Možno patríte medzi zarytých odporcov cigariet, ale vodnú fajku si občas s priateľmi doprajete. Hovorí sa, že posedenie v čajovni s vodnou je to isté, ako keby sme vyfajčili niekoľko škatuliek cigariet. Zároveň môžeme počuť aj názory, že fajčenie vodnej fajky je naopak úplne bezpečné. Môže byť teda zdravšou alternatívou k cigaretám, alebo je v skutočnosti ešte horšie?
Čo sa v dnešnom článku dozvieme?
- Či sa líšia vdychované látky pri fajčení vodnej fajky od tých z cigariet.
- Akému množstvu cigariet zodpovedá vyfajčenie jednej fajky.
- Či je vodná fajka zdravšia a bezpečnejšia ako fajčenie cigariet.
Narghile alebo shisha. Aj pod týmito názvami môžeme poznať vodnú fajku
Fajčenie vodnej fajky má bohatú tradíciu v krajinách ako India, oblasť Blízkeho Východu alebo severnej Afriky, odkiaľ sa rozšírilo do celého sveta. Aj to je dôvod, prečo vodná fajka v rôznych častiach sveta vyzerá trochu odlišne a môžeme ju poznať aj pod mnohými miestnymi názvami ako je napríklad Narghile, Šíša, Hubble‑bubble, Hookah alebo Goza. Hlavné časti vodnej fajky spolu so spôsobom užívania ale zostávajú spoločné.
- Podstatou vzniku aerosólu (vdychovaného dymu) je zahrievanie tabaku rozpáleným uhlíkom alebo dreveným uhlím. Vznikajúci dym potom prechádza telom fajky do nádoby s vodou, vďaka ktorej je ochladzovaný a jeho inhalácia je príjemnejšia, čo prispieva k veľkému objemu vdychovaného dymu, ktorý sa dostane hlbšie do pľúc.
Vodné fajky naberajú na obľube. Môže za to napríklad ochutený tabak?
Oproti prostému fajčeniu cigariet býva tento spôsob fajčenia považovaný za kultivovanejší a spoločensky prijateľnejší. Zároveň je však zachovaný príjem nikotínu, ktorý pôsobí súčasne ako stimulant a relaxant. K atraktivite prispieva aj široký sortiment tabaku, ktorý podporuje pocit výnimočnosti celej seansy.
- Na fajčenie je najčastejšie určený špeciálny fermentovaný kúsok tabaku, ktorý je obohatený o glycerol (glycerín), ktorý tabak zvlhčuje a je zodpovedný za typickú farbu dymu. Nesmieme zabudnúť ani na ďalšie látky (melasu) a látky tvoriace atraktívnu chuť a vôňu, ktoré v obľúbenosti vodnej fajky hrajú kľúčovú úlohu. Takto pripravený tabak je známy pod názvom moassel (WHO, 2015).
Je tabakový dym škodlivejší ako ten z vodnej fajky?
V porovnaní s fajčením cigariet býva fajčenie vodnej fajky laickou verejnosťou všeobecne vnímané ako menej škodlivé, ba dokonca bez zdravotných následkov. Veľmi často sa v tejto súvislosti spomína „ochranný“ efekt vody, cez ktorú dym pri fajčení vodnej fajky prechádza, ktorý by mal údajne zachytiť škodlivé látky. Zakladá sa však toto tvrdenie na pravde?
- Chemickej analýze tabakového dymu z vodných fajok nebola doteraz venovaná taká pozornosť ako tomu z cigariet. Preto v ňom bolo zatiaľ identifikovaných menej chemických látok ako v cigaretovom. Čo je však najdôležitejšie z hľadiska jeho škodlivosti, je koncentrácia najnebezpečnejších látok (karcinogény ako polyaromatické uhľovodíky, decht, oxid uhoľnatý, ťažké kovy), ktorá je úplne porovnateľná, ba vyššia, než v tom cigaretovom (Shihadeh et al., 2015).
- Žiadnou štúdiou nebolo preukázané, že by prechod dymu cez vodu znižoval množstvo toxických látok, a tým aj nebezpečnosť tohto fajčenia. Ba naopak, priechod aerosólu cez vodu túto zmes ochladzuje a fajčiar je tak schopný dymu inhalovať viac a hlbšie do pľúc, čím sa môže zvýšiť vstrebávanie nebezpečných látok do organizmu (Hrubá, 2015).
