Lekárske prehliadky: prečo ich nepodceňovať a na čo máte nárok?

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Lekárske prehliadky: prečo ich nepodceňovať a na čo máte nárok?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Preventívna starostlivosť je dôležitá nielen pre ochranu zdravia samotného jedinca, ale aj pre efektívny sociálno‑ekonomický chod štátu.
  • Preventívne lekárske prehliadky spadajú do tzv. sekundárnej prevencie a ich účelom je včas odhaliť možné ochorenia.
  • Každý občan s platným zdravotným poistením má zo zákona nárok na určený systém pravidelných prehliadok.

Čo je to prevencia a prečo je dôležitá?

S ľahším či ťažším ochorením sa v živote stretol takmer každý. Choroba zjednodušene označuje narušenie alebo zmenu funkcie jedného alebo viacerých orgánov či iných telesných štruktúr a môže byť spôsobená vnútornými i vonkajšími vplyvmi. Postihnutý človek môže pri chorobe trpieť nepohodlím, bolesťami, zníženou kvalitou života a mnohými ďalšími nepríjemnými prejavmi – dopad ochorenia je však oveľa širší a môže ovplyvniť celú spoločnosť.

Choroba spôsobuje absenciu detí vo vzdelávacích zariadeniach, u dospelých neschopnosť pracovať a jej ekonomické dopady na zdravotníctvo sú tiež nezanedbateľné. Je preto v záujme každého štátu a spoločnosti, aby sa snažili chorobám svojich občanov čo najlepšie predchádzať. Práve na tento účel vznikol systém prevencie.

Aké druhy prevencie existujú?

Prevencia chorôb zahŕňa mnoho faktorov a je rozdelená na niekoľko druhov – zameriava sa na oblasti od minimalizácie vystavenia sa rizikovým faktorom až po zamedzenie/spomalenie progresie (zhoršovania) ochorenia.

  • Primordiálna prevencia: tento druh prevencie cieli na pestovanie zásad zdravého životného štýlu a obmedzenie faktorov, ktoré zvyšujú riziko rozvoja ochorenia. Patria sem napr. odporúčania týkajúce sa vyváženej stravy, pohybu, dôslednej hygieny atď.
  • Primárna prevencia: prichádza na rad, ak už nejaké rizikové faktory existujú. Snaží sa o ich úplné odstránenie alebo aspoň oddialenie rozvoja ochorení, ktoré môžu byť týmito vplyvmi spôsobené. Príkladom môže byť úprava stravy a životného štýlu alebo predpis medikácie pri zvýšenom krvnom tlaku.
  • Sekundárna prevencia: sústredí sa na včasný záchyt ochorenia a zabránenie jeho progresie. Väčšina úkonov sekundárnej prevencie patrí do systému zdravotnej starostlivosti a cieli na skorú liečbu ochorení. Do sekundárnej prevencie sa zaraďujú napr. skríningové programy alebo preventívne lekárske prehliadky.
  • Terciárna prevencia: usiluje o obmedzenie progresie už prebiehajúceho ochorenia, zabránenie jeho opakovanému prepuknutiu. Primárnym cieľom je vrátenie pacienta do stavu pred vypuknutím choroby a v prípade, že to nie je možné, snaží sa aspoň o zachovanie čo najvyššej kvality pacientovho života.

Preventívne lekárske prehliadky

Ako už bolo spomenuté vyššie, preventívne prehliadky spadajú do sekundárnej prevencie. Ich cieľom je odhaliť možno začínajúce ochorenie a riešiť ho skôr, než závažne (či dokonca nevratne) poškodí zdravie pacienta. Schéma základných preventívnych prehliadok je hradená poisťovňou, hoci zadarmo tieto vyšetrenia rozhodne nie sú – treba zaplatiť služby lekárov, laboratórií, prevádzku prístrojov atď. Aj napriek týmto nákladom však štátu stojí za to, aby zdravie svojich občanov pravidelne monitoroval a chránil. Na čo teda máte v rámci hradenej zdravotnej preventívnej starostlivosti nárok? V časti nižšie sa pozrieme na stav u bratov Čechov.

