Namáčané vs. klasické orechy, ako to s nimi vlastne je?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáre
Namáčané vs. klasické orechy, ako to s nimi vlastne je?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Orechy sú kvalitným zdrojom vlákniny, zdraviu prospešných tukov a rastlinných bielkovín.
  • Výskumy naznačujú, že ich konzumácia môže podporiť reguláciu telesnej hmotnosti a pomôcť znížiť riziko určitých zdravotných komplikácií, vrátane kardiovaskulárnych ochorení.
  • V posledných rokoch popri surových či pražených orechov vzrastá popularita tých namáčaných.

Možno ste už v pár receptoch alebo na internetových fórach zahliadli, že namočenie orechov, najčastejšie do vody pár hodín pred konzumáciou, má zlepšiť ich chuť, nutričné hodnoty a znížiť množstvo antinutričných látok. V tomto článku tento nový trend predstavíme, jeho benefity a mýty a konečne ho porovnáme so surovými orechmi.

Namáčanie orechov? A prečo?

Klasické“ surové orechy sú všeobecne minimálne spracované. Ide spravidla o celé, nespracované kusy, so všetkými vyššie spomínanými živinami, teda zdravými tukmi, vlákninou, vitamínmi alebo bielkovinami. Mnoho ľudí z tohto dôvodu volí práve surové orechy pred praženými, ktoré môžu byť síce chutnejšie, ale proces pri vysokých teplotách môže  podľa intenzity a dĺžky degradovať tieto nutrienty.

Lenže bez aspoň nejakého tepelného spracovania môžu orechy v niektorých prípadoch obsahovať telu nebezpečné baktérie. A práve tu nastupuje na scénu namáčanie, ktoré má, okrem iného, aj túto hrozbu eliminovať.

Postup je veľmi jednoduchý. Na noc alebo aspoň na niekoľko hodín vložíte orechy do misky, pridáte teplú (nie horúcu) vodu či mlieko na kompletné ponorenie a na každých 140 gramov prisypete asi 1 lyžičku soli. Potom misku zakryjete a necháte na požadovaný čas stáť. Potom scedíte, opláchnete, osušíte papierovou utierkou a môžete hneď konzumovať.

Pravda alebo mýtus?

Benefitov by podľa mnohých internetových stránok malo byť dosť, ale čo je na nich pravdivé?

  1. Chuť: namáčanie má naozaj zlepšiť chuť orecha, predovšetkým z dôvodu, že voda či mlieko odstraňujú už počas prvých 20 minút prach a ostré triesloviny. Aj vďaka tomu dôjde k eliminácii časti horkosti, ktorá je niekedy spojená napríklad s mandľami a vlašskými orechmi. Zníženie obsahu tanínov navyše dodáva jemnejšiu a krémovejšiu chuť. Posúdenie necháme z dôvodu individuality chutí na vás.
  2. Nutričná hodnota: namáčanie orechov môže uľahčiť ich žuvanie, čím by sa potenciálne zvyšovala ich nutričná hodnota – krájanie a žuvanie pomáha ľuďom lepšie a intenzívnejšie vstrebávať živiny. Surové orechy mávajú tvrdšie štruktúry a môže sa stávať, že sú prehĺtané v pomerne veľkých kúskoch, a tým využitie znižujú. Pokiaľ sa vám však nechce prechádzať zdĺhavým procesom namáčania, stačí myslieť na dostatočné rozžuvanie potravy.
  3. Mixovanie a ďalšia úprava: tvrdšie orechy, ako sú mandle, sa po namočení budú oveľa ľahšie mixovať. V prípade, že k mixu pridáte čistú vodu (tá, v ktorej boli orechy namočené, v sebe má odstránený prach a iné nežiaduce zvyšky), ľahko a lacno získate orechové mlieko so smotanovou chuťou.
  4. Obsah antinutrientov: jedným z problémov surových orechov je tiež to, že sú (aj pre nedostatočné rozžuvanie) náročné na trávenie – obsahujú niekoľko antinutrientov. Tie sa budú líšiť orech od orecha, ale môžu zahŕňať oxaláty, vyššie zmienené triesloviny či kyselinu fytovú, ktorá sa viaže s meďou, horčíkom, vápnikom, železom a zinkom. Ponorením orechov do vody či mlieka by sa podľa niektorých zdrojov malo množstvo práve týchto antinutrientov znížiť. Štúdia z roku 2020 však dokazuje, že ide iba o minimálny pokles, ktorý nemá takmer žiadny vplyv.
  5. Obsah mikronutrientov: tvrdenia v laickej literatúre naznačujú, že namáčanie orechov tiež zvyšuje dostupnosť minerálnych látok. Štúdia tímu novozélandskej univerzity v Otagu prišla k záveru, že namáčanie môže v skutočnosti znižovať hladiny živín v orechoch, konkrétne železa, vápnika a zinku. Najväčší pokles zaznamenali sekané orechy, podiel vápnika v nich klesol až o 25 %.

