Športová masáž: kedy je vhodná a ako ju správne urobiť?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Športová masáž: kedy je vhodná a ako ju správne urobiť?
obrázok od prostooleh na Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Svalové masáže boli praktizované už Hippocratom pred naším letopočtom.
  • Športová masáž pomáha športovcom podať lepší výkon a rýchlejšie zregenerovať po náročnej aktivite.
  • Masáži sa vyhnite, ak sa cítite chorí alebo vás trápi akútna svalová blokáda.

Masáž a jej prvé použitie

Masáž a jej využitie siaha dávno do histórie až do obdobia Mezopotámie. Už Hippokrates, žijúci okolo roku 400 pred n. l., presadzoval pozitívny vplyv trenia na stuhnutosť svalov. V 16. storočí francúzsky chirurg Ambrosie Paré potvrdil prínos masáže, a to najmä u pacientov po operáciách. Práve u nich volil masáže ako hlavný, opakovane osvedčený, liečebný postup.

A kde sa vzalo konkrétne slovo „masáž“? Kolískou je staroveké Grécko. Slovo „masáž“ pochádza z gréckeho slova „massé“, ktoré v preklade znamená „tvárna hmota“. Ako prvá sa športová masáž, ako oficiálna forma regenerácie, objavila v Amerike na olympijských hrách v roku 2012, kde mala veľký úspech, avšak jej šírenie prebiehalo aj na území ostatných kontinentov.

Čo všetko môže masáž ovplyvniť?

Masáž je v športe veľmi vítaným a vlastne najpoužívanejším prostriedkom regenerácie. Môžeme ju charakterizovať ako pôsobenie mechanických hmatov na celé ľudské telo. Ide o dotyk ruky maséra na telo masírovaného so stimulujúcim či liečebným zámerom. Konkrétne má masáž najčastejšie pripraviť športovcov na podanie určitého výkonu, zrýchliť alebo zdokonaliť zotavenie po športovom výkone či v priebehu tréningu a navyše sa hojne využíva aj na doliečenie drobnejších zranení. Všeobecne prispieva k regenerácii fyzického i psychického zdravia jedinca. Masáž totiž kladne ovplyvňuje:

  • prekrvenie, čím sa zlepšuje prívod kyslíka a potrebných výživných látok,
  • odstraňovanie únavových látok a splodín,
  • svalové napätie,
  • centrálny nervový systém,
  • psychické napätie,
  • kĺbovú pohyblivosť.

Inými slovami – môžeme hovoriť o mechanickom, biochemickom a reflexnom účinku masáže, ktoré si popíšeme nižšie.

Pozitívne účinky masáže

Určité druhy masáže potvrdzujú, že podľa použitých hmatov, ich smeru a intenzity, prípadne podľa použitého pomocného prostriedku, môžeme dosiahnuť odlišné ciele a až protichodné účinky. Všetky typy masáže však majú tieto rovnaké všeobecné účinky:

  • mechanický: funguje na princípe návratu krvi a miazgy z periférie do obehového centra,
  • biomechanický: má za následok začervenanie kože na miestach, kde je vykonávaný niektorý z hmatov vďaka rozšíreniu krvných vlásočníc a drobných ciev v koži,
  • reflexný: hovoríme o reakcii organizmu vo vzdialených oblastiach od miesta podráždenia vďaka odstredivej dráhe reflexného oblúka,
  • psychologický: vzniká ako reakcia na dotyk a má za následok celkové uvoľnenie a relaxáciu jedinca.

Všetky 4 vyššie uvedené všeobecné účinky sú prítomné v každej masáži, a to či už súčasne prebiehajúce, alebo následne idúce po sebe.

Druhy športovej masáže

Športová masáž má široké pole pôsobnosti, a preto je potrebné správne zvoliť jej konkrétny typ. Delíme ju na 5 základných typov:

  • Masáž prípravná: ide o celkovú masáž, ktorá sa vykonáva intenzívnym masírovaním svalstva aj s využitím všetkých vhodných variantov tepania. Niekedy sa tiež nazýva tréningová alebo kondičná.
  • Masáž pohotovostná: jej cieľom je pripraviť športovcov na podanie maximálneho výkonu, pričom sa v tréningových dňoch nepoužíva. Vykonáva sa iba pred štartom v súťaži (môže byť súčasťou rozcvičky).
  • Masáž medzi výkonmi: jej využitie nájdeme pri závodoch, súťažiach a zápasoch. Aplikuje sa v prestávkach medzi výkonmi. Je kombináciou masáže odstraňujúcej únavu a masáže pohotovostnej, športovec sa pri nej však nesmie dokonale uvoľniť.
  • Masáž odstraňujúca únavu: ideálne by malo ísť o masáž celkovú trvajúcu najmenej 40 minút. Mala by byť poskytovaná 1‑2‑krát týždenne podľa dohody a miery únavy športovcov. V najlepšom prípade by po nej nemala nasledovať žiadna činnosť.
  • Liečebná masáž: má za cieľ doliečiť drobné ochorenia a zranenia športovcov. Prebieha po porade s odborníkom.

Cieľ športovej masáže

Športová masáž používaná vo výkonnostnom športe by mala mať jasne stanovený cieľ a zámer svojej aplikácie. Tento cieľ je závislý od konkrétneho jedinca a jeho aktuálnej pozície v športovej príprave – či sa nachádza v tréningovom, závodnom či odpočinkovom období. Medzi najdôležitejšie ciele masáže radíme:

  • prípravu na športový výkon (tréning, súťaž, závod, zápas),
  • pomoc pri rozcvičovaní aj počas dlhšie trvajúcej (viackolovej) súťaže,
  • pomoc pri strečingu,
  • podporu zotavovacích procesov po záťaži,
  • navodenie pocitu psychickej pohody a relaxácie,
  • špecifickú pomoc pri doliečovaní zranení po schválení príslušným odborníkom.
Športová masáž: kedy je vhodná a ako ju správne urobiť?
obrázok na Freepik

A aké sú indikácie a kontraindikácie športovej masáže?

