Včelí peľ: aký má význam vo výžive?

Komentáre
Včelí peľ: aký má význam vo výžive?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Peľ sa vyskytuje na rastlinách, kde je súčasťou ich pohlavných buniek. Včely ho potom spolu s nektárom prinášajú do úľa.
  • Včelí peľ obsahuje viac ako 200 rôznych zložiek, pre včelstvo slúži najmä ako zdroj bielkovín.
  • U malých detí je pri užívaní včelieho peľu odporúčané dbať na zvýšenú opatrnosť a konzultovať jeho zaradenie s lekárom.

Odkiaľ sa včelí peľ berie?

Peľ sa nachádza najmä na samčích pohlavných bunkách rastlín. Pri zbere nektáru (z kvetov) alebo medovnice (zo stromov) sa peľ zachytí na jemné chĺpky na tele včely, ktorá si ho počas tohto procesu formuje do malých „hrudiek“ na zadných nohách. Na tieto účely ho tiež mieša s malým množstvom nektáru a slinami s obsahom enzýmov. Tento peľ potom tvorí významnú zložku potravy dospelých včiel i lariev, najvýznamnejšou zložkou peľu sú potom pre včelstvo obsiahnuté bielkoviny.

Na zber peľu sa do úľa umiestni kovová doštička s malými otvormi, ktorými musia včely po prílete preliezť, a na ktoré sa zachytí peľ z ich zadných nôh. Táto doštička však môže byť v úli prítomná iba obmedzenú dobu, pretože po dlhšej dobe by mohlo dôjsť k ohrozeniu včelstva pre nedostatok bielkovinových zložiek v potrave.

Nutričné hodnoty včelieho peľu

Peľ obsahuje rozmanité množstvo látok a jeho konkrétne zloženie závisí aj od druhu rastliny, z ktorej pochádza. Bolo v ňom identifikovaných vyše 200 rôznych látok, ktoré môžu byť prospešné po nutričnestránke a tiež aj pre svoj bioaktívny charakter. Najvýznamnejšími zložkami sú najmä bielkoviny, voľné aminokyseliny, sacharidy, lipidy a voľné mastné kyseliny, fenolické zlúčeniny, enzýmy, koenzýmy, vitamíny a ďalšie bioaktívne prvky.

Priemerný obsah základných živín je znázornený v nasledujúcej tabuľke:

Zložka Množstvo (%)
Bielkoviny 22,7
z toho esenciálne aminokyseliny 10,4
Sacharidy 30,8
Lipidy 5,1
Polyfenoly 1,6
Karotenoidy > 1
Vitamíny 0,6

Z mikroživín obsahuje včelí peľ najmä látky ako vitamín E, prekurzory vitamínu A, vitamín D, vitamíny skupiny B (B1, B2, B6), alebo vitamín C. Je tiež zdrojom biotínu, rutínu, pantoténovej, nikotínovej, inositolovej a listovej kyseliny. Z minerálnych látok a stopových prvkov je to najmä sodík, horčík, vápnik, fosfor a draslík, zinok, meď, mangán, železo a selén.

Vzhľadom na obsiahnuté množstvo živín a tiež veľkosť konzumovanej porcie včelieho peľu (pozri ďalej) nemožno samozrejme túto potravinu pokladať za univerzálny zdroj spomínaných látok. Štúdie však ukazujú, že pri pravidelnej konzumácii môže byť vhodným doplnením vyváženého jedálneho lístka a zdraviu skutočne prospievať.

Rúzkový peľ vs. peľ perga 

Vyššie uvedené hodnoty sa týkajú peľu rúzkového, teda nespracovaného peľu vo forme guličiek. Pokiaľ včely peľ v úli uložia do bunky plástu, kde ho zakonzervujú tenkou vrstvou medu, vzniká tzv. „včelí chlieb“ alebo „perga“ a ide vlastne o fermentovanú formu rúzkového peľu.

Fermentovaný peľ má oproti peľu rúzkovému nižšie pH, obsahuje baktérie mliečneho kvasenia a mierne sa líši aj v profile esenciálnych aminokyselín. Vo fermentovanom peli je spravidla nižšia koncentrácia tryptofánu či valínu, naopak najvyššie zastúpenie tu má metionín. Pri niektorých zložkách fermentovaného peľu, ako bielkovín, glukózy a fruktózy, bola tiež pozorovaná lepšia stráviteľnosť než v prípade rúzkového peľu. Konkrétny obsah látok však výrazne závisí aj od druhu rastliny, z ktorej peľ pochádza. Čo sa týka ostatných živín, rozdiely medzi rúzkovým peľompergou sú len minimálne.

Včelí peľ: aký má význam vo výžive?

Ako môže konzumácia včelieho peľu podporiť zdravie?

