Čo sú protizápalové potraviny a aký majú vplyv na zdravie človeka?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Čo sú protizápalové potraviny a aký majú vplyv na zdravie človeka?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • „Protizápalové potraviny“ obsahujú zlúčeniny pomáhajúce znižovať zápal v tele.
  • Patrí medzi ne napríklad zelenina, tučné ryby, ale aj cesnak či čierne korenie.
  • Okrem toho môžu mať prínos aj pre imunitný systém a podporu celkového zdravia.

Čo robí potravinu „protizápalovou“?

Ako prvé si poďme ujasniť, že nejde tak úplne o samotnú potravinu, ako o látku/látky, ktoré sú v nej obsiahnuté. Kľúčová je teda predovšetkým kvalita potraviny, ale aj množstvo a frekvencia, s akou sa vám objavuje na tanieri. Vyššie spomenutými látkami sú myslené spravidla zlúčeniny s protizápalovým účinkom, teda antioxidanty (neutralizujú voľné radikály, a tým chránia telo pred oxidačným stresom), polyfenoly (silné antioxidačné a protizápalové účinky), omega‑3 mastné kyseliny (imunomodul je ateroskleróza, psoriáza, astma a zápalové črevné poruchy).

Zápal je prirodzenou reakciou imunitného systému na poškodenie alebo infekciu a v určitej miere je pre normálne obranné funkcie organizmu potrebný. Ak je chronický, môže prispievať k rôznym ochoreniam, vrátane srdcových chorôb, cukrovky a autoimunitných ochorení. Zdravý organizmus si však zvláda zápalové a protizápalové póly dobre vyvažovať, „protizápalové potraviny“ majú väčšinou teda skôr podporný efekt.

Väčšie povedomie o vplyve stravy na celkové zdravie a prevenciu ochorení viedlo ľudí k hľadaniu potravín, ktoré môžu nastolenie tejto rovnováhy v tele podporovať. Aj preto sa potraviny s obsahom látok s protizápalovým účinkom stávajú stále populárnejšími (nielen na poli fitness sveta). Väčšina navyše pomáha aj s podporou imunitného systému či zdravia centrálnej nervovej sústavy a kardiovaskulárneho zdravia. Na obľúbenosti neuberá ani fakt, že sú niektoré z nich súčasťou tradičných spôsobov stravovania, ako je stredomorská strava, diéta MIND (Mediterranean‑DASH Diet intervencie for Neurodegeneratívne Delay) alebo DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension).

Na čo si dať pozor z hľadiska životného štýlu

Nie je prekvapením, že rovnako ako niektoré potraviny môžu podporne podporovať rovnováhu zápalových a protizápalových pólov, existujú aj také vplyvy, ktoré sa podieľajú na možnom náraste prozápalových procesov. Na čo si teda dať pozor?

  • Obezita: nadváha či obezita je často spojená s chronickým zápalom. Tukové tkanivo totiž produkuje zápalové látky, známe ako adipokíny, ktoré narúšajú rovnováhu medzi zápalovými a protizápalovými signálmi v tele. Tým môže prispievať k rozvoju rôznych ochorení spojených s chronickým zápalom, ako sú diabetes 2. typu alebo kardiovaskulárne ochorenia.
  • Nedostatok pohybu: pravidelný pohyb pomáha udržiavať rovnováhu a modulovať imunitný systém, čím reguluje nastavenie procesov smerom k protizápalovým reakciám. Pri sedavom životnom štýle hrozí vyššie riziko nadváhy, s čím sa spája práve vyššia hladina zápalových cytokínov, spojených napríklad s obezitou či kardiovaskulárnymi problémami.
  • Fajčenie: okrem toho, že cigarety (či už klasické alebo elektronické) obsahujú mnoho škodlivých látok, môžu tiež systematicky zvyšovať hladiny zápalových cytokínov v tele. O to ľahšie je jedinec ohrozený nielen ochoreniami dýchacej sústavy a kardiovaskulárnymi komplikáciami.
  • Nadužívanie alkoholu: chronická konzumácia alkoholu môže podporovať rozvoj zápalových procesov, a to najmä v tráviacom systéme.
  • Nadmerný stres: psychická záťaž má spravidla negatívny vplyv na endokrinný systém a imunitnú odpoveď tela. To môže opäť viesť k nadprodukcii cytokínov a prispievať k rozvoju rôznych ochorení spojených s chronickým zápalom, ako sú choroby srdca či gastrointestinálne problémy.
Čo sú protizápalové potraviny a aký majú vplyv na zdravie človeka?

10+ tipov na potraviny s obsahom látok s protizápalovým účinkom

Upozornenie: Pripomíname, že tieto (ani iné potraviny) nemožno chápať ako univerzálne riešenie pri zápalových stavoch. V ľudskom tele existuje prirodzená rovnováha medzi oxidačným a antioxidačným systémom a jej narušenie značí patologický stav, ktorý je nutné konzultovať s lekárom. Ide teda predovšetkým o odporúčania na potraviny, s ktorými môžete vyrovnanosť tejto bilancie, a prípadne aj liečbu, podporiť.

