Čo v našom tele ovplyvňuje lymfatický systém a čo môže spôsobiť jeho zlé fungovanie?

Kamil Šenk
Kamil Šenk 22. 1. 2021 Prvýkrát publikované 10. 4. 2018
Aktualizované 22. 1. 2021
17 Páči sa mi Komentáre
2
Uložiť článok
Čo v našom tele ovplyvňuje lymfatický systém a čo môže spôsobiť jeho zlé fungovanie?
obrázky z shutterstock.com

Lymfa je trochu ako Colombova manželka. Všetci tak nejako vedia, že existuje, ale málokto vie, čo lymfa vlastne je a akú má v našom tele funkciu. Ide o tajomný systém, o ktorom počujeme väčšinou pri výbere masáže alebo keď niekto vážne ochorie.

Pritom je to hneď po krvnom obehu pravdepodobne druhý najdôležitejší systém v našom tele a veľká miera zdravotných problémov, ktoré na sebe pozorujeme, môže mať nejakú súvislosť s lymfatickým systémom.

Poďme sa bližšie pozrieť, ako povzbudiť a nakopnúť túto životne dôležitú miazgu a zlepšiť výkonnosť aj celkovú kvalitu života!

Čo sa v článku dozvieme?

 • Čo je lymfatický systém a prečo je pre naše zdravie taký dôležitý.
 • Aké sú funkcie lymfatického systému.
 • Ako rozpoznať, že náš lymfatický systém nefunguje správne.
 • Ako môžeme ovplyvniť fungovanie lymfatického systému.

Funkcia lymfatického systému. Poznáte ich všetky?

Lymfatický systém má v našom organizme nezastupiteľné miesto a plní množstvo dôležitých funkcií (Cueni, 2008).

Aké funkcie to sú?

 1. Ako súčasť imunitného systému sa podieľa na obrane organizmu – poskytuje ideálne prostredie pre tvorbu, dozrievanie a diferenciáciu B- a T-lymfocytov. V lymfatických uzlinách dochádza k filtrácii miazgy, zadržaniu a zneškodneniu cudzorodých mikroorganizmov, buniek napadnutých podozrivých vírusom či nádorových buniek.
 2. Odvádza prebytočný tkanivový mok z tkanív do žilového systému, tým bráni hromadeniu tekutiny v medzibunkovom priestore a tvorbe opuchov.
 3. Odvádza z tela produkty metabolizmu (škodlivé, nepotrebné látky).
 4. Napomáha transportu tukov z gastrointestinálneho traktu vo forme kvapôčok (chylomikrónov) do tela, respektíve do žilového systému. Lymfa z tráviaceho traktu je charakteristicky mliečne zakalená a obsahuje väčšie množstvo tukov.
 5. Podieľa sa na udržaní stálosti vnútorného prostredia (tzv. homeostázy).

Čo presne lymfatický systém je?

 • Lymfatický systém je tvorený lymfatickými cievami, v ktorých koluje lymfa (miazga), ďalej sa skladá z lymfatických orgánov, medzi ktoré patria predovšetkým lymfatické uzliny, tonzily (mandle), slezina a týmus.
 • Lymfatické cievy si môžeme predstaviť ako veľmi husté potrubie, ktoré ústi do 2 hlavných miazgovodov. Tieto akési koncentrátory potom zvádzajú miazgu do žilového riečiska v blízkosti srdca.
 • Do priebehu lymfatických ciev sú vložené lymfatické uzliny, ktoré zohrávajú významnú úlohu v imunitnom systéme ľudského organizmu. Pri prechode lymfy reťazcom lymfatických uzlín sa miazga opakovane filtruje a čistí od rôznych škodlivín. Lymfatické uzliny sú bariérou proti šíreniu infekcie, nebezpečných mikroorganizmov a tvoria prekážku šírenia nádorových buniek (Wikiskripta, 2016).
 • Lymfa je bezfarebná, žltkastá či belavá tekutina produkovaná metabolizmom buniek v tkanivách, súčasťou je však aj tekutina z krvných kapilár, ktorá sa nedostala do žilového systému. Zložením sa lymfa podobá krvnej plazme, množstvo bielkovín je však v lymfe nižšie ako v krvi.
 • Pohyb lymfy je umožnený vďaka kontrakciám hladkej svaloviny lymfatických ciev, ďalej kontrakciami priľahlých kostrových svalov, dýchacími pohybmi, peristaltikou čriev a činnosťou srdca (Földi, 2014).
Čo v našom tele ovplyvňuje lymfatický systém a čo môže spôsobiť jeho zlé fungovanie?
obrázok z liecenie.info

Možné príznaky problémov s lymfatickým systémom

 • Opuchy postihnutej oblasti
 • Častejšia únava
 • Priberanie na váhe z dôvodu zadržiavania tekutín v mieste opuchu
 • Zažívacie problémy (v prípade problémov s lymfatickým systémom v brušnej dutine)
 • Častejšie bolesti hlavy
 • Vyššie riziko vzniku celulitídy na tradične rizikových partiách
 • Kožné zmeny postihnutých miest
Čo v našom tele ovplyvňuje lymfatický systém a čo môže spôsobiť jeho zlé fungovanie?
obrázok z soltana.com

Ako udržať správne fungovanie lymfatického systému a rozprúdiť lymfu?

1. Pite dostatok vhodných tekutín

Ideálne je piť čistú vodu alebo slabý čaj v množstve približne 30 – 45 ml na kilogram telesnej hmotnosti. Dostatok tekutín je nevyhnutný pre priebeh radu telesných pochodov a môže prispievať aj k adekvátnemu toku lymfy. Pokiaľ máte problém s pitným režimom, nie je nič jednoduchšie, ako si natočiť vodu do barelu a počas dňa toto množstvo jednoducho vypiť, plus niečo navyše.