Porovnanie s klasikou

Orechy sú uvedené v mnohých jedálničkoch predovšetkým ako skvelý zdroj zdravých tukov. Samostatne ale majú ďalšie, nepopierateľné benefity. Mandle podporujú zdravie čriev, pretože napomáhajú rastu prospešných črevných baktérií, vrátane druhov BifidobacteriaLactobacillus, navyše sú obzvlášť bohaté na vitamín E, ktorý prispieva k obvyklej funkcii imunitného systému a bunkovej komunikácii. Kešu sú zdrojom živín nevyhnutných pre zdravie kostí, vrátane bielkovín, vitamínu K, horčíka a mangánu. Navyše prehľad piatich štúdií zistil, že konzumácia kešu viedla k významnému zníženiu krvného tlaku a hladín triglyceridov. A arašidy sú zase bohatým zdrojom rastlinných bielkovín, majú vysoký obsah kyseliny listovej (vitamín B) a štúdie navyše ukazujú, že strava bohatá na orechy, vrátane arašidov, môže prospievať zdraviu srdca.

Ako sme spomínali v predchádzajúcich riadkoch, o namáčaní ako takom bohužiaľ nie je dostatok štúdií a prieskumov, ktoré by uspokojivo potvrdzovali zvýšenie týchto benefitov ani zázračné odstránenie všetkých antinutričných látok. Pravdou je, že môžu eliminovať prebytočný prach, zlepšiť chuť, znížiť horkosť a zjednodušiť žuvanie, s čím súvisia aj ostatné vyššie spomínané výhody a prednosti v podobe vyššej nutričnej hodnoty alebo ľahšieho trávenia.

Pokiaľ teda naozaj lipnete na chuti, chcete si pripraviť orechové mlieko alebo mať jednoduchšie rozhryznutie a mixovanie, je namáčanie to pravé pre vás. V prípade, že nechce alebo nemáte čas, myslite hlavne na dostatočné rozžuvanie jednotlivých kusov.

Čo si z toho odniesť?

Namáčanie orechov je trendom poslednej doby, sľubujúcej zázraky, čo sa zlepšenie chuti, nutričných hodnôt alebo zníženie toxínov a ďalšieho týka. Hoci niektoré benefity naozaj sú overené a je na mieste pre ne začať orechy namáčať, iným chýba dostatočné vedecké podloženie a je potrebných viac výskumov na ich potvrdenie. Niekoľko z nich navyše súvisí iba so správnym a dostatočným rozžuvaním orechov, preto naň vždy, či už s namočenými alebo surovými a praženými orechmi, myslite.

10 zdrojov zdravých tukov: Rozšírte svoj jedálniček o ryby, orechy alebo čokoládu
10 zdrojov zdravých tukov: Rozšírte svoj jedálniček o ryby, orechy alebo čokoládu
Mýtus, že tuk spôsobuje priberanie, sme už dávno vyvrátili. Možno vám však pomôže pripomenúť si, aké zdroje sú tie kvalitné. Viete napríklad, že čokoláda môže byť bežnou súčasťou aj redukčného jedálnička?
Ktoré orechy sú najlepšie pre fitness výživu?
Ktoré orechy sú najlepšie pre fitness výživu?
Pri výbere orechov sa často pýtame, ktorý druh je vlastne ten najzdravší. Dá sa to vôbec povedať? Čím vynikajú jednotlivé druhy orechov po výživovej stránke a ktorý je nutrične najhodnotnejší?
Orechové maslá a krémy: Aké si vybrať a môžem si ich dopriať aj počas chudnutia?
Orechové maslá a krémy: Aké si vybrať a môžem si ich dopriať aj počas chudnutia?
Orechové maslá si vďaka obsahu zdraviu prospešných tukov a ďalších látok vydobyli svoje čestné miesto na poli zdravej výživy. Ako sa ale zorientovať v ich sortimente a je táto pochúťka vhodná aj pri chudnutí?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.