Celulitída: 4 dôvody, prečo sa ňou prestať trápiť, a ženy, ktoré sa oplatí sledovať

Erika Zajacová
Erika Zajacová 10. 5. 2021 Prvýkrát publikované 8. 7. 2020
Aktualizované 10. 5. 2021
Uložiť článok
Celulitída: 4 dôvody, prečo sa ňou prestať trápiť, a ženy, ktoré sa oplatí sledovať
obrázok z instagram.com/danaemercer/

Vyzerať dobre býva často motiváciou, prečo ľudia začnú cvičiť a zdravšie sa stravovať. Že je to dosť povrchný dôvod? Povedzme to tak, že v tomto prípade účel svätí prostriedky. Za to, akú dôležitosť prikladáme nášmu vzhľadu môže spoločnosť – a teda v určitom uhle pohľadu my všetci. Muži chcú mať viac svalov či byť vysekanejší, ženy sa častejšie sústredia na úzky pás a guľatý zadok.

Zdá sa, že muži majú od žien v mnohom navrch – a tak je to aj v tomto prípade. Nielen, že dokážu o niečo rýchlejšie a efektívnejšie chudnúť a nezahrávajú sa s nimi tak hormóny, no zriedka sa u nich vyskytuje aj celulitída.

A práve celulitída je dôvodom, prečo sa mnoho dievčat hanbí obliecť si v lete kraťasy či ísť na pláž. Guličky na stehnách zďaleka netrápia iba obézne ženy, no sú bežné aj u úplne zdravých žien s normálnou hmotnosťou. Celulitída sa v nejakej forme vyskytuje až u 80–90 %  žien. Mohli by sme teda povedať, že je úplne normálna a má ju drvivá väčšina žien.

Celulitída priamo nesúvisí s tukom

Za celulitídu s najväčšou pravdepodobnosťou môže estrogén a jeho vplyv na elasticitu kože a podkožných tkanív. Tie tvoria akúsi sieť, ktorá pokrýva naše svaly a tukové bunky. Vplyvom estrogénu sa táto sieť stáva pevnejšou, takže tuk, ktorý sa pod ňou nachádza a ktorý sa cez ňu pretláča, tvorí charakteristickú pomarančovú kresbu na koži.

Lyle McDonald to prirovnáva k vianočnej šunke – a je to asi najnázornejšie a najjednoduchšie priblíženie toho, ako v skutočnosti celulitída vyzerá „pod povrchom“. Do toho stačí, že sa tukové bunky iba o niečo zväčšia – a problém je na svete. Alebo „problém“?

4 dôvody, prečo sa viac netrápiť celulitídou

1. Celulitída neznamená, že si tučná

To, že máš celulitídu, neznamená automaticky, že máš na sebe veľa tuku. A čo je to „veľa tuku“? Telesný tuk je dôležitý pre správne hormonálne fungovanie, termoreguláciu a slúži aj ako ochrana vnútorných orgánov.  

Zdravé percento telesného tuku u žien je okolo 20–25 %, čo zase nie je až o toľko veľa v porovnaní v mužmi. Čo sa však môže trochu líšiť, je distribúcia tuku. My ženy máme prirodzene viac tuku na stehnách, zadku a bokoch, kde je zároveň aj koža veľmi jemná. V týchto miestach vzniká celulitída veľmi jednoducho.

Na druhej strane, výskumy jasne ukazujú, že oveľa nebezpečnejší z hľadiska rizika vzniku srdcovo-cievnych ochorení je viscelárny tuk, ktorý sa ukladá okolo vnútorných orgánov a na bruchu. Celulitída teda nie je iba o tuku ako takom, aj keď je to práve tuk, ktorý tvorí charakteristický guličkový povrch pokožky.

2. Keď ju prestaneš riešiť, ušetríš

Zamyslela si sa niekedy nad tým, koľko ženy utratia za drahé procedúry v dobrej viere, že ich konečne zbavia celulitídy? Väčšina dostupných produktov a terapií je buď neúčinná alebo ich výsledky nie sú dlhodobé. Mnohé z nich dosahujú iba krátkodobé zlepšenie – a to sa bavíme o fakt nákladných procedúrach.

Review z roku 2015 analyzovala 67 štúdií, ktoré sa zaoberali produktami alebo terapiami určenými na odstránenie celulitídy. Z tohto počtu bolo iba 19 takých, ktoré boli kontrolované placebom a randomizované.

Zo všetkých komerčne dostupných terapií sa ukázala ako potenciálne účinná iba terapia akustickou rázovou vlnou – ktorá ale dosiahla iba slabé zmiernenie, je potrebných v priemere 10 zákrokov a cena jedného sa pohybuje od 50 € vyššie. No povedz – naozaj to stojí za to?

Medzi lacnejšie tipy, ako celulitídu zmierniť, patrí normálna hmotnosť, silový tréning, dostatočná hydratácia a snaha o zachovanie maximálnej elasticity kože. Veľkú rolu však zohráva genetika a je pravdepodobné, že v určitom štádiu sa so svojou celulitídou budeme musieť jednoducho zmieriť.