  1. Tučné ryby: ako losos, makrela a sleď, sú bohaté na omega‑3 mastné kyseliny, konkrétne EPA a DHA. Tieto látky sú kľúčové pre zdravie srdca, podporujú normálnu funkciu mozgu a majú protizápalové účinky. Pravidelná konzumácia tučných rýb je tiež spájaná s redukciou rizika kardiovaskulárnych ochorení.
  2. Orechy: obsahujú zdravé tuky, vitamíny, minerálne látky a najmä antioxidanty. Navyše ide o bohatý zdroj omega‑3 mastných kyselín a vlákniny, ktoré podporujú zdravie srdca a znižujú hladinu cholesterolu v krvi.
  3. Extra‑panenský olivový olej: je bohatý na mononenasýtené tuky a polyfenoly s protizápalovými vlastnosťami. Jeho pravidelná konzumácia je spájaná s ochranou srdca, reguláciou hladiny cholesterolu a podporou zdravia mozgu.
  4. Listová zelenina: ako špenát, mangold a kel. Tento typ zeleniny je plný antioxidantov, vitamínov a minerálnych látok, znižujúci zápalové procesy v tele, posilňujúci imunitný systém a prispievajúci k celkovému zdraviu.
  5. Brokolica: bohatá na sulforafán, teda na látku s protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami – prispieva k ochrane buniek pred poškodením.
  6. Lesné plody: čučoriedky, černice a brusnice sú plné antioxidantov, vitamínu C a vlákniny. Tieto látky nielenže podporujú zdravie srdca, ale tiež posilňujú imunitný systém a chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
  7. Kurkuma: obsahuje kurkumín s veľmi silnými protizápalovými a antioxidačnými účinkami. Pravidelná konzumácia kurkumy je spájaná s podporou zdravia kĺbov, znížením rizika niektorých ochorení a celkovým znižovaním zápalu. Podrobnejšie informácie nájdete v článku Kurkumin: účinky na zdravie, dávkovanie a možné riziká!
  8. Cesnak: ten obsahuje alicín, zlúčeninu s antimikrobiálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Môže vďaka tomu podporovať imunitný systém, znižovať riziko srdcových chorôb a pôsobiť antioxidačne.
  9. Čierne korenie: jeho obsah látky piperín veľmi účinne podporuje trávenie a pôsobí protizápalovo. Má tiež schopnosť zvyšovať vstrebávanie ďalších živín a poskytovať ochranu pred voľnými radikálmi.
  10. Zeler: táto koreňová zelenina je plná antioxidantov a flavonoidov, ktoré preukázateľne znižujú rovnováhu a posilňujú imunitný systém. Je tiež bohatý na vitamíny a minerálne látky.
  11. Medzi ďalšie príklady patria: avokádo, zelený čaj, papriky, niektoré druhy húb, horká čokoláda alebo paradajky.
Čo sú protizápalové potraviny a aký majú vplyv na zdravie človeka?

Príklad jedálnička zahŕňajúceho potraviny s obsahom látok s protizápalovým účinkom

Raňajky

Ovsené vločky s tvarohom/proteínovým práškom, banánom, vlašskými orechmi a medom.

Prečo? Ovsené vločky sú bohaté na rozpustnú vlákninu, banány obsahujú vysoké množstvo vitamínov a minerálnych látok, orechy poskytujú zdravé tuky a med má protizápalové účinky.

Obed

Losos na pare s brokolicovým šalátom a quinoou.

Prečo? Losos je bohatým zdrojom omega‑3 mastných kyselín, brokolica obsahuje vyššie zmienený sulforafán s protizápalovými vlastnosťami a quinoa poskytuje komplexné sacharidy, bielkoviny aj vlákninu.

Olovrant

Paprika s guacamole a knackebrötom

Prečo? Papriky sú plné vitamínu C a antioxidantov so silnými protizápalovými účinkami, knackebröt zaistí komplexné sacharidy. Avokádo aj cesnak sú navyše zdrojom zdravých mononenasýtených tukov a alicínu.

Večera

Kuracie prsia s bylinkovým korením, kuskusovým šalátom, paradajkami a špenátom.

Prečo? Kuracie prsia sú bohaté na bielkoviny (a nie sú zaradené do kategórie červeného mäsa) a kuskus poskytuje komplexné sacharidy a vlákninu. Paradajky obsahujú lykopén s protizápalovými vlastnosťami a špenát dodáva vitamíny a minerálne látky.

Čo si z toho odniesť?

Protizápalové potraviny sú také, ktoré obsahujú látky znižujúce zápal v tele a podporujú celkové zdravie – do tejto kategórie patria antioxidanty, polyfenoly a omega‑3 mastné kyseliny. Diétami bohatými na tieto potraviny, teda na ovocie, zeleninu, tučné ryby, olivový olej či orechy, sú stredomorská, DASH či MIND. Kľúčovým prvkom je ale (rovnako ako pri všetkom) predovšetkým vyváženosť a rôznorodosť jedálnička bohatého na všetky základné makroživiny, vitamíny a minerálne látky.

Microgreens: svieže a antioxidantmi nabité výhonky, ktoré lahodia nielen oku
Microgreens: svieže a antioxidantmi nabité výhonky, ktoré lahodia nielen oku
O microgreens už ste určite počuli – mladé zeleninové výhonky, ktoré sa konzumujú ešte predtým, ako dosiahnu štádiá mladej rastliny. Majú ale čo ponúknuť aj po nutričnej stránke ?
Čo sú antioxidanty a má zmysel hľadať ich v potravinách?
Čo sú antioxidanty a má zmysel hľadať ich v potravinách?
Čo presne sú antioxidanty, ako ovplyvňujú fungovanie ľudského tela a ako dopĺňajú vlastné antioxidačné systémy nášho tela? Zistite to v našom dnešnom článku.
Ako skladovať ovocie a zeleninu, aby si uchovali čo najviac vitamínov?
Ako skladovať ovocie a zeleninu, aby si uchovali čo najviac vitamínov?
Nevhodným skladovaním môžeme prísť o cenné živiny, ale aj o skvelú chuť ovocia a zeleniny. Na čo si dať pozor pri skladovaní ovocia a zeleniny?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.