Pravda o zadržiavaní vody! Akým spôsobom ovplyvňuje chudnutie?

Petr Loskot
Petr Loskot 22. 6. 2022 Prvýkrát publikované 20. 12. 2018
Aktualizované 22. 6. 2022
41 Páči sa mi Komentáre
7
Uložiť článok
Pravda o zadržiavaní vody! Akým spôsobom ovplyvňuje chudnutie?

„Keď ja nemôžem schudnúť, pretože zadržiavam príliš veľa vody. Ako len tú prebytočnú vodu zo seba dostať?" Zadržiavanie vody v organizme, zvýšená hmotnosť a neschopnosť chudnúť sa tak stali evergreenom mnohých časopisov pre ženy.

Je však zadržiavanie vody skutočne také rozšírené? A je vôbec zodpovedné za nadváhu a obezitu, ako si mnohé ženy myslia, alebo je to len barlička pre našu slabú vôľu dodržiavať zásady zdravého životného štýlu v strave a pohybovej aktivite?

Čo sa v dnešnom článku dočítame?

  • Čo všetko môže mať vplyv na zadržiavanie vody?
  • Môžem zadržiavanie vody v tele reálne ovplyvniť a má zmysel to vôbec riešiť?
  • Môžeme sa prebytočnej telesnej vody zbaviť tým, že schudneme?
  • Naozaj pre zadržiavanie vody nemôžem schudnúť?

Ak nie sme chorí, závažné zadržiavanie vody u nás nehrozí

Obsah telesnej vody sa počas života mení a je daný najmä množstvom svalového a tukového tkaniva v našom organizme. Pohybuje sa v rozmedzí 40 – 65 % telesnej hmotnosti. Existujú rôzne faktory, ktoré majú väčší či menší vplyv na množstvo telesnej vody.

Aké faktory majú vplyv na vodné hospodárstvo nášho organizmu?

  • Niektoré faktory nemôžeme prakticky ovplyvniť a prebiehajú celkom prirodzene ako napr. menštruačný cyklus. Najviac vody žena zadržiava pred ovuláciou a pred začiatkom menštruácie.
  • Zďaleka najväčší vplyv na viditeľné zvýšenie telesnej vody (napr. okolo členkov alebo očných viečok) majú závažné choroby, ako je napríklad dlhodobo neliečená znížená funkcia štítnej žľazy, ochorenia obličiek a srdca alebo poruchy lymfatického systému.
Pravda o zadržiavaní vody! Akým spôsobom ovplyvňuje chudnutie?

Môže mať na zadržiavanie vody vplyv pohyb alebo nesprávna výživa?

Naše telo si obsah vody precízne reguluje nezávisle od nás. Ak nie sme chorí, so závažným zadržiavaním vody nemôžeme mať výraznejší problém.

Niektoré faktory životného štýlu sa však na rovnováhe telesnej vody podieľajú. U citlivejších osôb tak na jej zadržiavanie môžu mať reálny vplyv. Týka sa to ale iba niekoľko málo % telesnej vody, ktoré si môžeme predstaviť ako niekoľko stoviek mililitrov.

Kvôli soli a cukru niekto naozaj môže zadržiavať malé množstvo vody. Napraví to pohyb?

  • Strava bohatá na kuchynskú soľ môže zvyšovať obsah telesnej vody. Aj to je ten dôvod, prečo sa ľuďom s vysokým krvným tlakom neodporúča príliš soliť. Podľa Spoločnosti pre výživu by sme nemali denne prijať viac ako 5 g soli. Ako športovci, ktorí majú vyššiu stratu soli pri potení, si však môžeme v pokoji dovoliť o cca 50 % viac.
  • Podobne negatívne sa môže správať aj nadmerný príjem jednoduchých cukrov. Preto sa snažte z jednoduchých cukrov prijímať maximálne 10 % celkového príjmu energie.