3. Zmena nepríde sama – musíme začať každá od seba

Dievčatá, nebojme sa ukázať svoje nedokonalosti. Či je to celulitída, pupienok na nose, odstávajúce vlasy alebo krivé prsty na nohách. 

Často si navzájom hovoríme, že skutočná krása nie je iba o výzore, ale dôležité je hlavne to, aké sme vo vnútri. Tak buďme milé, sebavedomé a milujúce – ale nie iba voči okoliu, no v prvom rade k sebe. Ak chceš lásku dávať, musíš nejakú mať. A začať tou k sebe je najlepšia možnosť.

Keď začneme ukazovať, že sme všetky skutočné a všetky sme krásne, začneme si podobne orientovaných ľudí k sebe priťahovať. Nebudú viac čakať nablýskané profesionálne posty, posledné módne výstrelky alebo top formu po celý  rok. Ocenia jednoducho nás. To, čo sme. To stačí.

4. Muži celulitídu aj tak neriešia

Zdá sa, že v tomto sú muži oveľa rozumnejší, než my ženy. Ja som sa totiž ešte nestretla s mužom, ktorý by si z celulitídy robil ťažkú hlavu. V náš prospech hrá to, že ju má takmer 90 % žien – a teda je to naozaj úplne bežná vec. Ešte stále máš pocit, že si celulitída zaslúži toľkú tvoju pozornosť a obavy?

Dôležitejšie než hladká pokožka je zdravé sebavedomie a sexepíl. Keď sme vo svojom tele spokojné, muži to vycítia. 

Partnerský vzťah by mal byť totiž založený na niečom úplne inom, než je vzhľad. Pre niekoho je to dôvera, pre iného tolerancia. Keď nájdeš toho pravého, všetko do seba zapadne – a celulitída bude to posledné, čo bude riešiť.

A prečo by ťa mal zaujímať názor ostatných mužov?

Tu je inšpirácia na zaujímavé profily žien, ktoré ťa presvedčia, že za svoju celulitídu sa už viac nemusíš hanbiť

1. Danae Mercer má skvelú postavu, zdravé telo – a celulitídu

Danae Mercer je novinárka a fitness nadšenkyňa, ktorá žije v Dubaji a neúnavne šíri myšlienku ženskej krásy a jej mnohých podôb. V minulosti prekonala poruchu príjmu potravy, dnes je vzorom pre ženy a dievčatá, ktorým ukazuje nástrahy dokonalej prezentácie na sociálnych sieťach. 

Danae je sympatická a krásna žena, ktorá s hrdosťou ukazuje svoje vyšportované zdravé telo – a aj celulitídu. To všetko na kontraste dokonalých pózovacích fotiek a reálnych fotiek bez pózy – teda tak, ako trávime väčšinu času :-).

Píše, že perfekcionizmus stavia stenu medzi perfekcionistu a jeho okolie. Je prirodzené, že na sociálnych sieťach zdieľame prevažne svoje úspechy – to však neznamená, že by sme o sebe mali vytvárať falošný obraz. 

Ide o drobnosti, ako napríklad retušovanie, neustále pózovanie, sťahovanie brucha, no toto všetko v konečnom dôsledku trvá iba niekoľko sekúnd, kým fotograf urobí záber. Ale kým si, keď zhasnú svetlá reflektorov?

[Instagram]

2. Shaun Yvette ukazuje, ako vyzerajú bežné – a stále krásne ženy

Inšpiratívna žena, mama, speakerka a self-love advocate. V čase sociálnych médií postuje fotky, ktoré ukazujú skutočné telo ženy – ale aj jej skutočnú vnútornú silu. Strie, celulitída, vrásky – to všetko je normálne, prirodzené a môže byť dokonca aj pekné.

[Instagram]

Stále si myslíš, že celulitída a fitness nejde dokopy?

[Instagram]

Celulitída ťa nedefinuje ako človeka

Problémom teda nie je celulitída alebo kilá navyše – problém je to, ako to všetko vnímame v kontexte sebahodnoty. A teraz nehovoríme o obéznych modelkách, ktoré falošne prezentujú sebalásku a sú iba druhým extrémom oproti ich na kosť vychudnutým kolegyniam.

Hovoríme o zdravých a sebavedomých ženách, ktoré nemajú súťažné ambície vo fitness a ich cieľom je zdravé, fit a silné telo. A také môže mať mnoho tvarov. Je v poriadku snažiť sa naplniť svoj potenciál a byť najlepšou verziou samej seba. To sa dá ale urobiť aj bez extrémov, nereálnych očakávaní a pozlátka nablýskaného fitness sveta.

Krása a celulitída sa nevylučujú. Môžeš byť múdra, zdravá, krásna a fit  – a to všetko aj s guličkami na stehnách. 

Pridaj sa k 33 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
16 Páči sa mi Uložiť článok
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________