Športová masáž je hojne využívaná, či už na podporu podania maximálneho výkonu, alebo po intenzívnej športovej záťaži na uvoľnenie namáhaných svalov, upokojenie organizmu a urýchlenie regenerácie tkanív. Masáž je teda žiaduca v:

  • príprave pred športovou záťažou,
  • regeneráciu a uvoľnenie po výkone.

Existujú však určite prípady, keď sa v žiadnom prípade neodporúča masáž podstúpiť, a to:

  • akútne prechladnutie (kašeľ, nádcha, zvýšená telesná teplota),
  • infekčné ochorenie,
  • zápalové ochorenia,
  • akútna svalová blokáda,
  • kožné ochorenie,
  • závažnejšie krvácavé stavy,
  • bezprostredne po jedle (1‑2 hodiny).

Masážne techniky

V športovej masáži delíme masérske hmaty podľa spôsobu predvedenia do 6 základných skupín, a to:

  • trenie – obvykle sa pohyb vedie od vzdialenejších miest k stredu, ale môže byť aj krúživý a vo viacerých smeroch,
  • miesenie – slúži na uvoľnenie mäkkých tkanív (masáž dlhých svalov),
  • roztieranie – podobá sa treniu, ale sila je tu väčšia prestupujúca do väčšej hĺbky,
  • tepanie – ide o rýchle striedavé údery do svalu,
  • chvenie – tu je potrebné úplné uvoľnenie svalov, ktorým sa následne zlepší prekrvenosť,
  • pohyby v kĺboch – ide o mierne zväčšovanie rozsahu pohybu v kĺboch za aktívneho pôsobenia maséra.

Každá z techník má svoj význam, a preto je vhodné vybrať si medzi odborníkmi takého, ktorý naozaj rozumie tomu, kedy a presne akú z nich zvoliť, aby mala svoj vytúžený efekt. V dnešnej dobe sa na trhu objavuje množstvo masérov, ktorí majú iba masérsky kurz. Určite je výhodou, ak budete voliť skôr znalca, ktorý sa okrem iného venuje práve aj pohybu (či už priamo z lekárskeho odvetvia alebo športového), pretože dokáže lepšie zhodnotiť aktuálnu funkčnosť a potreby vášho tela. Podľa toho vám navyše odporučí, ako často by ste mali masáž podstupovať (aj keď v dnešnej dobe je to skôr otázka času a financií).

Masážne prostriedky

Masážne prostriedky sú neoddeliteľnou súčasťou masérskeho vybavenia. Pri ich výbere je nutné brať do úvahy niekoľko faktorov. Masážny prostriedok by mal byť volený tak, aby nespôsoboval protichodné účinky, než na ktoré je masáž určená a zároveň aby nijako nevadil samotnému klientovi (alergia, vôňa a pod.). Mal by kladne podporiť pôsobenie masáže, byť kĺzavý, po masáži dobre odstrániteľný a vhodne zvolený vzhľadom na teplotu prostredia. Medzi masážne prostriedky môžeme radiť:

Čo si z toho odniesť?

Masáž má dlhoročnú históriu a už od začiatku sa používala ako liečebná metóda. Dokáže totiž ovplyvniť telesnú zložku, a to najmä svalovú stuhnutosť a prekrvenie tkanív, i duševnú zložku, a to hlavne psychické napätie. V športe si našla svoje nenahraditeľné miesto. Rozlišuje sa na určité druhy a každý z nich má iný vplyv na telo športovca. Masáž sa vyberá so stanoveným cieľom a zámerom podľa jej vplyvu pôsobenia.

Existuje množstvo masážnych techník a prostriedkov, ktoré je opäť vhodné voliť podľa rozpoloženia klienta a prostredia, kde sa nachádza.

Pomáha terapia červeným svetlom so športovou regeneráciou?
Pomáha terapia červeným svetlom so športovou regeneráciou?
Terapia červeným svetlom je stále populárnejšia metóda, ktorá nachádza využitie nielen v športe. Ako podporuje regeneráciu a má potenciál zvýšiť športovú výkonnosť?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Dnes si predstavíme najefektívnejšie cviky na vytvarovanie, posilnenie a zosilnenie prednej strany stehien!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Ako správne a efektívne cvičiť ramená? Na to sa zameriame v dnešnom článku!
Tepová frekvencia pri behu: ako si podľa nej naplánovať tréning?
Tepová frekvencia pri behu: ako si podľa nej naplánovať tréning?
Tepová frekvencia o nás pri behu prezradí množstvo dôležitých informácií, môžeme podľa nej tiež sledovať dlhodobý progres. Ako na to a akým spôsobom ju môžeme zmerať?
Prečo je plank skvelý cvik a ako ho cvičiť správne
Prečo je plank skvelý cvik a ako ho cvičiť správne
Plank patrí medzi cviky, s ktorými sa stretol prakticky každý z nás. Aké sú jeho hlavné výhody a ako ho správne cvičiť?
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Svalová horúčka: čo ju spôsobuje a ako ju riešiť?
Svalová horúčka: čo ju spôsobuje a ako ju riešiť?
Svalová horúčka ja stav po vyčerpávajúcom fyzickom výkone. Prejavovať sa môže nevoľnosťou, bolesťou svalov a únavou. Ako vzniká svalová horúčka a dá sa jej predchádzať?