Orechové maslá a krémy: Aké si vybrať a môžem si ich dopriať aj počas chudnutia?

Aktin Redakce
Aktin Redakce 18. 1. 2022
Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Orechové maslá a krémy: Aké si vybrať a môžem si ich dopriať aj počas chudnutia?

Orechové maslá si vďaka obsahu zdraviu prospešných tukov a ďalších látok vydobyli svoje čestné miesto na poli zdravej výživy. Ich popularite nahráva aj neodolateľná chuť. Predstavujú totiž pohotovú pochúťku, ktorú si môžete vychutnať len tak na lyžičke, ale výborne doplnia aj obilninové kaše, skvelo chutia na pečive, len tak k ovociu alebo ako prísada do pečenia.

Štúdie taktiež potvrdili, že pravidelná konzumácia orechov prispieva k udržaniu normálnej hmotnosti. Aj tu však záleží na množstve – orechy sú totiž okrem mnohých cenných živín aj bohatým zdrojom energie a aj orechové maslá tak treba do jedálnička zaraďovať s rozumom.

 • Podrobné informácie o tom, ako vám orechy pomáhajú nepriberať, sa dozviete tu

 • Ako sa líši orechové maslo, krém a nátierka? Všetko nájdete v našom ďalšom článku

100% orechové maslá – klasika, ktorá nikdy nesklame

Pod označením „orechové maslo“ nájdete produkty, ktoré obsahujú iba orechy – naozaj, iné ingrediencie v nich nemajú čo robiť. A práve pri týchto 100 % orechových maslách môžete najlepšie využiť ich zdraviu prospešný potenciál. Odmenou vám budú kvalitné nenasýtené mastné kyseliny a mnoho vitamínov, minerálnych i ďalších dôležitých látok.

Ale pozor – všetky orechové maslá nie sú rovnaké – poďte sa na jednotlivé druhy pozrieť trochu podrobnejšie.

Arašidové maslo

Arašidové maslo je doslova evergreen. História jeho výroby siaha až do ríše Inkov a stavím sa, že dnes ťažko nájdete niekoho, kto by o ňom ešte nepočul. Vedeli ste však, že sa arašidy neradia medzi orechy, ale strukoviny? S orechmi však majú podobné vlastnosti – čo si teda môžeme o zložení arašidového masla povedať?

Arašidové maslo 100 % Hodnoty na 100 g
Energetická hodnota 2596 kJ / 627 kcal
Tuky 51,7 g
 • z toho nasýtené mastné kyseliny

7,5 g
Sacharidy 11,8 g
 • z toho cukry
4,8 g
Bielkoviny 25,2 g
Vláknina 6,8 g
Soľ 0 g

Iste ste si všimli, že viac ako polovica obsahu masla je tvorená tukom s vysokým podielom nenasýtených mastných kyselín. Veľmi slušný je aj obsah bielkovín – zo všetkých orechových masiel sa môže to arašidové pýšiť ich vôbec najvyšším zastúpením. Arašidy sú aj zdrojom vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov, napr. vitamínu E, B1, B3, mangánu, horčíka, železa, zinku, medi alebo polyfenolov.

 • Chcete si na arašidové maslo posvietiť skutočne do detailu? Potom je náš ďalší článok presne pre vás

Orechové maslá a krémy: Aké si vybrať a môžem si ich dopriať aj počas chudnutia?

Mandľové maslo

Mandľové maslo je veľmi obľúbené pre svoju lahodnú sladkú chuť. Čo ďalšie vám však ponúkne?

Mandľové maslo 100 % Hodnoty na 100 g
Energetická hodnota 2503 kJ / 598 kcal
Tuky 52,5 g
 • z toho nasýtené mastné kyseliny

4 g
Sacharidy 21 g
 • z toho cukry

4,9 g
Bielkoviny 21 g
Vláknina 10 g
Soľ 0 g

Aj pri mandľovom masle tvoria viac ako polovicu jeho obsahu tuky s vynikajúcim zložením – mandle totiž obsahujú vôbec najmenšie množstvo nasýtených tukov zo všetkých druhov orechov. Oproti arašidovému maslu v ňom nájdete aj podstatne viac sacharidov a o niečo menej bielkovín. Za zmienku stojí aj jeho vysoký obsah vlákniny a vitamínu E, ktorý je dôležitým antioxidantom.

Orechové maslá a krémy: Aké si vybrať a môžem si ich dopriať aj počas chudnutia?

Kešu maslo

Kešu maslo uspokojí aj skutočných fajnšmekrov – jeho špecifická chuť je totiž nezameniteľná. Ako je to ale s výživovými hodnotami?

Kešu maslo 100 % Hodnoty na 100 g
Energetická hodnota 2402 kJ / 574 kcal
Tuky 46 g
 • z toho nasýtené mastné kyseliny

9 g
Sacharidy 33 g
 • z toho cukry

5 g
Bielkoviny 15 g
Vláknina 3,3 g
Soľ 0 g

Kešu maslo sa vyznačuje najvyšším podielom sacharidov – tvorí takmer tretinu jeho obsahu. Naopak obsah tukov je v tomto masle o niečo nižší. Kešu orechy sú vynikajúcim zdrojom horčíka, zinku a medi. Pri skladovaní sa môže olejová zložka ľahko oddeliť od zvyšného obsahu masla, čo ale nie je problém. Stačí jednoducho premiešať a bez obáv ďalej vychutnávať.