Vo svojom jedálničku sa snažte mať čerstvé nespracované potraviny s dostatkom draslíka. Nedostatok draslíka totiž zvyšuje zadržiavanie sodíka, a tým aj vody v organizme. Svoju úlohu môže zohrať aj nedostatočný príjem vody, ktorý všeobecne neprispieva k zdravej funkcii obličiek. Pre optimálny pitný režim denne prijmite 30 – 45 ml tekutín na kg telesnej hmotnosti.

  • Hýbte sa. Pohyb vám rozhodne neuškodí. A u tých z nás, ktorí majú diagnostikovanú zlú funkciu lymfatického systému a trpia opuchmi (zhruba 1 % populácie), pohyb podporí jeho funkciu, čo prispeje k zníženiu zadržiavania vody.
Pravda o zadržiavaní vody! Akým spôsobom ovplyvňuje chudnutie?

Rýchle chudnutie pri nezmyselných diétach má na svedomí len voda, ktorú zase naberieme prirodzene späť...

Určite ste sa stretli s tým, že niekto z vášho okolia chcel nad zadržiavaním vody vyzrieť redukčnou diétou, ideálne napríklad s priezviskom detoxikačné, toxíny predsa zadržiavajú v tele vodu, že?

Pri redukčnej diéte (a tým aj pri obmedzení sacharidov v strave) môže ísť hmotnosť pomerne rýchlo dolu. 1 gram svalového glykogénu viaže 3 gramy telesnej vody.

Pri znovuzavedení sacharidov do stravy však takto stratenú hmotnosť celkom prirodzene naberieme späť. Aj súvislosť medzi neschopnosťou detoxikovať sa a zadržiavaním vody je hlúposť.

Nezmyselné redukčné (detoxikačné) diéty tak nemajú žiadny dlhodobý vplyv na obsah vody v tele, ktorý by sme si boli schopní po jej ukončení udržať. Žiadna voda navyše jednoducho nie je.To isté môžeme povedať o rôznych odvodňovacích masážach, čajoch a ďalších pochybných prostriedkoch.

Naozaj pre zadržiavanie vody nemôžem schudnúť, alebo je to len výhovorka?

Obľúbeným argumentom mnohých z nás je výhovorka, že za našou neschopnosťou redukovať hmotnosť stojí práve telesná voda, ktorá maskuje zhodené kilogramy a zubami-nechtami sa nás drží. Aká je realita? Redukcia hmotnosti a napríklad aj zvýšená frekvencia tréningov môže predstavovať stres pre naše telo, ktorý môže zvýšiť hladinu kortizolu. Ten potom podporuje zadržiavanie vody.

Opäť ale ide o prechodný jav, ktorý rozhodne nemôže byť zodpovedný za to, že by hmotnosť v horizonte týždňov nešla dolu. Preto ani táto výhovorka nemôže obstáť. Naozaj stačí len vytrvať vo vašom úsilí v podobe zdravého jedálnička s nastaveným kalorickým deficitom, cvičením a ono to pôjde!

Pravda o zadržiavaní vody! Akým spôsobom ovplyvňuje chudnutie?

Čo si z toho odniesť?

Organizmus si s vodou hospodári nezávisle od nás, a ak nie sme chorí, zadržiavanie vody je niečo, nad čím nemá zmysel si lámať hlavu. Okrem zmien telesnej vody počas menštruačného cyklu jednoducho neexistuje, pokiaľ teda naša strava nie je založená prevažne na fast-foode a nie je plná cukrov a soli.

Aj v takom prípade by ale šlo o nárast telesnej vody maximálne niekoľkých percent. Preto sa nemôžeme vyhovárať, že by sme mali telesnej vody príliš, a trpeli kvôli nej nadváhou a mali celulitídu. Alebo kvôli nej nemohli schudnúť. Zabudnite na detoxikačné odvodňovacie diéty, čaje a masáže. Začnite na sebe poriadne makať, uvidíte, že to ide!

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
41 Páči sa mi Uložiť článok