový tréning. Vytrvalostnú (aeróbnu) aktivitu môžete prevádzkovať cca 2 – 3x týždenne po dobu 30 – 60 minút.

Silový tréning ako prostriedok k spevneniu a vytvarovaniu postavy

  • Silový tréning má tú výhodu, že vedie k tvorbe svalovej hmoty a jej spevneniu. Vďaka tomu tak získate celkovo pevnejšiu a lepšie tvarovanú postavu. V kombinácii s vhodne nastaveným jedálničkom a kalorickým deficitom tak silový tréning môže predstavovať pomyselné eso v rukáve. Aj keď sa celulitída týka iba spodnej časti tela, ideálne je posilňovať celé telo, a to s minimálnym počtom 2 – 3 tréningov týždenne, aby sa vhodne dopĺňali spolu s aeróbnymi aktivitami.

  • Ak však trpíte už závažnejšími prejavmi celulitídy, o vhodnej pohybovej aktivite priamo na mieru sa poraďte so svojím lekárom lymfológom.

3. Cielená podpora funkcie lymfatického systému

V článku sme sa už dozvedeli, že jedným z rizikových faktorov vzniku celulitídy je znížená funkcia lymfatického systému, ktorú možno podporiť aj pohybovou aktivitou. Ak však sám pohyb nestačí, môžu prísť na rad aj ďalšie možnosti.

Vyskúšajte špeciálnu masáž – manuálnu lymfodrenáž

  • Jednou z techník na podporu lymfatického systému je tzv. manuálna lymfodrenáž. Vo svojej podstate je to špeciálna masáž, ktorá sa na rozdiel od klasickej masáže nezameriava na svaly, ale práve na samotnú kožu a podkožie, v ktorej sa nachádza lymfatický systém. Aj keď sa to môže zdať jednoduché, taká masáž nie je žiadna “sranda”, preto sa zverte do rúk naozajstného odborníka.

Na veľmi podobnom princípe funguje aj lymfodrenáž prístrojová

  • Prakticky rovnakým spôsobom, ako podporiť funkciu lymfatického systému, je lymfodrenáž praktizovaná pomocou špeciálnych prístrojov. Opäť by som ale v tomto prípade nepodliehal nedôveryhodným “salónom krásy” a o možnej prospešnosti týchto procedúr by som sa poradil s lekárom.

  • S lymfodrenážou sa často kombinuje aj tzv. kompresná liečba, ktorá napr. spočíva v nosení špeciálnych kompresných nohavičiek a pančúch, ktoré pevnejšie obopínajú postihnuté partie a ďalej napomáhajú funkcii lymfatického systému po celý deň.

Vedecké štúdie sa zmieňujú aj o ďalších metódach, ich účinnosť je ale diskutabilná a dokonca môžu poškodiť vaše zdravie i vzhľad

  • Skúmanie možností liečby celulitídy sa teší veľkému záujmu aj u vedeckej obce. Preto sa v jednom zo súhrnných článkov môžete dočítať o štúdiách, kde sa k riešeniu celulitídy používal ultrazvuk, laserová terapia, alebo dokonca liposukcia.

  • K ďalším liečebným technikám dokonca patrí tzv. mezoterapia, pri ktorej sa aplikujú rôzne liečivá a hormóny pomocou injekcie do celulitídou postihnutého tukového tkaniva.

  • Nechýbajú ani masti obsahujúce “zaručené prírodné látky”. Opäť je potrebné sa mať pred týmito praktikami na pozore, obzvlášť vtedy, keď vám títo šarlatáni budú ponúkať neuveriteľne skvelé výsledky, ktoré však pocíti hlavne vaša peňaženka, pretože v nej nastane pekný prievan. Zachovajte si preto zdravý rozum a neverte na zázraky, riskovať navyše môžete aj zhoršenie súčasných prejavov celulitídy alebo poranenia kože a podkožného väziva kvôli neodbornému zásahu.

Ako sa zbaviť celulitídy? 3 rady, vďaka ktorým to zvládnete

obrázok z medium.com

Čo si z toho zobrať?

V dnešnom článku sme si opísali fakt, že celulitída je v určitej podobe takmer neoddeliteľnou súčasťou tela každej ženy a nevyhýba sa ani mužom. Pre vznik celulitídy máme každý rôzne genetické predispozície. Aktívnym životným štýlom, pri ktorom dbáte na kvalitu vašej stravy, dostatočnú mieru pohybovej aktivity a udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti, však môžete výrazne predchádzať zbytočne veľkému množstvu telesného tuku, zhoršenej funkcii lymfatického systému aj viditeľným prejavom celulitídy.

Pri ťažších prejavoch celulitídy môžete využiť aj lymfodrenáž, prípadne ďalšie techniky, avšak vždy z rúk ozajstného odborníka. Majte ale na pamäti, že aj tie najdrahšie a najsľubnejšie techniky a prípravky nezaručia pozitívne účinky a prakticky samy o sebe nič nevyriešia, ak nebudete dodržiavať rozumné pravidlá stravovacieho a pohybového režimu.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
24 Páči sa mi Uložiť článok