Zaujíma vás, čím vynikajú aj ďalšie druhy orechov? Prečítajte si náš článok Ktoré orechy sú najlepšie pre fitness výživu?

Orechové maslá a krémy: Aké si vybrať a môžem si ich dopriať aj počas chudnutia?

Ochutené orechové krémy

Medzi ochutené orechové krémy sa radia také výrobky, ktoré okrem orechov obsahujú ešte ďalšie zložky a v tomto prípade sa rozhodne oplatí posvietiť si na zloženie – jednotlivé produkty sa totiž môžu značne líšiť. Pozornosť zamerajte najmä na lacné tukové náhradky (palmový, palmojadrový, kokosový olej), množstvo pridaného cukru alebo obsah „zbytočných“ prídavných látok maskujúcich pochybnú kvalitu výrobku.

Rozhodne to však neznamená, že by bola táto skupina výrobkov nejakým spôsobom podradná. Chuť krému totiž razom vystrelí na úplne inú úroveň a pri použití kvalitných ingrediencií neutrpí ani hodnota samotného produktu. Vyskúšať môžete krémy so širokou paletou príchutí – tak ktorý bude váš favorit?

Orechové maslá a krémy: Aké si vybrať a môžem si ich dopriať aj počas chudnutia?

Orechové krémy obohatené o proteín

Niektoré krémy môžu byť navyše obohatené o proteín – v prípade našich Cheat Spreadov je použitý výhradne kvalitný mliečny či srvátkový proteín a výrobky sú úplne bez obsahu umelých sladidiel, umelých aróm, umelých farbív alebo konzervantov. Ochutnali ste už všetky?

Orechové maslá a krémy: Aké si vybrať a môžem si ich dopriať aj počas chudnutia?

Orechový krém naslano. Čože?

Že orechové krémy musia byť len sladké? Ani omylom. Vo výrobni Vilgainu totiž vznikla naozajstná rarita – orechový krém s príchuťou kyslej smotany s cibuľkou. Táto dobrota sa pýši 95 % obsahom mandlí, ktoré jej dodávajú lahodnú a krémovú chuť. Krém môžete využiť napríklad do šalátov, na grilovanie, ako dip, alebo ako alternatívu klasického chleba s masťou. Stále váhate? Mrknite na recenzie, kde tento krém dostal 5/5 hviezdičiek. Náhoda? Nemyslím si.

Vzhľadom na svoju obľubu však nemohol tento produkt zostať osamotený – dnes ho tak môžete vyskúšať aj v príchuti BBQ Slanina, v ktorom si vychutnáte lahodnú chuť slaniny aj napriek tomu, že je tento krém 100 % vegan!

Orechové maslá a krémy: Aké si vybrať a môžem si ich dopriať aj počas chudnutia?

Chcete maslo v prášku? Praktický pomocník vhodný aj pri chudnutí

Z predchádzajúcich riadkov ste sa dozvedeli, že hoci sú orechové maslá a krémy nepochybne zdraviu prospešné, s ich množstvom by ste to vzhľadom na vysokú kalorickú hodnotu nemali preháňať. Čo ak sa ale práve snažíte schudnúť a radi si na chrumkavom pečive doprajete poriadnu vrstvu orechového masla?

Potom musíte rozhodne vyskúšať arašidové maslo v prášku. Je totiž bohatým zdrojom bielkovín a oproti klasickému arašidovému maslu obsahuje menej ako tretinu tuku. Ďalšou výhodou je jeho všestranné využitie – sami si totiž môžete vytvoriť požadovanú konzistenciu a pridať ho tak ako zálievku do šalátu či kaše, alebo si ho natrieť na chlieb. Ďalšie informácie a tipy na 5 jednoduchých receptov, vďaka ktorým si toto maslo zamilujete, nájdete v našom ďalšom článku. Na porovnanie nutričných hodnôt klasického a práškového arašidového masla sa môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke:

Hodnoty na 100 g Arašidové maslo 100 % Arašidové maslo v prášku
Energetická hodnota 2596 kJ / 627 kcal 1619 kJ / 387 kcal
Tuky 51,7 g 14 g
 • z toho nasýtené mastné kyseliny

7,5 g 2 g
Sacharidy 11,8 g 17 g
 • z toho cukry

4,8 g 9 g
Bielkoviny 25,2 g 48 g
Vláknina 6,8 g 14 g
Soľ 0 g 0,03

Orechové maslá a krémy: Aké si vybrať a môžem si ich dopriať aj počas chudnutia?

Čo si z toho odniesť?

Orechové maslá a krémy si čestné miesto vo vašom jedálničku rozhodne zaslúžia – vynikajú totiž vysokým obsahom zdraviu prospešných mastných kyselín, mikroživín a ďalších dôležitých látok. Za maslá však môžete považovať také výrobky, ktoré obsahujú iba orechy – v prípade ďalších pridaných ingrediencií ide o orechové krémy. Tie však nemusia byť samy o sebe podradné, naopak môžu často ponúknuť obohatenie o bielkoviny alebo ďalšie látky. Vždy záleží na kvalite použitých ingrediencií.

Pozornosť si rozhodne zaslúžia aj novinky ako orechový krém naslano alebo arašidové maslo v prášku – to vyniká vysokým obsahom bielkovín a nižším množstvom tuku. Skvelé je na ňom aj to, že si sami môžete zvoliť požadovanú konzistenciu, a tak z neho vykúzliť takmer čokoľvek.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
Páči sa mi Uložiť článok