2. Ak už máte problém s opuchmi, aj tesné oblečenie môže pomôcť

Nosenie tesného oblečenia pre celkovú telesnú pohodu sa práve neodporúča. Ak však už máte problém s opuchmi na určitých partiách tela, nosenie špeciálnych kompresných pomôcok (typicky dolné končatiny) pomáha tieto opuchy znížiť (Partsch, 2004).

3. Zhlboka dýchajte

Dýchajte nielen do hrudníka, ale aj do brucha (vhodný je tu jogový dych). Lymfa nemá svoju pumpu (tak ako krv má srdce), ktorá by priamo poháňala jej tok. Jedným z faktorov umožňujúcich pohyb lymfy je práve dýchanie.

Hlboké dýchanie umožní dostatočné rozpínanie pľúc a bránice, a tým aj opakované stlačenie a uvoľnenie lymfatických ciev. Vďaka nemu práve dochádza k pohybu lymfy oproti rýchlemu plytkému dýchaniu, ktoré je v tomto prípade neproduktívne.

4. Hýbte sa

Pravidelná fyzická aktivita je jedným zo základov zdravého lymfatického systému. Lymfatický systém sa úzko viaže na krvný obeh. Pokiaľ podporujeme správnu činnosť krvného obehu, odráža sa to aj v zlepšenom obehu lymfy. Pohybom teda rozprúdite nielen krvný obeh, ale tiež aktivujete lymfatický systém a odplavovanie splodín metabolizmu.

Akýkoľvek pohyb je pre lymfatický systém prospešný. Niektoré formy pohybu sú však prospešnejšie než iné. Ide o skôr ľahšie aeróbne aktivity alebo jogu, pri ktorých krv aj lymfa môžu lepšie prúdiť ako pri odporovom cvičení.

5. Relaxujte v saune alebo striedajte teplú a studenú vodu pri sprchovaní

Teplo rozširuje cievy aj miazgovody, chlad naopak spôsobuje ich zmrštenie. Takýmto rytmickým striedaním docielite lepšie prúdenie krvi aj lymfy. Pravidelnú návštevu sauny môžeme považovať za prevenciu mnohých zdravotných ťažkostí, problémy lymfatického systému nevynímajúc.

Podporiť prúdenie lymfy môžete aj kefovaním kože prírodnou kefou. Robte krúživé pohyby počas približne 5 až 10 minút. Masírujte v smere toku lymfy, teda od konca končatín smerom do stredu tela. Efekt sauny je možné čiastočne nahradiť striedavým sprchovaním teplou a studenou vodou.

Pri ťažších prejavoch postihnutia lymfatického systému (tzv. lymfedém) sa naopak sauna veľmi neodporúča a jej návštevu treba konzultovať s lekárom.

6. Dajte si masáž (ideálne lymfatickú)

Lymfatická masáž je jednou z možností, ako si uľaviť od ťažkostí s lymfatickým systémom. Jej výhodou je aj fakt, že jej účinnosť potvrdzujú súhrnné články (Vairo, 2009).

Akým spôsobom pôsobí masáž na lymfatický systém?

 • Zlepšenie prúdenia lymfy v lymfatickom systéme,
 • zrýchlenie transportu splodín metabolizmu preč z organizmu,
 • zmenšenie opuchu,
 • zníženie aktivity sympatiku, čo znamená celkové uvoľnenie organizmu a zmiernenie stresu.

Ak chcete skúsiť pre zmenu niečo akčnejšie, otestujte prístroje, ktoré pracujú na princípe podtlaku, jedná sa o prístrojovú lymfodrenáž, ktorá je vzhľadom na menšiu potrebu času terapeuta v priebehu terapie (len na začiatku pri tzv. otvorení lymfatických uzlín) lacnejšia. Prístrojová lymfodrenáž využíva na liečbu opuchov kompresívne návleky (nohavice, rukáv, vesta…).

Vnútri týchto návlekov sú komory, ktoré sa nafukujú podľa vopred nastaveného programu. Jednoduchým pravidlom je, že čím viac má návlek komôr, tým je terapia efektívnejšia. V týchto špeciálnych návlekoch si navyše môžete aj zacvičiť. Dávka energie nielen pre lymfatický systém bude teda dvojnásobná (Klauzová, 2010).

Čo v našom tele ovplyvňuje lymfatický systém a čo môže spôsobiť jeho zlé fungovanie?
obrázok z olympiahotel.eu

7. Stravujte sa pestro a vyberajte si nespracované potraviny bez zbytočných tukov

Jedálniček je jedným z najdôležitejších faktorov pre prevenciu mnohých chorôb a vedzte, že racionálna pestrá strava môže mať pozitívny vplyv aj na lymfatický systém. Vôbec nič nepokazíme, ak sa budeme stravovať podľa tzv. zdravého taniera, ktorý by nám mal zaručiť príjem všetkých dôležitých látok pre naše zdravie vrátane nenahraditeľných bielkovín.

Tiež by sme sa mali vyhýbať vysoko priemyselne spracovaným potravinám, ktoré sú často nechceným zdrojom cukru, soli a nekvalitných tukov. Medzi také potraviny patria hlavne cukrovinky, údeniny a všeobecne potraviny s vysokým obsahom soli, ktorá v organizme viaže vodu. Vysoký príjem nekvalitných tukov je ďalším faktorom, s ktorým sa musí lymfatický systém zložito vysporiadať.

Tak čo dnes urobíte pre svoju lymfu a celkové zdravie vy?

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
17 Páči sa mi Uložiť článok