Dospelí

1. Praktický lekár

Dospelí majú na preventívnu lekársku prehliadku u praktického lekára hradenú zo zdravotného poistenia nárok 1‑krát za 2 roky. Táto prehliadka zahŕňa odobratie anamnézy a zistenie prípadných zmien zdravotného stavu cez pohovor s pacientom, odber a analýzu krvných vzoriek a moču, kontrolu hodnôt krvného tlaku, kontrolu stavu zraku a sluchu, orientačné posúdenie telesného zloženia cez BMI, vyšetrenie lymfatických uzlín, počúvanie srdca a pľúc či fyzikálne vyšetrenie brucha (pohmat). V závislosti od aktuálnych problémov je možné vyšetrenie doplniť o ďalšie úkony alebo odoslať pacienta k lekárovi s vyššou špecializáciou na daný problém.

2. Zubný lekár

Nárok na preventívnu prehliadku u stomatológa hradenú zo zdravotného poistenia máte v Čechách 2‑krát ročne. Pokiaľ je váš chrup dlhodobo v poriadku, môžete sa s lekárom dohodnúť aj na nižšej frekvencii, spravidla 1‑krát za rok. Je však vhodné vedieť, že vždy môžete využiť tieto 2 vyšetrenia za rok, a to najmä v prípade, keď je potrebné sledovať rozvíjajúci sa zubný kaz.

3. Gynekológia

Všetky ženy staršie ako 15 rokov by mali navštíviť gynekológa aspoň 1‑krát ročne – táto frekvencia návštev je tiež hradená zo zdravotného poistenia. Okrem fyzikálneho vyšetrenia a ultrazvuku by mal lekár odobrať vzorku tkaniva krčka maternice na laboratórnu kontrolu a vylúčenie rizika začínajúceho rozvoja nádorového ochorenia.

4. Kontrola činnosti srdca

Od 40 rokov máte 1‑krát za 4 roky nárok na vykonanie vyšetrenia EKG. Ten zaznamenáva elektrický potenciál srdcovej aktivity a môže odhaliť prípadné arytmie či iné patológie.

5. Mamograf

Mamografický skríning je veľmi dôležitým faktorom v prevencii nádorového ochorenia prsníka. Od 45 rokov máte na toto vyšetrenie nárok 1‑krát za 2 roky, pričom je opäť hradené zdravotnou poisťovňou. Od 25 rokov majú na toto vyšetrenie nárok aj ženy staršie ako 25 rokov, u ktorých sa nádorové ochorenie prsníka prejavilo v rodine, alebo vykazujú rizikové príznaky. Tu je však potrebné objednanie riešiť cez žiadanku od lekára.

Čo sa týka mladších žien, je vrelo doporučené absolvovať od 20 rokov 1‑krát ročne ultrazvukové vyšetrenie prsníka, ktoré ale nie je hradené zdravotnou poisťovňou. Asi 800 Kč (čo je približne 33 eur) ročne za prevenciu a prípadnú včasnú diagnostiku tohto ochorenia skutočne stojí. Aj ženy staršie ako 45 rokov si samozrejme môžu v intervale medzi hradeným vyšetrením uhradiť ďalšiu preventívnu kontrolu. V niektorých poisťovniach je možné si nechať toto vyšetrenie preplatiť nad rámec bežného zdravotného poistenia.

6. Prevencia karcinómu hrubého čreva

Od 50 rokov máte 1‑krát ročne nárok na preventívne vyšetrenie okultného krvácania v stolici, pričom tento prejav je jedným z prvotných signálov začínajúceho karcinómu hrubého čreva. Od 55 rokov je vyšetrenie hradené poisťovňou 1‑krát za 2 roky. V rámci predchádzania tomuto ochoreniu môžete využiť aj hradenú kolonoskopiu 1‑krát za 10 rokov.

Ďalšie odporúčané preventívne vyšetrenia

Okrem vyššie spomínaných vyšetrení je vhodné myslieť aj na kontrolu materských znamienok, a to ideálne 1‑krát ročne. Mužom od 45‑50 rokov sa odporúča tiež podstúpiť vyšetrenie na odhalenie karcinómu prostaty. Väčšina poisťovní dodatočne ponúka preplatenie týchto vyšetrení, vždy však záleží na podmienkach danej inštitúcie.

Lekárske prehliadky: prečo ich nepodceňovať a na čo máte nárok?