1. Antioxidačné vlastnosti

Včelí peľ má podľa štúdií antioxidačný potenciál, a to najmä vďaka obsahu látok ako flavonoidy, karotenoidy, quercetin, kaempferol alebo glutatión. Výskum uvádza pozitívny vplyv najmä v oblasti ochrany pred nadmerným oxidačným stresom alebo zlepšenie stavu pri chronických infekciách. Je však potrebné poznamenať, že obsah týchto látok sa líši v závislosti od typu rastliny, z ktorých peľ pochádza.

2. Podpora ochrany srdca a cievneho systému

Pozitívny vplyv na cievny systém pramení najmä z vyššie spomínaných antioxidačných vlastností včelieho peľu, čo môže zabrániť nadmernému pôsobeniu voľných radikálov a oxidácii lipidových zložiek v krvnom riečisku. Samozrejme však ide iba o doplnkový efekt a zdravie srdca a ciev závisí najmä od optimálnej hmotnosti, vyváženého jedálnička a pravidelného pohybu.

3. Protizápalové účinky

štúdiách na hlodavcoch sa pomocou včelieho peľu dosiahlo zmiernenie zápalovej odpovede a jeho účinnosť bola dokonca prirovnávaná k niektorým bežným nesteroidným antiflogistikom ako fenylbutazón, indometacín, analgín alebo naproxén. Zdá sa, že vďaka obsahu antioxidačných a ďalších bioaktívnych látok môže včelí peľ podporovať zníženie produkcie zápalových látok ako sú kyselina arachidónová alebo tumor nekrotizujúcy faktor (TNF).

Na overenie týchto účinkov je však nevyhnutné výskum zopakovať s ľudskými respondentmi.

4. Antimikrobiálny potenciál

Obsah flavonoidov kvercetínu a kaempferolu nahráva teóriu o antimikrobiálnych vlastnostiach včelieho peľu. Vykonané štúdie antimikrobiálnu a antifungálnu schopnosť skutočne potvrdili, išlo však iba o pokusy in vitro (v skúmavke). Na potvrdenie tohto efektu je preto tiež potrebný ďalší výskum.

Ako včelí peľ užívať?

Peľové zrná po konzumácii v tráviacom trakte napučiavajú vzhľadom na absorpciu vody, čím sa ich štruktúra stane prístupnejšou pre tráviace enzýmy, ktoré umožnia aktiváciu enzýmov a vstrebávanie obsiahnutých látok.

Včelí peľ sa užíva perorálne a odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka je 3 –5 čajových lyžičiek, pričom 1 lyžička obsahuje cca 7 g peľu. U detí je pri užívaní potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť. Pre deti mladšie ako 3 roky nie je užívanie včelieho peľu vhodné, u detí nad túto vekovú hranicu konzultujte zaradenie do stravy s pediatrom. Odporúčaná dávka denná dávka pre staršie deti sú 1 – 2 čajové lyžičky.

Užívanie by mali s lekárom konzultovať aj tehotné a dojčiace ženy, včelí peľ je samozrejme nevhodný aj pre osoby s alergiou na peľ. O zaradení tohto doplnku stravy sa poraďte s odborníkom aj v prípade, ak užívate pravidelne nejaké liečivá, aby nedošlo k nežiaducim interakciám.

Čo si z toho odniesť?

Včelí peľ obsahuje viac ako 200 látok, ktoré môžu poskytovať isté benefity po nutričnej stránke a tiež z hľadiska ich bioaktívnych vlastností. Študujú sa najmä jeho antioxidačné, protizápalové a antimikrobiálne účinky, spolu s možným pozitívnym vplyvom na zdravie srdca a ciev. Výskum je však v tejto oblasti stále obmedzený a na definitívne potvrdenie sú potrebné ďalšie kvalitné štúdie.

Hoci porcia včelieho peľu určená na dennú konzumáciu nie je veľká, pri pravidelnom užívaní môže stravu o spomínané prospešné látky skutočne obohatiť.

Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Hnědý cukr je zdravější než bílý! Kolikrát jsme se mohli dočíst podobné titulky v médiích, je to ale pravda? Je dobrá volba nahradit cukr ovocnými sirupy? To vše se dozvíte v dnešním článku!
Cukor: 5 najčastejších otázok a odpovedí + tipy, ako jednoducho znížiť jeho príjem
Cukor: 5 najčastejších otázok a odpovedí + tipy, ako jednoducho znížiť jeho príjem
Sladká chuť je pre nás atraktívna už od nepamäti. Dnešný článok vám prináša odpovede na najčastejšie otázky o cukre a tipy, ako jednoducho znížiť jeho konzumáciu.
Sezónne alergie: z čoho vznikajú a ako sa proti nim brániť?
Sezónne alergie: z čoho vznikajú a ako sa proti nim brániť?
Sezónne alergie dokážu byť obzvlášť na jar a v lete nepríjemnou záležitosťou. Ich prejavy, trápiace až 30 % jedincov, môžu mať výrazný vplyv na fyzickú i duševnú pohodu jedinca – tento článok preto poradí, ako na liečbu a iné informácie!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.