Prijmeme viac škodlivých látok pri fajčení vodnej fajky alebo cigarety?
Celkový objem prijatých škodlivín z vodnej fajky je závislý od mnohých faktorov ako spôsob inhalácie, veľkosť samotnej vodnej fajky, množstvo a druh použitého tabaku alebo médium na zahrievanie tabaku (drevené uhlie, uhlík). Ak sa pozrieme na množstvo prijatých škodlivín počas vyfajčenia jednej fajky jedným človekom v porovnaní s vyfajčením jednej cigarety, možno budeme nemilo prekvapení.
- Ak by fajčiar sám vyfajčil jednu fajku, vdýchne zhruba 90 litrov dymu (Shihadeh et al., 2004). Preto tento údaj nezabudnime vydeliť počtom ľudí, ktorí fajčia fajku s vami, a to aj pri ďalších údajoch nižšie, ako je obsah škodlivých látok alebo nikotínu. Pri vyfajčení jednej cigarety je to zhruba objem dymu 600 ml (0,5 – 1 liter) (Krebs et al., 2016). Fajčiar fajky tak vdýchne cca 100‑200‑krát väčší objem dymu v porovnaní s jednou cigaretou.
- Pri vyfajčení jednej fajky (cca 15 g tabaku) vznikne 30‑100‑krát viac dechtu a 17‑50‑krát viac oxidu uhoľnatého ako v prípade jednej cigarety. Veľmi rizikové je v tomto prípade zahrievanie tabaku uhlíkom, ktorého horením vzniká práve veľké množstvo oxidu uhoľnatého a ďalších toxických kovov ako ortuť alebo olovo (SZÚ, 2007).
- Aj obsah prijatého nikotínu môže byť veľmi rozdielny. Ochutené tabaky majú nižší obsah nikotínu ako tabaky bez príchute. Priemerný obsah nikotínu v 1 grame ochuteného tabaku je 1,8 – 6,3 mg v porovnaní s neochutenou verziou 30,0 – 41,3 mg. Pri rôzne veľkej jednorazovej dávke tabaku (10‑20 g) to tak môže dávať v priemere 75 mg a 500 mg nikotínu. Pri fajčení vodnej fajky niekoľkými ľuďmi súčasne to bude stále vyšší príjem nikotínu ako z jednej cigarety (cca 10 mg) (Maziak, 2005).
- Z týchto čísel vyplýva, že na prijatie rovnakej dávky nikotínu ako z jednej cigarety pri fajčení fajky prijmeme oveľa väčšie množstvo škodlivín. Komu teda ide o samotný príjem nikotínu, fajčenie cigariet je v tomto ohľade oveľa „efektívnejšie“.
Čo si z toho odniesť alebo zhrnutie na záver
Kvôli tomu, že si raz za čas doprajeme vodnú fajku s priateľmi, sa asi svet nezrúti. Návšteva kaviarne/čajovne raz týždenne, kde si sami doprajeme celú fajku, je však pomerne závažná. Príjem škodlivín sa tak v priemere dostane na také hodnoty, ako by sme každý deň v týždni vyfajčili niekoľko cigariet. Pozor teda na to, aby sa z fajčenia vodnej fajky nestala denná záležitosť alebo aby tento spôsob fajčenia nepredstavoval odrazový mostík na fajčenie cigariet. Závislosť na nikotíne môže mať postupný nástup.
Pri bežnej fajkárskej kratochvíli fajčiar prijme mnohonásobne viac škodlivých látok, ako je decht, oxid uhoľnatý, polycyklické aromatické uhľovodíky alebo ťažké kovy v porovnaní s jednou cigaretou. Jednorazové vyfajčenie fajky tak môže v prijatých škodlivinách hravo predstavovať niekoľko desiatok vyfajčených cigariet. Množstvo prijatého nikotínu sa naopak rovná niekoľkým cigaretám.
Fajčenie vodnej fajky rozhodne nie je zdravšou alternatívou k fajčeniu cigariet. Pravidelní fajčiari (či už cigariet, alebo vodných fajok) majú vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, diabetu II. typu, rakoviny pľúc a celého radu ďalších nádorov.