Deti

U detí sa dbá predovšetkým na sledovanie správneho vývoja a počas prvého roku ich života tak máte nárok hneď na 9 preventívnych prehliadok. Konkrétne ide o tieto vyšetrenia:

  • 1. preventívna prehliadka: spravidla do 2‑3 dní po prepustení z nemocnice
  • prehliadka v 14 dňoch,
  • prehliadka v 6 týždňoch,
  • prehliadka v 3 mesiacoch,
  • prehliadka v 4‑5 mesiacoch,
  • prehliadka v 6 mesiacoch,
  • prehliadka v 8 mesiacoch,
  • prehliadka v 10‑11 mesiacoch,
  • prehliadka v 12 mesiacoch.

Potom nasleduje prehliadka v 18 mesiacoch, v 3 rokoch, v 5 rokoch, v 7, 9, 11 rokoch, v 13 rokoch, 15 a 17 rokoch. Posledná prehliadka v 19 rokoch je tzv. výstupná, kedy jedinec odchádza od pediatra k praktickému lekárovi pre dospelých. Všetky vyššie spomenuté prehliadky zahŕňajú spravidla kontrolu vývoja, telesnej hmotnosti a výšky, odber a analýza moču a krvných vzoriek, aplikáciu základných očkovacích látok, vyšetrenie zraku, sluchu a reči, vyšetrenie krvného tlaku či fyzikálne vyšetrenie hmatom.

Deti do 1 roku absolvujú aj prvú prehliadku u stomatológa a na pravidelné preventívne prehliadky uňho majú nárok 2‑krát ročne. Dievčatá od 15 rokov by tiež mali absolvovať pravidelné ročné prehliadky u gynekológa (pozri dospelí).

Ako je to u nás na Slovensku?

Slovenský systém zdravotnej starostlivosti je v mnohých ohľadoch podobný tomu českému. V rámci jednotlivých odvetví sa však môžu niektoré nároky na preplatenie vyšetrení mierne líšiť. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky napr. uvádza po dosiahnutí 18 rokov nárok na preventívnu prehliadku u stomatológa iba 1‑krát ročne (v Česku 2‑krát). Test na okultné krvácanie v stolici je pacientom starším ako 50 rokov hradený iba 1‑krát za 2 roky (v Česku 1‑krát ročne). Pokiaľ sa teda chystáte podstúpiť preventívnu prehliadku, skontrolujte si tieto informácie na oficiálnych stránkach alebo sa poraďte priamo s lekárom.

Preventívna prehliadka nie je plytvanie časom

Možno máte dojem, že na preventívne prehliadky sa vlastne len chodíte s lekárom porozprávať, on si vás potom odškrtne a ide sa ďalej. Vyššie spomínaný text vám snáď objasnil dôležitosť týchto vyšetrení – ich účelom je odhalenie ochorenia vo fáze, keď ešte sami nie ste schopní si všimnúť prípadné prejavy. Práve v tejto fáze je však dôležité začať s vhodnou liečbou, pretože v opačnom prípade môže dôjsť k progresii choroby a možno aj nezvratným zmenám.

Čo si z toho odniesť?

Preventívne lekárske prehliadky sú v určitej schéme hradené zdravotnou poisťovňou a ich cieľom je včas odhaliť začínajúce ochorenie. Hradené vyšetrenia zahŕňajú napr. prehliadky u praktického lekára, stomatológa, gynekológa, kontrolu funkcie srdca, skríning onkologického ochorenia prsníka či prostaty alebo test na okultné krvácanie v stolici.

Keď teda budete nabudúce premýšľať, či vám za to rutinná návšteva lekára skutočne stojí, buďte si istí, že tento systém má v prevencii rozvoja ochorenia svoj zmysel a rozhodne sa ho neoplatí podceňovať.

Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
Psychohygiena: cesta za duševným zdravím
Psychohygiena: cesta za duševným zdravím
V dnešnej dobe nepremýšľame nad možnými duševnými problémami, kým naozaj neprídu, tobôž aby sme sa aktívne venovali, nech už akejkoľvek, prevencii našej osoby. Ale je to tak správne? Psychohygiena osvetľuje dôvody, prečo by sme sa o seba mali starať ešte skôr, než budeme naozaj musieť. Viac sa dozviete v tomto článku!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!